BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

IU

IU (아이유) şu anda EDAM Entertainment altında Güney Koreli şarkıcı-söz yazarı ve oyuncudur. İlk çıkışını 18 Eylül 2008’de “Lost Child” şarkısı için M Countdown’da sahne alarak yaptı.
Sahne adı, insanların müzik yoluyla bir olabileceğini simgeleyen “Ben ve Sen” ifadesinden türetilmiştir.

Erken dönemde yaşamı

IU, 14 yaşındayken okulunun spor yarışmasında şarkı söyledikten sonra seyircilerin alkışlarını almaktan mutluluk duyduğu için şarkıcı olmaya karar verdi. Seçmelere katılmaya başladı, ancak 20’sinde de başarısız oldu ve sahte eğlence şirketleri tarafından dolandırıldı. IU yedinci sınıftayken, babasının projesinin başarısız olması nedeniyle ailesi mali sorunlar yaşamaya başladı. IU, bir buçuk yıl boyunca büyükannesi, küçük erkek kardeşi ve kuzeniyle birlikte bir stüdyo odasında büyük bir yoksulluk içinde ailesinden ayrı yaşamak zorunda kaldı.

Kariyeri

2008: İlk Çıkış

IU, 18 Eylül 2008’de Mnet M! Countdown’da 18 Eylül 2008 tarihinde ilk single’ı “Lost Child” ile çıkış yaptı. Daha sonra 24 Eylül 2008’de ilk mini albümü Lost and Found’un başlık parçası olarak yayınlandı. Ancak, devam albümü ve ilk stüdyo albümü Growing Up’a kadar ana akımda popülerlik kazanamadı.

2009: İlk stüdyo albümü, ana akım başarı ve diğer etkinlikler

16 Nisan 2009’da IU, Growing Up başlıklı ilk tam albümünü tanıtım şarkısı “Boo” ile piyasaya sürdü. Üç hafta içinde “Boo” SBS Inkigayo’da 1 numaraya yükseldi ve adı SG Wannabe ve Younha gibi diğer önemli sanatçılarla birlikte Take 7’de iki kez yükseldi. Şarkı ayrıca KBS Music Bank K-Chart’ta, Mnet M! Countdown listesinde ve çeşitli çevrimiçi müzik listelerinde başarılı oldu.

2009 yılında IU, MBC’nin beğenilen draması Queen Seon Duk için “Wind flower” şarkısının yanı sıra “Araro” adlı bitiş şarkısını seslendirdi. IU, yönetmen Sam Kim tarafından “net tonu ve lirik duyarlılığı” gerekçe gösterilerek tavsiye edildi. IU ayrıca Mighty Mouth’un Love Class albümünde “희망사항” şarkısında yer aldı. 2009’un sonlarında IU, MC Mong’un SHINee’den Key’in rapçi olarak yer aldığı “Love Letter to You” şarkısını kaydetti.

2010: We Got Married için Nagging ve üçüncü mini albüm

IU, We Got Married adlı TV programı için 2AM’den Seulong ile “Nagging” şarkısını kaydetti. 27 Haziran 2010’da IU, SBS Inkigayo’daki çıkışından bu yana ilk ödülünü “Nagging” ile kazandı. 2 Temmuz 2010’da KBS Music Bank K-Chart’ta şarkıyla bir ödül daha kazandı. Kısa bir süre sonra IU, MBC draması Road No. 1 için “여자라서” (Because I’m A Woman) başlıklı ana OST şarkısını söylemek üzere seçildi. IU’nun diğer işbirlikleri arasında Yoo Seung Ho (“사랑을 믿어요” (Believe in Love)), Sung Si Kyung (“그대네요” (It’s You)) ve BIGBANG’den Seungri (“I Know”) ile yaptığı düetler yer alıyor.

IU, Aralık 2010’da yayınlanan üçüncü mini albümü Real için Güney Kore’nin en ünlü müzisyen ve yapımcılarından bazılarıyla çalıştı. IU’nun bir önceki hiti “Nagging “in yaratıcıları Lee Min Soo ve Kim Eana, ödüllü şarkısı “Good Day “in yapımına yardımcı oldu. IU, şarkıdaki performansıyla üç SBS Inkigayo Mutizen Song ödülü (18 Aralık ve 26 Aralık 2010 ve 2 Ocak 2011’de), KBS Music Bank K-Chart’tan üç ödül (24 Aralık ve 31 Aralık 2010 ve 7 Ocak 2011’de) ve Mnet M! Countdown’dan 23 Aralık 2010’da bir ödül aldı.

2011: Popülerlik Kazanma, Dream High, Real+ ve Last Fantasy

IU sık sık gitarıyla diğer pop sanatçılarının şarkılarını cover’lıyor ve MBLAQ’dan arkadaşı Thunder’a yer veriyor, özellikle SHINee’nin “Julie “Lies”, SUPER JUNIOR’ın “Sorry, Sorry” ve Girls’ Generation’ın “Gee” şarkılarını yorumluyor.

IU, KBS2’nin draması Dream High’da Kim Pil-sook rolüyle 3 Ocak’tan 28 Şubat’a kadar rol aldı ve 1 Mart’ta özel bir bölüm yayınlandı.

Ocak 2011’de IU’nun KBS’nin Dream High adlı dramasındaki “Someday” şarkısı yayınlandı. Netizenler Ash tarafından söylenen “To My Man” ile benzerliği hemen fark ettiler ve söz yazarı Park Jin-young’u intihal yapmakla suçladılar. Söz yazarı Kim Sin-il, “To My Man “i intihal ettiği gerekçesiyle Park’a karşı dava açtı ve sonunda kazandı.

Online müzik servis sağlayıcısı Soribada, 1 Ocak – 30 Mart 2011 tarihleri arasındaki müzik indirme ve dinleme sayılarını birleştirerek IU’nun “Good Day” şarkısını ilk çeyreğin bir numaralı şarkısı olarak belirledi. Real+ mini albümünden “Someday” ve balad “Only I Didn’t Know” sırasıyla 4. ve 7. sırada yer alarak IU’nun ilk çeyrekte en iyi 10 dijital noktadan 3’ünü aldığını gösterdi. İlk orijinal bestesi olan “Dreaming” Dream High dizisinde kullanıldı, ancak resmi olarak yayınlanmadı.

18 Haziran 2011’de IU ilk resmi hayran buluşmasını ve mini konserini AX-Korea’da gerçekleştirdi. Bu aynı zamanda IU’nun çıkışının 1004. günüydü.

IU ayrıca drama dizisi The Greatest Love için “Hold my Hand” adlı kendi bestelediği OST’yi seslendirdi.

29 Kasım 2011’de IU’nun ikinci tam uzunluktaki albümü Last Fantasy piyasaya sürüldü ve 13 şarkının tamamının Kore listelerinin çoğunu bir anda silip süpürmesiyle ‘all-kill’ elde etti. Albümün parça listesi daha önce 22 Kasım 2011’de açıklanmıştı.

2012: Japonya’da İlk Çıkış ve Spring of a Twenty Year Old

24 Ocak 2012’de IU, Tokyo’daki Bunkamura Orchard Hall’da canlı bir gösteri düzenledi. Gösteri sırasında, salonda sahne alan en genç Koreli şarkıcı olduğu kaydedildi. 1 Mart’ta, Japonca single albümünün başlık parçası olan “Good Day “in Japonca versiyonu için bir tanıtım videosu yayınladı. Gösterinin DVD görüntülerini de içeren albüm daha sonra 21 Mart 2012’de piyasaya sürüldü.

Nisan ayı başında, IU’nun Haziran ayından itibaren ilk solo turnesi olan “Real Fantasy “yi düzenleyeceği duyuruldu. Turne kapsamında Seul ve Busan da dahil olmak üzere Güney Kore’nin altı farklı şehrinde performanslar sergilenecek.

IU 11 Mayıs’ta “Spring of a Twenty Year Old” adlı bir single albüm yayınladı. Albümde biri IU’nun kendi bestesi olan üç şarkı yer alıyor. “Peach” adlı şarkı, albümden önce 4 Mayıs’ta dijital olarak yayınlandı. Albümle birlikte, albüm parçası “Every End of the Day” ve IU’nun kişisel düşüncelerini ve deneyimlerini sergilediği çeşitli röportajları içeren 26 dakika uzunluğunda belgesel tarzı bir müzik video filmi yayınlandı. Bu film IU’nun İtalya’nın Venedik şehrine yaptığı ziyaretin görüntülerini de içeriyordu. İlk solo turnesine hazırlanma taahhütleri nedeniyle, single için yayın tanıtımları yapamadı. Ayrıca, turne sırasında SBS’nin Inkigayo programındaki sunuculuk görevinden ayrılmak zorunda kaldı, ancak turne tamamlandıktan sonra geri döndü.

IU’nun ikinci Japonca single’ı You & I 18 Temmuz’da yayımlandı. Aralık ayında, IU’nun eğlence şirketi LOEN Entertainment, IU’nun 2013 yılında bir geri dönüş yapacağını duyurdu. Albümün, IU’nun önceki çalışmalarında sunduğu “Nation’s Little Sister” imajına karşıt olarak olgun bir temaya sahip olması bekleniyor.

29 Aralık’ta IU, Miss A’dan Suzy ve aktör Jung Gyu-woon ile birlikte yıllık bir müzik programı olan 2012 SBS Gayo Daejeon’a ev sahipliği yaptı. “Inkigayo’da MC olarak görev yaptığı için istikrarlı sunuculuk becerileri” nedeniyle seçildi.

2013: You’re the Best, Lee Soon-shin, Modern Times ve Pretty Man

IU, 9 Mart-25 Ağustos tarihleri arasında KBS2 Network’te yayınlanan hafta sonu draması You’re the Best, Lee Soon-shin’de rol aldı ve cesur ve parlak kalan görünüşte şanssız bir kızı canlandırdı.

1 Nisan’da EMI Music Japan, Universal Music’in Eylül 2012’de EMI’yi satın almasının bir sonucu olarak EMI Records Japan adıyla bir alt etiket olarak tamamen Universal Music Japan ile birleştirildi. EMI Music Japan’daki tüm sanatçılar katalog kodunu (TOCT) koruyarak Universal Music Japan’da materyal yayınlamaya devam edecek.

IU’nun kariyerinde ilk kez, SHINee, EXO, 2PM, 2AM, F.T. Island, B1A4, TeenTop, B.A.P, Kara, Sistar, Miss A ve 4Minute gibi sanatçıların da yer alacağı 2013 MBC Korean Music Wave konseri için Singapur’da sahne alacağı ve gecede “gizemli süperstarların” sunuculuk yapacağı açıklandı. Ancak etkinlik düzenlenmesine 10 gün kala iptal edildi.

16 Eylül’de LOEN Entertainment, yaklaşan 3. tam albümü Modern Times için iki teaser görüntü yayınladı. Albümde cazdan Bossa Nova’ya, swing’ten Latin pop’a kadar çeşitli türlerde parçalar yer alıyordu. Albümün tamamı 7 Ekim’de yayınlandı ve kısa sürede Kore müzik listelerinin yanı sıra Kore’nin önemli müzik programlarında da zirveye yerleşti.

21 Ekim’de IU’nun Pretty Man’in oyuncu kadrosunun bir parçası olduğu doğrulandı, IU Kim Bo Tong rolünü üstlenecekti. Çarşamba-Perşembe Draması 20 Kasım 2013’ten 9 Ocak 2014’e kadar KBS2 Network’te yayınlandı.

Modern Times’ın iki ek parça (“Friday” ve “Crayon”) içeren yeniden paketlenmiş bir versiyonu 20 Aralık’ta yayınlandı. Kendi bestesi olan “Friday” Güney Kore müzik listelerinde tam puan almayı başardı. Bu, IU’nun Ekim ayında ‘The Red Shoes’ ile elde ettiği başarının ardından yılın ikinci tam liste başarısı oldu. Ayrıca, “Friday” herhangi bir canlı performans olmadan Kore’nin üç büyük müzik programında da bir numaraya ulaştı.

2014: Hong Kong vitrini, A Flower Bookmark, işbirlikleri

Hong Kong’da ilk kez 23 Haziran 2012’de Music Bank in Hong Kong’da diğer K-pop idolleriyle birlikte sahne almasının ardından IU, Modern Times Showcase’i 23 Mart 2014’te Hong Kong’a getirdi. Ayrıca 8 Nisan’da yayınlanan çıkış şarkıları “Not Spring, Love, or Cherry Blossoms” için yeni vokal grubu High4 ile işbirliği yaptı. Bu şarkıyla 10 Mayıs 2014’te Billboard’un K-pop listesinde 1 numaraya ulaşan IU, Eylül 2011’de K-pop Hot 100’ün tanıtılmasından bu yana 5 1 numarayla Billboard’un resmi K-pop tüm zamanlar liste lideri oldu. IU aynı zamanda listede en çok hafta 1 numarada kalma (14) rekorunun da sahibi.

16 Mayıs’ta yedi eski Kore şarkısının yeniden düzenlenmiş albümü A Flower Bookmark’ı yayınlayan IU, 22 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında Sogang Üniversitesi Mary Hall’da “Just One Step… That Much More” adlı küçük bir konser düzenledi. 22 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında Sogang Üniversitesi Mary Hall’da gerçekleşen konserde yedi yeni şarkının tamamı canlı sunuma dahil edildi. Konserde Akdong Musician ve Jonghyun konuk sanatçı olarak yer aldı. “My Old Story” adlı parça, albümün yayınlanmasından 3 gün sonra mükemmel all-kill statüsüne ulaştı.

1 Temmuz’da Ulala Session ve IU tarafından seslendirilen dijital single “Summer Love” yayınlandı. Ulala Session’ın lideri şarkının 2012’de kaydedilmesinden sonra öldüğü için yayınlanması bugüne kadar ertelenmişti. IU daha sonra G.O.D.’un 8 Temmuz 2014’te yayınlanan 8. albümündeki “Sing For Me” (çevrilmiş) şarkısında yer aldı.

9 Ağustos’ta IU ABD’de ilk kez Los Angeles’ta düzenlenen KCON 2014 etkinliğinde sahne aldı. 9 diğer K-pop sanatçısı/gruplarının da yer aldığı etkinlikteki konserlerden alıntılar daha sonra Kore’de 14 Ağustos 2014 tarihinde Mnet tarafından “M! Countdown 2 Nights in L.A.” isimli özel bir program olarak Kore’de yayınlandı. Ayrıca Billboard tarafından kendisiyle röportaj yapıldı.

2 Ekim’de IU, Seo Taiji ile ortak bir projenin parçası olan “Sogyeokdong” şarkısının kendi versiyonunu yayınladı.

31 Ekim’de, IU’nun etiket arkadaşı Yoon Hyun Sang ile çıkış şarkısı ve müzik videosu için yaptığı işbirliği “When Would It Be” yayınlandı.

2015: The Producers

9 Mart’ta IU’nun KBS2’nin The Producers dizisinin başrol kadın oyuncularından biri olacağı ve diva benzeri bir şarkıcıyı canlandıracağı doğrulandı.

17 Mayıs’ta IU, hayranlarına bir hediye olarak kendi bestelediği “Heart” şarkısını yayınladı ve bu şarkı ertesi gün tüm dünyada hit oldu. Şarkı ilk olarak The Producers dizisinde ortaya çıktı, ancak OST albümüne dahil edilmedi. Bu şarkı albümün özel baskısında özel bir parça olarak yer aldı.

2020: Ajans değişikliği

6 Ocak’ta tüm ekibiyle birlikte Kakao M’den, 12 yıllık yöneticisi tarafından kurulan Kakao M’nin bir iştiraki olan EDAM Entertainment’a geçti.

Özel Hayatı

İlişki

8 Ekim 2015’te yerel haber kaynağı Dispatch, Jang Ki Ha (Jang Ki Ha and the Faces) ile çıktıklarını bildirdi ve bu haber IU’nun menajerlik ajansı Loen Entertainment tarafından doğrulandı.

23 Ocak 2017’de çiftin ayrıldığı doğrulandı.

Hakkındaki diğer bilgiler

– Seul, Güney Kore’de doğdu
– Kendisinden küçük bir erkek kardeşi var.
– Dongduk Kız Lisesi’nde okudu.
– IU yoksul bir geçmişin üstesinden gelmek için çok çalıştı
– Çocukken, IU’nun ailesi bir yıl boyunca hamamböceklerinin dolaştığı tek yatak odalı küçük bir yerde yaşadı.
– Şarkıcı olmaya resmen karar verdiğinde 7. sınıftaydı.
– JYP’nin seçmelerinde başarısız oldu ama Loen Entertainment’a girdi.
– Daha sonra JYP, IU’nun gitmesine izin vereni kovacağını söyledi.
– 2007’de Loen Entertainment için stajyer olarak başladı.
– İlk albümü ‘Lost and Found’u 24 Eylül 2008’de yayınladı.
– Hayranlarına karşı çok nazik olmasıyla tanınıyor. IU’yu bir restoranda gören bir öğrenci hayranı, onu memnuniyetle karşıladığını ve ona sağlıklı kalmasını ve çok çalışmasını söyleyerek bir imza verdiğini söyledi.
– GFriend hayranı olan IU, daha önce GFriend ile aynı zamanda geri dönüş yapmak istediğini ve böylece birlikte tanıtım yapabileceklerini söylemişti. (151213 IU’nun konseri)
– IU, Suzy ve T-ara’dan Jiyeon ile çok iyi arkadaş.
– Suzy’nin küçük kardeşi bir röportajında IU’nun hayranı olduğunu söyledi.
– IU aynı zamanda aktris Yoo In Na ile en iyi arkadaş, aynı apartman kompleksinde yaşıyorlar. (“Hyori’s Homestay” programında IU röportajı)
– IU ve Yoo In Na’nın özel bir takma adı var: “IU In Na”. IU, Yoo In Na’nın ilham perisi olduğunu ve ondan ilham aldığını, ayrıca birlikte birçok seyahate çıktıklarını söyledi. (IU’nun Palette konseri)
– IU aynı zamanda APink’ten Eunji’ye de yakın.
– “Peach” şarkısını yazarken f(x) Sully’den ilham aldığını söyledi. “Peach” şarkısının sözlerini f(x) Sulli’yi erkek bakış açısıyla düşünürken yazdım.” (me2day mobil sohbet oturumu)
– Super Junior’dan Eunhyuk ile çıktığı söyleniyor. 10 Kasım 2012’de IU’nun Twitter hesabına gizemli bir resim yüklendi. Resimde pijamalı IU ve üstsüz Eunhyuk vardı. Kısa bir süre sonra fotoğrafı sildi.
– Ağustos 2013’te, ikilinin bir sinema salonunda çekilen fotoğrafının viral olmasının ardından aktör Lee Hyun Woo ile çıktığı söylentileri yayıldı. Ajansı sadece arkadaş olduklarını açıkladı.
– IU, EXPO 2012 Yeosu Kore için fahri elçi olarak atandı.
– Kitap okumayı, müzik dinlemeyi ve internette gezinmeyi seviyor.
– Burnu için ameliyat olmak istediğini ama burnu çok düşük olduğu için doktorun bunu yapmasını yasakladığını söylüyor.
– IU, Kim Tae Woo’nun hayranı. IU’nun JYP Entertainment’ın seçmelerine katılmaya çalışmasının sebebi de o.
– Yalnızken daha rahat oluyor ve kalabalık yerlerde başı dönüyor.
– IU geçmişte, bir yıldız olmadan önce, bir yeme bozukluğu olan Bulimia ile mücadele ettiğini söyledi. (“İyileşme Kampı”)
– Birçok ahjusshi hayranı var. (Yaşlı erkek hayranlar)
– Enstrümanlar: Gitar, Piyano, Kayıt Cihazı, Davul
– En sevdiği renk mor. (DINGO ile röportaj)
– En sevdiği yiyecekler Çiğ Balık ve Tatlı Patates.
– En sevdiği sayı 8’dir.
– IU çiğ karaciğer yemeyi seviyor.
– Serin havayı seviyor.
– Her zaman kan grubunun A olduğunu düşündüğünü, ancak 2020’nin başlarında tıbbi kontrol için gittiğinde kan grubunun aslında O olduğunu keşfettiğini söyledi (IU TV – Aralık 2020)
– “Dear Name” şarkısının (şu ana kadar) kendisi için söylemesi en zor şarkı olduğunu açıkladı.
– Lee Hyori ve Lee Hyori’nin kocası Lee Sang Soon ile birlikte ‘Hyori’s Bed & Breakfast’ adlı bir reality şova katıldı.
– IU, 2013 yılında Chang Kiha ile tanıştı ve 4 yıl boyunca çıkmaya başladı ancak bir süre ayrılıp tekrar bir araya gelmeleri nedeniyle 2017 Ocak ayında resmi olarak ayrıldılar ve sonunda kalıcı olarak bırakmaya karar verdi. Aralarında 11 yıllık bir yaş farkı vardı.
– IU’nun ideal tipi: “Tıpkı diğer insanlar gibi, ne zaman televizyonda havalı biri çıksa, ideal erkek tipim değişiyor.” Taeyang’ı söylemeden önce (BigBang onun idealiydi) “Kalbimde Her Zaman Big Bang’den Taeyang Vardı”

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.