BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

TWICE

Genel Bilgiler

TWICE (트와이스), JYP Entertainment altında dokuz üyeli bir kız grubudur. SIXTEEN adlı yarışma programı aracılığıyla kuruldular ve 20 Ekim 2015’te The Story Begins adlı mini albümle resmi olarak çıkış yaptılar.

2015 yılında Park Jin Young, yeni JYP kız grubunun on altı JYP stajyerinin yedi üyeli TWICE kız grubunda çıkış yapmak için yarışacağı hayatta kalma reality şovu SIXTEEN tarafından oluşturulacağını duyurdu. Gösteri 5 Mayıs’ta başladı ve Nayeon, Jeongyeon, Dahyun, Sana, Jihyo, Mina ve Chaeyoung ile sona erdi. Final sırasında Park, gruba iki üye daha ekleyeceğini ve grubu dokuz üyeli bir kız grubu haline getireceğini açıkladı. Seyirci oylarıyla Tzuyu ve Park’ın seçimiyle Momo eklendi ve böylece TWICE’ın başlangıcı başladı.

7 Ekim 2015’te JYP grubun resmi web sitesini açtı ve sosyal medya üzerinden grubun “Like Ooh-Ahh” adlı mini albüm The Story Begins ile çıkış yapacağını duyurdu. Albüm ve şarkının klibi 20 Ekim’de online olarak ve Naver “V LIVE” Uygulaması aracılığıyla yayınlandı. Grup aynı gün “Like Ooh-Ahh “ın yanı sıra “Going Crazy” ve “Do It Again” adlı dans parçalarını da seslendirdiği ilk gösterisini gerçekleştirdi. Çıkış parçasının klibi, çıkışlarından sonraki beş ay içinde 50 milyon izlenme sayısına ulaştı ve herhangi bir K-pop grubu için en çok izlenen çıkış müzik videosu oldu ve daha sonra çıkış müzik videosu 100 milyon izlenmeyi geçen ilk K-pop gruplarından biri haline geldi.

TWICE 2016 yılında “Cheer Up” single’ı ile ün kazandı: şarkı Gaon Digital Chart’ta 1 numaraya yükseldi ve yılın en iyi performans gösteren single’ı oldu. TWICE Japonya’daki ilk çıkışını 28 Haziran 2017’de yaptı ve Japonya Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAJ) tarafından Platin sertifika kazanan ilk Koreli kız grubu oldu.

TWICE, Mart ve Nisan 2019’da Osaka, Tokyo ve Nagoya’da düzenlenen beş gösteri sırasında toplam 220.000 seyirci ile Twice Dome Tour 2019 “#Dreamday” adlı bir Japon  turu düzenleyen ilk kadın Kpop grubu olarak tarihe geçti. 22 Nisan 2019’da yedinci EP’leri “Fancy You “yu yayımladılar. Fancy You’nun yayınlanmasıyla Twice, on iki Kore albümünden toplam 3.750.000 kopya satarak tüm zamanların en çok satan Koreli kız grubu oldu ve S.E.S.’in yirmi yıllık rekorunu geride bıraktı.

Grup, ilk resmi İngilizce single’ı “The Feels “i 1 Ekim 2021’de yayımladı. “The Feels” Billboard Hot 100 listesine 83 numaradan giriş yaparak grubun bu listedeki ilk çıkışı oldu. Şarkı aynı zamanda UK Singles Chart’ta da 80 numaraya kadar yükseldi.

Künye

Şu anki durumu: Aktif
Bağlı olduğu şirket: JYP Entertainment
Çıkış tarihi: 20 Ekim 2015
Lider: Jihyo
Fandom adı: ONCE
Resmi rengi: Kayısı rengi
Çıkıştan ilk birinciliğe: 198 Gün
En büyük üyesi: Nayeon
En küçük üyesi: Tzuyu

Grup Üyeleri

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.