BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Choi Yena

“Choi Ye Na” (최예나), kısaca “Yena” (예나) olarak da bilinir, IZ*ONE’un eski bir üyesidir. Produce 48’e yarışmacı olarak katıldıktan ve sıralamada 4. sırada bitirdikten sonra proje grubunun bir üyesi olan Yuehua Entertainment altında bir solisttir.

Kariyer

Çocukluk

Gil-dong, Seul, Güney Kore’de 29 Eylül 1999 tarihinde doğdu. Ailesi annesi, babası, ağabeyi Sung-min ve köpeği Ganjang’dan oluşmaktadır.

Çocukken Yena’ya lenfoma(lenf kanseri) teşhisi kondu, tedavi masraflarını karşılamadaki mali zorluklar nedeniyle ailesi her sabah sokaklarda Gimbap  sattı.

Ağabeyi SPEED’in eski bir üyesi olan Sungmin’dir. Grubu iyi gitmedi, bu yüzden ailesi kızlarının bir idol olmasına izin verme konusunda isteksizdi.

Çıkış öncesi

LOONA’dan HeeJin ve HyunJin ile birlikte Polaris Entertainment’ta eğitim aldı. Daha sonra Yuehua Entertainment altında 2 yıl 3 ay eğitim aldı.

Produce 48

11 Mayıs 2018’de Yena, Yuehua Entertainment altında stajyer olarak Produce 48’de yarışmacı olarak ilan edildi. Sahne dışında  neşeli ve komik bir kız olarak biliniyor, ancak sahnedeyken güçlü bir auraya sahip. Lee Ga Eun, An Yu Jin, Heo Yun Jin ve Takahashi Juri ile birlikte 1AM adlı performans ekibinin bir parçasıydı. 30 Ağustos’ta yarışmayı 285,385 oyla 4. sırada tamamladı ve IZ*ONE adlı proje grubunun bir üyesi olarak çıkış yaptı.

IZ*ONE ile ilk çıkış

Grup, 29 Ekim 2018’de ilk mini albümleri COLOR*IZ’in çıkış parçası La Vie en Rose ile resmi olarak çıkış yaptı.

IZ*ONE Sonrası / Solo / Aktris Kariyeri

10 Ağustos 2021’de, Yena’nın ajansı Yuehua Entertainment, o sırada hiçbir şey doğrulanmamış olmasına rağmen, yılın ikinci yarısında solo sanatçı olarak çıkış yapacağını bildirdi. Ancak, 4 Ekim’de solo çıkış albümünün 2022’nin ilk yarısında gerçekleşmek üzere ertelendiği duyuruldu.

7 Ekim’de ilk oyunculuk deneyimini yaşayacağı doğrulandı. The World of My 17 adlı dramanın ikinci sezonunda başrol olarak yer aldı ve karakterinin adı Oh Na Ri oldu.

Yena, 1 Ocak 2022’de bir Yeni Yıl kutlama mesajıyla, 17 Ocak’ta SMiLEY mini albümüyle uzun zamandır beklenen solo çıkışını yapacağını resmen doğruladı.

Eğitim

Hanlim Multi Arts School’a devam etti.

Hakkındaki Diğer Bilgiler

– Gil-Dong, Gangdong, Güney Kore’de doğdu.
– Yena’nın bir ağabeyi vardır: aktör ve eski SPEED üyesi Choi Sungmin.
– Hanlim Multi Arts School’a devam etti.
– Yena Joy Dans Akademisine katıldı ve kızlar hip-hop dansında uzmanlaştı.
– 3 yıl 5 ay boyunca eğitim aldı.
– Yeteneği oyuncak makinelerini oynamak ve genel olarak oyun oynamaktır.
– Hobisi çizgi roman okumak ve tek başına film izlemektir.
– Dudakları onun gizli silahıdır.
– “Cooking Class” programında “Sweet Eonni” rolünü oynamıştır.
– Yena’nın en sevdiği dondurma çilek ve çikolata aromalıdır.
– Çok zeki ve enerjik olmasıyla tanınır. Ayrıca diğer stajyerlere karşı çok sevecendir. Ancak sahneye çıktığında aurası çok ağırbaşlı ve büyüleyici bir hal alıyor.
– Grubun mutlu virüsüdür
– Yena’nın Audrey adında bir köpeği var. (IZ*ONE CHU ep.4)
– Yena ve Hyewon eskiden aynı okula gidiyorlardı.
– Yujin son zamanlarda Yena ve Hyewon’un birbirleriyle çok iyi anlaştıklarını söyledi. (vLive)
– Yena, Bora’nın (eski Sistar üyesi) büyük bir hayranı.
– Yena çocukluk kanserinden kurtulmuş, lenfoma hastasıymış ve yaşama şansı olmadığı söylenmiş ama mucizevi bir şekilde iyileşmiş. Ailesinin maddi durumu iyi olmadığından, hastane masraflarını ödeyebilmek için ailesi her sabah kimbap satmak zorunda kalmış.
– Eski bir Polaris Ent stajyeridir ve LOONA’dan Heejin ve Hyunjin ve DIA’dan Jueun ile stajyerlik dönemlerinden arkadaştır.
– Şirket YUEHUA Entertainment
– Solo çıkışını 17 Ocak 2022’de “ˣ‿ˣ (SMiLEY)” adlı mini albümle yaptı.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.