BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

SEVENTEEN

Genel Bilgiler

SEVENTEEN (세븐틴), genellikle SVT olarak kısaltılır, Pledis Entertainment altında on üç üyeli bir erkek grubudur. Grubun üç birimi vardır: Vokal, Rap ve Performans. Woozi’nin ana yapımcı olduğu, Hoshi’nin koreografilerin oluşturulmasına liderlik ettiği ve üyelerin şarkı, performans ve albüm hazırlıklarının çeşitli yönlerine katıldığı kendi kendini üreten bir grup olarak da kabul edilirler. Grubun adı, üç farklı alt birimden on üç kişinin bir araya gelerek uyumlu bir grup oluşturmasını ifade eden “13 üye + 3 birim + 1 grup” ifadesinden türemiştir. 

Grup ilk olarak 2012 yılında “Seventeen TV” adlı çevrimiçi program aracılığıyla tanıtıldı. Grubun henüz sabit bir üyesi yoktu. Tüm oyuncular ortalama on yedi yaşlarında stajyerlerdi. Beş sezon boyunca stajyerler yeteneklerini ve kişiliklerini sergileyerek hatırı sayılır bir hayran kitlesi edindiler ve çıkışları için beklentileri artırdılar. Ancak, programın sona ermesinin ardından grup yıllarca eğitim almaya devam etti. Ayrıca bazı kursiyerlerin ayrılması ve eklenmesini içeren yeniden yapılanma sürecinden geçtiler. Yıllar süren bekleyişin ardından grup nihayet 26 Mayıs 2015’te on üç üyeli bir grup olarak Adore U adlı mini albüm 17 Carat ile resmi çıkışını yaptı. Grup aynı zamanda MBC tarafından yayınlanan büyük bir yayın kanalında bir saatlik canlı bir gösteri ile çıkış yapan ilk erkek K-Pop grubu oldu. Yıllar geçtikçe, kendi kuşaklarının en sevilen sanatçılarından biri haline geldiler.

10 Eylül 2015’te Seventeen, Mansae’nin başlık parçası olduğu ikinci mini albümleri Boys Be’yi yayınladı ve daha sonra yılın en çok satan çaylak albümü oldu ve gruba Altın Disk Ödülleri, Seul Müzik Ödülleri ve Gaon Chart K-Pop Ödülleri’nde ödüller kazandırdı. 

25 Nisan 2016’da Seventeen ilk stüdyo albümleri Love & Letter’ı Pretty U ile birlikte yayınladı. Bu şarkı onlara 4 Mayıs 2016’da ilk müzik programı galibiyetini de kazandırdı. Daha sonra First Love & Letter’ı 4 Temmuz 2016’da Very Nice’in başlık parçası olarak yer aldığı yeniden paketlenmiş bir versiyon olarak yayınladılar. Very Nice için yapılan promosyonları Seventeen’in 1. Asya Turu 2016 Shining Diamonds takip etti. 

Grup, 6 Ekim 2017’de Asya ve Kuzey Amerika’da on üç şehri ziyaret ederek ilk dünya turnesi olan 2017 Seventeen 1st World Tour Diamond Edge’i tamamladı. 

5 Ağustos 2019’da Seventeen, 16 Eylül’de yayınlanacak olan üçüncü stüdyo albümleri An Ode öncesinde ilk dijital single’ları HIT’i yayınladı. İlk haftasında 700.000 kopya satan albüm, gruba Yılın Albümü dalında ilk daesang ödülünü kazandırdı ve Billboard tarafından Yılın En İyi K-Pop Albümü seçildi.

18 Kasım 2019’da S.coups’un anksiyete tedavisi görmek için ara vereceği açıklandı. Daha sonra 3 Mart 2020’de aradan geri dönecekti. 

22 Haziran 2020’de Seventeen, Left & Right adlı parçanın yer aldığı yedinci mini albümleri Heng:garæ’i yayınladı. Albüm bir haftadan kısa bir sürede 1.000.000 kopya satarak Seventeen’i resmen “milyon satıcı” yaptı ve onlara Hanteo ve Gaon listelerinden sertifika kazandırdı. 

19 Ekim 2020’de, Seventeen ikinci özel albümü olan ve başlık parçası HOME;RUN olan Semicolon’u yayınladı. Albüm, sadece ön siparişlerde 1.000.000’dan fazla kopya satarak manşetlere çıktı. Daha sonra 28 Ekim’de grup, Güney Kore’nin çağdaş pop kültürü ve sanatının gelişimine katkılarından dolayı Kore Popüler Kültür ve Sanat Ödülleri’nde Başbakanlık Takdirnamesi aldı.

Künye

Şu anki durumu: Aktif
Bağlı olduğu şirket: Pledis Entertainment
Çıkış tarihi: 26 Mayıs 2015
Lider: S.coups
Fandom adı: CARAT
Resmi rengi: Gül kuvartzı
Çıkıştan ilk birinciliğe: 344 gün
En büyük üyesi: S.coups
En küçük üyesi: Dino

Grup Üyeleri

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.