BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Girls' Generation

Genel Bilgiler

SNSD olarak da bilinen KPOP-Girls’ Generation (Korece: 소녀시대; RR: Sonyeo Sidae), SM Entertainment tarafından kurulan Güney Koreli bir kız grubudur. Grup sekiz üyeden oluşmaktadır: Taeyeon, Sunny, Tiffany, Hyoyeon, Yuri, Sooyoung, Yoona ve Seohyun. Başlangıçta dokuz üyeyle çıkış yapan gruptan Jessica 2014 yılında ayrıldı.

Girls’ Generation 2 Ağustos 2007’de kendi adlarını taşıyan Korece albümleri ve “Into the New World” single’ı ile çıkış yaptı. Grup, 2009 yılında KBS’nin Music Bank programında rekor kırarak dokuz hafta üst üste zirvede yer alan ve Melon’un 2000’li yıllardaki en popüler şarkısı olan “Gee” single’ı ile ün kazandı. Girls’ Generation Güney Kore’deki popülerliğini 2009 ortası ile 2010 başı arasında yayınladıkları “Genie, “Oh!” ve “Run Devil Run” single’ları ile pekiştirdi. Arka arkaya elde ettikleri başarılar onlara “Ülkenin Kız Grubu” unvanını kazandırdı.

Güney Kore’nin yanı sıra, Girls Generation 2011 yılında kendi adını taşıyan Japonca albümleriyle Japon müzik sahnesine adım attı ve bu albüm Japon olmayan bir kız grubunun RIAJ tarafından milyon sertifikası alan ilk albümü oldu.

Kore müzik endüstrisinin 2002’den 2007’ye kadar erkek idol gruplarının akınına uğramasının ardından halkın odağını yeniden kadın idollere çeviren öncü kadın grup olarak anılmaktadırlar. Başarıları gelecek nesiller için çeşitli K-pop kız gruplarını etkiledi. Girls’ Generation aynı zamanda Kore Postası tarafından resmi posta pulu dağıtılan ilk Koreli ünlüdür. Billboard 2017’de Girls’ Generation’ı 2019’da yayınlanan “Geçtiğimiz On Yılın En İyi K-pop Kız Grubu” olarak onurlandırdı.

Ekim 2017’de SM Entertainment, üyeler Tiffany, Sooyoung ve Seohyun’un oyunculuk veya solo müzik kariyerlerine odaklanmak için şirketle olan sözleşmelerini yenilememeye karar verdiklerini açıkladı. Ancak, müzik şirketlerinin değişmesiyle birlikte grubun dağılmadığı ve sekiz üyeli grubun gelecekteki faaliyetlerinin tartışılmaya devam ettiği söylendi.

Beş yıl aradan sonra Girls Generation, yedinci stüdyo albümleri “Forever 1” ile 5 Ağustos 2015’te -on beşinci çıkış yıldönümleriyle aynı gün- geri döndü.

Künye

Şu anki durumu: Aktif
Bağlı olduğu şirket: SM Entertainment
Çıkış tarihi: 5 Ağustos 2007
Lider: Taeyeon
Fandom adı: SONE
Resmi rengi: Pastel-Rose-Pink
Çıkıştan ilk birinciliğe: 67 gün
En büyük üyesi: Taeyeon
En küçük üyesi: Seohyun
Eski üyeler: Jessica

Grup Üyeleri

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.