BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

I.O.I

Genel Bilgiler

I.O.I (아이오아이), Mnet’in hayatta kalma reality şovu Produce 101 aracılığıyla kurulan bir proje kız grubudur. Başlangıçta on bir üyeli bir kız grubu olan grup, 4 Mayıs 2016’da Chrysalis adlı mini albümle çıkış yaptı. Grup 29 Ocak 2017’de dağılmadan önce bir yıl boyunca tanıtım yaptı.

Grup Aralık 2019’da Studio Blu çatısı altında dokuz üyeyle yeniden bir araya gelmeyi planlıyordu ancak dört üyenin katılamaması nedeniyle yeniden bir araya gelme fiilen iptal edildi.

Kasım 2015’te Mnet, 46 eğlence şirketinden 101 stajyeri izleyiciler tarafından seçilen 11 üyeli bir kız grubu oluşturmak üzere bir araya getirecek olan ve Produce 101 adı verilen yeni hayatta kalma programını duyurdu. Programın prömiyeri 21 Ocak 2016’da yapıldı ve canlı final 1 Nisan 2016’da yayınlanarak kazanan 11 kişi bir kız grubu haline geldi. Grubun çıkış kadrosunda Pledis Entertainment’tan Zhou Jie Qiong ve Lim Na Young, MNH Entertainment’tan Kim Chung Ha, Jellyfish Entertainment’tan Kim Se Jeong ve Kang Mi Na, Fantagio Music’ten Choi Yoo Jung ve Kim Do Yeon, Starship Entertainment’tan Yoo Yeon Jung, Redline Entertainment’tan Kim So Hye, MBK Entertainment’tan Jung Chae Yeon ve JYP Entertainment’tan Jeon So Mi yer aldı.

Sözde, programın final günü I.O.I’ın “Crush” ile çıkış yapması ve faaliyetlere başlaması gerekiyordu, ancak Mnet ve YMC Entertainment grubu konseptleri ve yeni koreografili yeni bir şarkı ile hazırlayabilmek için çıkışlarını ertelemeye karar verdi. 5 Nisan 2016’da şarkı dijital single olarak yayınlandı ve ardından klibi çekildi.

EP Chrysalis ile 4 Mayıs 2016’da çıkış yaptılar ve bir yıldan kısa bir süre boyunca bir bütün olarak ve alt birim olarak aktif bir şekilde tanıtım yaptılar.

Grubun 20-22 Ocak 2017 tarihlerinde gerçekleştirdiği Time Slip – I.O.I başlıklı konser, sahnedeki son grup etkinliği oldu. Ocak 2017’nin sonunda resmi olarak dağıldılar ve kendi ajanslarına geri döndüler.

Grubun ilk çıkışının 5. yıldönümü olan 4 Mayıs 2021’de, grup (Mina ve Jieqiong hariç) bir yeniden birleşme canlı yayını düzenledi. Jieqiong canlı yayına görüntülü arama yoluyla katılmayı başardı.

Künye

Şu anki durumu: Dağıldı
Bağlı olduğu şirket: Studio Blu
Çıkış tarihi: 4 Mayıs 2016
Lider: Nayoung
Çıkıştan ilk birinciliğe: 104 gün
En büyük üyesi: Nayoung
En küçük üyesi: Somi

Grup Üyeleri

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.