BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

HyunA

HyunA (현아) Güney Koreli şarkıcı-söz yazarı ve rapçidir. Wonder Girls, 4minute, Trouble Maker, 4Tomorrow ve Triple H gruplarının eski bir üyesidir.

Solo çıkışını 4 Ocak 2010 tarihinde “Change” single’ı ile yapmıştır.

Kariyeri

2007: Wonder Girls

HyunA idol kariyerine ilk olarak Wonder Girls kız grubunun bir üyesi olarak çıkış yaparak başladı. Grubun ilk mini albümü The Wonder Begins 13 Şubat 2007’de yayınlandı.

Temmuz ayında ailesi, özellikle kronik gastroenterit ve bayılma nöbetleri gibi sağlık sorunları nedeniyle onu gruptan çıkardı.

2009: 4minute ile çıkış

14 Mayıs 2009’da Cube Entertainment’ın kız grubu 4minute’un ilk üyesi olarak açıklandı. Grup 15 Haziran’da ilk dijital teklileri “Hot Issue” ile resmi olarak çıkış yaptı.

2010: Solo çıkış

Solo çıkışını 4 Ocak 2010’da ilk teklisi “Change” ile yaptı.

2011: Trouble Maker ile çıkış

24 Kasım 2011’de HyunA’nın Jang Hyunseung ile birlikte Trouble Maker adlı yeni bir karma ikilide yer alacağı duyuruldu. Kendi adlarını taşıyan ilk mini albümleri 1 Aralık’ta yayınlandı.

2016: 4minute’un dağılması

13 Haziran 2016’da Cube Entertainment, tüm üyelerin (HyunA hariç) sözleşmelerini yenilememeye karar vermelerinin ardından 4minute’un dağılacağını duyurdu.

2017: Triple H ile ilk çıkış

1 Mayıs 2017’de, PENTAGON üyeleri Hui ve E’Dawn ile birlikte karma alt birim Triple H’in bir üyesi olarak 199X adlı mini albümle çıkış yaptı.

2018: Cube Entertainment’tan ayrılması

HyunA ve DAWN’ın ilişki haberlerinin ardından, 13 Eylül 2018’de Cube Entertainment “güven eksikliğini” gerekçe göstererek her iki sanatçının da sözleşmelerini feshedeceğini açıkladı. Her iki sanatçının da ayrılıkları sırasıyla 15 Ekim ve 14 Kasım tarihlerinde doğrulandı.

2019-2020: Yeni ajans, ara verme

27 Ocak 2019’da PSY, HyunA’nın DAWN ile birlikte yeni ajansı P NATION ile anlaştığını duyurdu. Ajans çatısı altındaki ilk albümü “Flower Shower” 5 Kasım’da yayınlandı.

Sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle HyunA süresiz bir ara verdi.

2021: I’m Not Cool ile dönüş

8 Ocak’ta PSY, HyunA’nın ayın 28’inde geri döneceğini bir Instagram gönderisiyle resmen doğruladı. 18 Ocak’ta HyunA bir albüm konsept videosu yayınladı. Yedinci mini albümünün adı olan I’m Not Cool ile birlikte birkaç konsept fotoğrafı 21 Ocak’ta yayınlandı.

2022: Nabillera, P NATION’dan ayrılış

12 Temmuz’da P NATION HyunA’nın 20 Temmuz’da Nabillera mini albümüyle geri döneceğini duyurdu.

29 Ağustos’ta P NATION, sözleşmelerini yenilememeye karar verdikten sonra hem kendisinin hem de DAWN’ın ajanstan ayrılacağını açıkladı.

Hayatı

İlişki

HyunA Mayıs 2016’dan beri DAWN ile birlikte olduğunu açıkladı. 3 Şubat 2022’de nişanlandıklarını duyurdular.

Sağlık

HyunA 28 Kasım 2019’da Instagram’da sağlığı hakkında içini döktüğü bir mektup yayınladı. 2016’da kendisine depresyon ve panik bozukluk teşhisi konulduğunu açıkladı. Ek olarak, görme bulanıklığı ve çökme yaşadığını açıkladı. Bunların panik bozukluğunun belirtileri olduğunu düşünerek görmezden geldiğini, ancak bir doktora göründükten sonra yapılan beyin dalgaları testi sonucunda vazovagal senkop teşhisi konduğunu duyurdu.

Hakkındaki Diğer Bilgiler

– Doğum yeri Güney Kore, Jeolla’dır.
– Eğitim: Choong Chun Ortaokulu, Kore Müzik ve Sanat Yüksek Okulu, Konkuk Üniversitesi.
– 2007-2008 yılları arasında Wonder Girls üyesiydi.
– 2008’de Wonder Girls’ten ayrıldı çünkü ailesi onun sağlığı konusunda endişeliydi.
– 2009’dan beri, Haziran 2016’da dağılan 4Minute üyesiydi.
– Trouble Maker ikilisinin üyesidir.
– Aynı zamanda Triple H karma grubunun bir üyesidir.
– KARA’dan Nicole, SECRET’ten Hyosung, After School’dan Nana ve SISTAR’dan Hyorin ile bir kerelik Dazzling RED alt grubunun bir üyesiydi.
– HyunA ayrıca Gain (Brown Eyed Girls), Seungyeon (KARA) ve UEE (After School) ile birlikte 4Tomorrow adlı tek seferlik bir promosyon grubundaydı.
– Korece, Japonca (temel), biraz İngilizce ve Mandarin konuşuyor.
– 7 yaşındayken, HyunA oyuncu olmak için 50 kez seçmelere girdi ancak hepsinde başarısız oldu. Liseye gittiğinde dansa ilgi duymaya başladı. Kısa bir süre sonra, ilk denemede JYP Entertainment seçmelerini geçti.
– Anne babası boşanmış.
– İki erkek kardeşi var.
– Hyuna kahveyi çok seviyor ve annesinin bir kafesi var.– Birden fazla dövmesi var: bir tanesi sol omzunda “Beni hayatta tutan kalp annemdir” yazan, sağ kolunun iç kısmında ve sırtının alt kısmında iki Latince dövme, sol koltuk altında bir haç, İbranice sağ omzunda inanç kelimesi ve sağ kulağının arkasında kırmızı bir kalp dövmesi var.
– Sunny ve Yuri (SNSD), Hara (KARA eski üyesi), Gain (Brown Eyed Girls), Sunhwa (eski SECRET üyesi), Somin (K.A.R.D) ve Hyomin (T-ara) ile arkadaştır.
– Ayrıca EXID’den LE ile yakın, ortak çalışmaları var ve LE onun için/birlikte “Troublemaker”, “Now” ve “French Kiss” şarkılarını yazdı.
– PSY ile 오빤 딱 내 스타일 (Gangnam Style) şarkısında işbirliği yaptı.
– İyimser ve çalışkandır.
– Bungee jumping’ten ve tavuklardan korkuyor.
– Sandaletleri ve egzersiz yapmayı sevmiyor.
– İyi Pikachu taklidi yapar.
– En sevdiği renkler kırmızı ve sarıdır.
– En sevdiği hayvan grönland foku.
– Hobileri arasında yemek yapmak, film izlemek, fotoğraf çekmek ve selfie çekmek yer alıyor.
– 3 Ağustos 2018’de Hyuna ve Pentagon’dan E’Dawn’ın Mayıs 2016’dan beri birlikte olduğu doğrulandı.
– 13 Eylül 2018’de Cube, E’Dawn ve Hyuna’nın şirketten atıldığını resmen duyurdu.
– Aynı gün 13 Eylül 2018 Cube CEO’su kararın kesin olmadığını ve nihai kararın önümüzdeki hafta verileceğini duyurdu.
– 5 Ekim 2018’de “Ilgan Sports” Hyuna’nın CUBE Ent ile olan sözleşmesini bitirme sürecinde olduğunu söyleyen bir haber yayınladı.
– 15 Ekim 2018’de Cube Entertainment, HyunA’nın şirketten ayrıldığını duyurdu.– HyunA (ve DAWN) PSY’nin yeni şirketi P NATION’a 25 Ocak 2019’da katıldı.
– DAWN ile 3 Şubat 2022’de nişanlandı.
– HyunA’nın İdeal Tipi: kusurlarını kabul edebilen ve kocaman bir kalbi olan biri.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.