BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Sunmi

Sunmi (선미) ABYSS Şirketi altında Güney Koreli şarkıcı-söz yazarıdır. Wonder Girls kız grubunun eski bir üyesidir.
Solo çıkışını 20 Ağustos 2013 tarihinde “24 Hours” adlı dijital single ile yapmıştır.

Kariyeri

Çıkış öncesi

Sunmi başlangıçta SM Entertainment için, stajyer olup olmayacağına karar verilecek aşamaya kadar seçmelere katıldı. Ancak JYP Entertainment’a geçmekte olan bir SM çalışanı onu keşfetti ve orada seçmelere katılmasını önerdi ve o da bu seçmeleri hemen geçerek JYP stajyeri oldu.

2007–2010: Wonder Girls

Wonder Girls’ün bir üyesi olarak 10 Şubat 2007’de grubun ilk mini albümü The Wonder Begins ile çıkış yaptı.

13 Ocak 2010’da JYP Entertainment Sunmi’nin akademik çalışmalarına odaklanmak için Wonder Girls’ten ayrılacağını duyurdu. Şubat ayında programlarını tamamladıktan sonra Wonder Girls’ten resmen ayrıldı.

2013: Solo çıkış

Müzik sektörüne verdiği üç yıllık aranın ardından, 5 Ağustos 2013 tarihinde Sunmi’nin solo sanatçı olarak çıkış yapacağı duyuruldu. İlk dijital single’ı “24 Hours” 20 Ağustos’ta yayınlandı.

2015-2017: Wonder Girls’e Dönüş

24 Haziran 2015 tarihinde JYP Entertainment Sunmi’nin Wonder Girls’e yeniden katılacağını duyurdu. Grubun üçüncü stüdyo albümü Reboot ile 3 Ağustos’ta üye olarak resmi dönüşünü yaptı.

26 Ocak 2017’de JYP Entertainment, Sunmi ve Yeeun’un ajansla olan sözleşmelerini yenilememeye karar vermelerinin ardından Wonder Girls’ün dağılacağını duyurdu.

Grubun son single’ı “Draw Me” onuncu yıldönümleri olan 10 Şubat 2017’de yayımlandı.

2017-2018: Yeni ajans, “Gashina”, “Heroine”, Uyarı

14 Mart 2017’de MAKEUS Entertainment, Sunmi’nin ajansla sözleşme imzaladığını duyurdu. Ajans bünyesindeki ilk single albümü “Sunmi Special Edition ‘Gashina'” 22 Ağustos 2017’de yayımlandı.

Bir sonraki single’ı “Heroine “i 18 Ocak 2018’de yayınladı.

Bu iki şarkı, 4 Eylül 2018’de yayımlanan mini albümü Warning’e “Siren” adlı başlık parçası ve diğer dört yeni parçayla birlikte dahil edildi.

2019-2020: İlk dünya turu, “Noir”, “Lalalay”, “Pporappippam”

16 Ocak 2019’da ilk dünya turnesine çıkacağı açıklandı. Turne 15 Şubat’ta Seul’de Yes24 Hall’da başladı. Birçok Kuzey Amerika şehrinde biletler tükendi. Başlangıçta gösteriler yalnızca Kuzey Amerika ve Asya’da duyurulmuştu, ancak Avrupa için ek tarihler eklendi. Son gösteri 15 Haziran’da Seul’de, ilk gösteriyle aynı mekanda gerçekleşti.

Sunmi dünya turnesinin ortasında 4 Mart’ta “Noir” single’ını yayınladı. Şarkının sözleri ve klibi, sosyal medyayı çok ciddiye almanın ve kişinin değerini doğrulamak için beğenilere, yorumlara ve aboneliklere ihtiyaç duymanın tehlikelerine değiniyor.

Bir diğer single olan “Lalalay” ise 27 Ağustos 2019’da yayımlandı. Sunmi, turnesi sırasında sahne aldığı Meksika’dan ilham aldığını söyledi. Şarkının çıkış noktası olan “Lalalay” kelimesi, “ne zaman gerçekten serbest bırakılacağını bilmekle ilgili” ve halk müziğinde geleneksel Kore nefesli çalgıları taepyeongso’nun bir diğer adı.

Sunmi, 6 Şubat 2020’de XX adlı web draması için “Gotta Go” adlı bir şarkı olan ilk OST parçasını yayınladı. İki gün sonra, şarkının özel bir performans videosu da Muply’nin YouTube kanalında yayınlandı.

29 Haziran 2020’de beşinci dijital single’ı “Pporappippam “ı yayınladı. Yazlık hissi veren bir aşk şarkısı olarak tanımlanan parça, önceki sürümlerinden daha hafif ve COVID-19 pandemisinin zor zamanlarında hayranlarına duygusal bir rahatlama ve kaçış hissi vermeyi amaçlıyor.

19 Ağustos 2020’de Sunmi, yayınlanmamış şarkısı “Borderline” için özel bir video yayınladı. Parça ilk olarak turnesi sırasında seslendirildi ve sözleri akıl sağlığı konusuna değiniyor.

2021: “Tail”, 1/6, “Go or Stop?”, çevrimiçi konser

2 Şubat’ta, ayın ilerleyen günlerinde yayınlanacak olan bir sonraki geri dönüşü için hazırlıkların neredeyse bittiği duyuruldu. 9 Şubat’ta, geri dönüş tarihinin 23 Şubat olduğunu duyuran bir poster yayınlandı. 15 Şubat’ta single’ın adının “Tail” olduğu açıklandı. Kedikadın’dan esinlenilen şarkının konusu, kişinin birine karşı duygularını özgürce ve kendinden emin bir şekilde ifade etmesiyle ilgili.

Sunmi, 6 Ağustos’ta yayınlanmaya başlayan Mnet’in hayatta kalma reality şovu Girls Planet 999’da mentorluk yaptı.

14 Temmuz’da ABYSS Company, Sunmi’nin Ağustos ayında yayınlanacak olan yeni geri dönüşü için hazırlık yaptığını duyurdu. Yayın tarihi, 19 Temmuz’da yayınlanan ilk geri dönüş teaser’ı ile 6 Ağustos olarak açıklandı. Ertesi gün, ikinci bir teaser geri dönüşün 1/6 başlıklı bir mini albüm olacağını ortaya koydu.

Sunmi, 5 Ekim’de ‘Good Girl Gone Mad’ başlıklı ilk çevrimiçi konserinin 30 Ekim’de gerçekleştirileceğini açıkladı. Biletler 7 Ekim’den konser gününe kadar Weverse Shop üzerinden satıldı.

8 Ekim’de Sunmi yedinci dijital single’ı “Go or Stop? “un 11 Ekim’de yayınlanacağını duyurdu. Single, 2020 dünya şampiyonluğunu kazanan League of Legends e-spor takımı DWG KIA ile yapılan işbirliğinin bir parçası olarak yayınlandı.

Sunmi’nin ‘Good Girl Gone Mad’ konseri planlandığı gibi 30 Ekim’de gerçekleştirildi ve ardından otuz dakikalık bir canlı yayın yapıldı. Performanslar önceden kaydedildi ve genellikle XR teknolojisinden yararlanıldı. Konserin teması kutupluluk, Sunmi’nin çift taraflılığı, gösterinin farklı bölümlerinin ışık ve gölge, yara ve iyileşme gibi zıt anahtar kelimelerle ilişkilendirilmesiydi.

2022: “Oh Sorry Ya” ve “Heart Burn”

2 Mart’ta Sunmi, “Oh Sorry Ya” single’ını Spotify Singles kapsamında 8 Mart’ta yayınlayacağını duyurdu.

Sunmi 16 Haziran’da, 29 Haziran’da yayınlanacak olan “Heart Burn” single’ı için bir geri dönüş teaser’ı yayınladı.

Hakkında diğer bilgiler

– Iksan, Kuzey Jeolla, Güney Kore’de doğdu.
– En sevdiği renk mor
– Korece ve İngilizce konuşabiliyor.
– Ocak 2010’da akademik kariyerine devam etmek için ara vereceği açıklandı
– Ağustos 2013’te Sunmi’nin müzik kariyerine geri döneceği ve solo sanatçı olarak çıkış yapacağı duyuruldu
– İlk single’ı “24 Hours” 26 Ağustos 2013’te yayınlandı ve müzik listelerinde tam not aldı
– 2015’te gruba yeniden katıldı
– 26 Ocak 2017’de Wonder Girls’ün dağılacağı açıklandı; Sunmi, JYP ile temasını yenilemeyen üyelerden biriydi
– Şubat 2017’de Sunmi’nin MakeUs Entertainment ile anlaştığı açıklandı
– Şu anda solo şarkıcılık yapmaktadır.
– 22 Ağustos 2017 tarihinde “Gashina” adlı single’ını yayınladı.
– Sunmi’nin ideal tipi: masum görünen ama aynı zamanda erkeksi biri. Ve aynı zamanda şakacı. ‘Iron Man’deki Tony Stark (Robert Downey Jr.) ya da ‘Slam Dunk’taki Kang Baekho gibi. Belki de genç olduğum içindir ama paranın o kadar da önemli olduğunu düşünmüyorum.”

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.