BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi
HaberK-Fandom ÖzelK-Pop

SM Entertainment’ta neler oluyor? HYBE SM’in en büyük hissedarı haline nasıl geldi?

16 dakika okuma süresi

K-Pop’ın önde gelen eğlence şirketlerinden HYBE kısa süre önce SM Entertainment‘ın hissedarlarından Lee Soo-Man‘ın %14.8‘lik hissesini satın alarak şirketin en büyük hissedarı oldu! K-pop endüstrisinin en büyük, duayen şirketlerinden biri olan SM Entertainment şu zamana kadarki en büyük skandalını yaşıyor. 10 Şubat’ta halk arasında Bang PD olarak tanınan, HYBE’ın sahibi Bang Shi-Hyuk Lee Soo-Man’a ait hisseleri satın almak için sözleşme imzaladığını doğruladı.

HYBE’ın hisseleri satın alma haberi ise farklı tepkilere neden oldu. SM Entertainment CEO’ları Lee Sung-Soo ve Tak Hyung-Joon, HYBE’ın Lee Soo-Man’dan SM hisselerini satın almasının düşmanca bir işlem olduğunu ve şirketin oluşturduğu değeri zedelediğini belirten bir mektup yayınladı. Ancak Lee Soo-Man ve Bang PD, sektörün iki büyük akımını birleştirip, K-pop’ın küresel rekabet gücünü arttırdığını ve SM Entertainment için yepyeni bir gelecek vaat ettiklerini belirttiler.

Peki SM ve Lee Soo-Man arasında neler oldu? Şirket çalışanları neden HYBE’ın hissedar olmasına bu kadar tepkili? Olayları en başından güncel durumuna kadar sizler için derledik.

6/7 Şubat 2023: SM 3.0, Lee Sung-Su ve Lee Soo-Man

Solda Lee Sung-Su, Sağda Lee Soo-Man

6 Şubat 2023 tarihinde Kakao, SM Entertainment’ın %9.05 hissesini satın alarak %18.5 hisseye sahip Lee Soo-Man’dan sonra SM Entertainment’ın ikinci en büyük hissedarı oldu. Aynı gün, SM Entertainment’ın CEO’ları “SM 3.0” olarak adlandırdıkları şirkete ait yeni vizyonlarını açıkladılar. Fakat SM Entertainment’ın bu yeni konseptinde Lee Soo-Man’a yer verilmemişti. Lee Sung-Su’nun amcası Lee Soo-Man, bu olaydan sonra Kore’ye dönüş yaparak SM Entertainment’ı Kakao ile yaptığı “yasa dışı” satın alma işlemi nedeniyle dava etti.

9/10 Şubat 2023: HYBE SM Entertainment hisselerini satın alıyor

Solda Bang Shi-hyuk, Sağda SM Entertainment ve HYBE logoları

Yapılan birçok spekülasyonun ardından HYBE, 9 Şubat 2023 tarihinde SM Entertainment hisselerinin %14,8’ini 422,8 milyar won (yaklaşık 6 milyar Türk Lirası) karşılığında Lee Soo-Man’dan satın aldı. Bu anlaşma birçok K-Pop hayranını şaşırtarak HYBE şirketini SM Entertainment’ın en büyük hissedarı haline getirdi.

13 Şubat 2023: Bang Si Hyuk ve Min Hee Jin’in SM’in yeni Direktörleri olması konuşuluyor

Solda Bang Shi-hyuk, Min Hee-jin Sağda Lee Sung-Soo ve Lee Chang-han

HYBE Labels’ın SM Entertainment’ın %14.8 hissesini kurucusu Lee Soo Man’dan satın aldığı doğrulandı. Şirketin yeni iç yapılanması için, HYBE Labels ve Kakao Entertainment adayları bir sonraki ay yapılacak olan yönetim kurulu toplantısında yönetici pozisyonları için birbirleriyle yarışacak. Sonuçlar SM’in gelecekte nasıl bir yol izleyeceği ve mali mülkiyeti üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacak.

Medya kuruluşlarına göre HYBE, Bang Si Hyuk ve ADOR’un CEO’su Min Hee Jin’i SM için potansiyel direktörler olarak sunacak. Bu isimler HYBE’ın en güçlü adayları olarak açıklanırken, kısa bir süre önce Kakao Entertainment ve diğer partnerler ile el ele veren Lee Sung Soo ve Tak Young Joon, aynı pozisyonlar için bu ikiliye karşı koymaya çalışacak. Bu haber karşısında internet kullanıcıları, SM’deki geçmiş deneyimiyle Min Hee Jin’in şirkete geri dönüp dönmeyeceğini merak ediyorlar.

14 Şubat 2023: CJ, SM Entertainment’ın En Büyük Hissedarı Olmak İçin Kakao ile Bir Araya Geldiği Yönündeki Söylentileri Yalanladı

CJ Group, SM Entertainment’ın en büyük hissedarı olmak için Kakao ile güçlerini birleştireceği yönündeki söylentileri resmen sonlandırdı.

Kakao 6 Şubat’ta SM Entertainment’ın %9.05’lik hissesini satın alarak SM Entertainment’ın en büyük 2. hissedarı olmuştu. Bu satın alma işlemini “yasa dışı” olarak adlandıran Lee Soo-Man Kore’ye dönüş yaparak SM Entertainment’a karşı dava açacağını belirtmişti. 10 Şubat’ta da HYBE Lee Soo-Man’ın %14,8’lik hisselerini satın alarak SM Entertainment’ın en büyük hissedarı olmuştu.

14 Şubat’ta Kakao’nun SM Entertainment hisselerini satın almak için birlikte çalışma teklifiyle CJ Group’a ulaştığı bildirildi. Haberlerde, yeni HYBE-Lee Soo Man ortaklığına karşı koymak amacıyla, iki holdingin SM Entertainment hisselerinin toplam yüzde 19,9’unu satın almayı planladıkları iddia ediliyordu.

Ancak aynı akşam CJ Group, Kakao’dan gelen böyle bir teklifi iştirakleriyle görüştüğünü resmen yalanladı. Holding, “[Haberlerin] asılsız olduğunu” belirtti.

16 Şubat 2023: Lee Sung-Su Lee Soo-Man hakkında açıklamalar yapıyor

SM Entertainment CEO’su Lee Sung-Su 16 Şubat tarihinde kişisel YouTube kanalına bir video yükleyerek Lee Soo-Man aleyhinde iddialarda bulundu. Videoda Lee Sung-Su, Lee Soo-Man’ın 1 milyon dolar sermaye kullanarak CTP (CT Planning Limited) adında uluslararası bir prodüksiyon şirketi kurduğunu, WayV, SuperM ve Aespa gruplarının müzik dağıtımı için sözleşmeyi değiştirerek önce Çinli ve ABDli plak şirketlerinin ve CTP’nin üzerinden geçmesini sağladığını anlattı. Yapıdaki bu değişiklik Lee Soo-Man’ın kârı SM’den ve diğer plak şirketlerinden önce alacağı (%6) anlamına geliyordu. Lee Sung-Su, CTP’nin küresel büyüme ve yurtdışındaki projelerinde telif hakkı elde etme amacıyla kurulduğunu söylerken, Kore Ulusal Vergi Servisi’nden kaçınmak için yaptığını da iddia etti.

Ayrıca videoda Lee Sung-Su, Lee Soo-Man’ın kendi kişisel çıkarları doğrultusundaki hedeflerine ulaşmak istediğini de açıkça dile getirdiğini söyledi.

 • Lee Soo-Man’ın bunun için SM sanatçılarına “şirkette kendisine ihtiyaç olduğu” mesajını veren bir basın açıklaması yaptırdığını,
 • SM’de kendisine ihtiyaç duyulduğu fikrinin devam etmesini teşvik etmek için çalışanları kullandığını,
 • Faaliyetlerini haklı göstermek için geçici olarak yurt içinde bir danışmanlık sözleşmesi yaptırdığını,
 • Yurt dışında tanıtım yapan tüm sanatçılara ve albümlerine CTP ile sözleşme imzalattırdığını,
 • 10 milyar Won’a (yaklaşık 7,8 milyon Dolar) mâl olmasına rağmen kendisi için bir medya ekibi kurduğunu ve şirketin [SM] onsuz kâr etmiyormuş gibi görünmesini sağlayıp şirketten ayrıldıktan sonraki dönemde yılın ilk çeyreği için kârı düşük gösterecek bir plan hazırladığını ifade etti.
 • Lee Sung-Su, Aespa’nın geri dönüşünün ertelenmesinin nedeninin de bu olduğunu ve bunun üyelerin üzülmesine neden olduğunu da belirtti.

Lee Sung-Su ayrıca Lee Soo-Man’ın “akıllı eğlence şehri” inşa etmek ve ağaç dikmeyi teşvik eden sürdürülebilir K-Pop festivalleri düzenlemek gibi kişisel projeleri zorla hayata geçirmek istediğini de iddia etti. Lee Soo-Man’ın aynı zamanda SM Entertainment’ın A&R ekibine ve SM’in şirket içi yapımcısı Yoo Young-Jin’e şirketin tüm önemli müzik yayınlarında geçmesi için ağaç dikme ve sürdürülebilirlikle ilgili sözler eklemeleri konusunda zorlamalarda bulunduğunu söyledi. Lee Sung-Su’nun ifadelerine göre Aespa’nın çıkış parçasının sözlerinde “sadece sürdürülebilirlik“, “en az bir derece daha düşük“, “bir arada var olma“, “yeşilcilik” ve “ağaç dikme” gibi grup konseptiyle tamamen alakasız ifadeler yer alacaktı. Ancak Lee Sung-Su, grubun yeni şarkısı “mahvolduğu” için nihayetinde Aespa‘nın geri dönüşünü iptal etme kararı aldı. Hatta Aespa üyelerinin yeni şarkılarının iptal edileceğini duyduktan sonra gözyaşı döktüklerini de ekledi.

aespa

Lee Soo-Man’ın, “akıllı eğlence şehri”, “müzik şehri” sloganları altında çeşitli küresel şirketler ve şehirlerle mutabakat anlaşmaları imzalamaya devam ettiği ve sürdürülebilirlik ile ağaç dikimini teşvik etmeye başladığını açıklayan Lee Sung-Su, ağaç dikimi konseptini küresel K-pop festivali ile birleştirildiği ve işin aslının Lee Soo-Man’ın emlak işiyle ve en önemlisi kumarhane işine olan tutkusuyla bağlantılı olduğunu söyledi. Ayrıca insanların (ana tüketici kesim olan gençler ve yirmili yaşlardaki insanların) K-pop festivallerinin tadını tam anlamıyla çıkarabilmesi için marihuanayı yasallaştırmayı planladığını da iddia etti.

16/17 Şubat 2023: HYBE ve SM Entertainment, SM CEO’su Lee Sung Su’nun Videosunun Ardından Birbirlerinin Açıklamalarına Yanıt Verdi

HYBE ve SM Entertainment, iki şirketi ilgilendiren mevcut durumla ilgili olarak birbirlerinin iddialarını çürüten art arda açıklamalar yayınladı.

SM CEO’su Lee Sung Su’nun 16 Şubat’taki ilk videosunun ardından HYBE aşağıdaki ana noktaları içeren bir açıklama yayınladı:

 1. Eski baş yapımcı Lee Soo Man SM Entertainment ile ilgisi olmayan kişisel yapımcılık işleri için yurtdışında çalışabilir ve bu üç yıl sonra SM Entertainment’a döneceği anlamına gelmez.
 2. Eski baş yapımcı Lee Soo Man’ın dahil olduğu söylenen CT Planning Limited hakkında bir şey duymadık ve SM Entertainment ile olan ilişkisine dair bilgilerle ilgili olarak, hisse satın alma anlaşmasına (SPA) göre bunu sonlandıracağız.
 3. Eski baş yapımcı Lee Soo Man tarafından desteklenen kişisel faaliyetlerin SM Entertainment ile bir bağlantısı yoksa ve eski baş yapımcı Lee Soo Man tarafından desteklenen ESG faaliyetleri hakkında herhangi bir ayrıntı almadıysak bu işe dahil olmayacağız.

Bunun üzerine SM Entertainment 17 Şubat’ta aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Like Planning’in uluslararası versiyonu olan CTP (CT Planning Limited), gerçek amacını gizlemek için SM ile değil doğrudan denizaşırı plak şirketleriyle sözleşme imzaladığından, CTP’nin SM ile herhangi bir iş ilişkisi olmadığından, bu durum HYBE’ın sözleşmeyi feshetmesiyle çözülebilecek bir mesele değildir. CEO Lee Sung Su tarafından yüklenen videoda da söz konusu meselenin CTP ile SM arasında bir sözleşme değil, eski baş yapımcı Lee Soo Man ile denizaşırı şirketler arasında doğrudan bir sözleşme olduğu belirtildi.

Dolayısıyla, HYBE’ın tutumu CTP’nin temel sorunu olan denizaşırı vergi kaçakçılığı şüphesini çarpıtmaktadır.

Eğer HYBE hisse senedi satış sözleşmesini imzalarken Like Planning’in uluslararası versiyonu olan CTP’den haberdarsa, bu [HYBE]’ın da eski baş yapımcı Lee Soo Man’ın iddia edilen vergi kaçakçılığına katıldığı veya göz yumduğu anlamına gelir ve eğer [HYBE] sözleşmeyi konu hakkında bilgisi olmadan imzaladıysa, bu eski baş yapımcı Lee Soo Man tarafından aldatıldığını kabul ettiği anlamına gelir. Dolayısıyla bu, HYBE yönetiminin çeşitli hissedarlara ve ilgili kurumlara, 1 trilyon wondan (yaklaşık 768,4 milyon dolar) daha pahalıya mal olan bir birleşme ve satın almanın neden gerekli özen gösterilmeden yapıldığını açıklaması gerektiği anlamına gelecektir.

Buna ek olarak, HYBE’ın eski baş yapımcı Lee Soo Man ile satın alım sözleşmesi imzaladığını duyururken yayınladığı resmi açıklamada, “Başkan Bang Si Hyuk, Lee Soo Man’ın bu yılın başlarında duyurduğu İnsanlık ve Sürdürülebilirlik kampanyasıyla derin bir mutabakat içinde olduğunu ifade etti ve Lee Soo Man’a sürdürülebilir K-pop’ın etkisini birlikte kullanma arzusunu iletti” ve “Başkan Bang Si Hyuk, HYBE’ın metaverse’ün uygulanması, çoklu-şirket sisteminin kurulması ve Dünya’yı kurtarma kampanyası gibi stratejik yönelimlere tamamen katıldığını belirtti” ifadelerine yer verildi. Başkan Bang Si Hyuk’un “derinden katıldığını” iddia ettiği kampanyanın ayrıntıları hakkında kendisinin bilgilendirilmediğine inanmanın zor olduğuna inanıyoruz.

HYBE daha sonra 17 Şubat günü bu açıklamayla tekrar yanıt verdi:

Merhabalar, biz HYBE.

SM Entertainment (bundan sonra SM olarak anılacaktır) tarafından bugün yayımlanan yalanlama açıklamasına ilişkin olarak HYBE’ın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

SM Entertainment CEO’su Lee Sung Su’nun bahsettiği CT Planning hakkındaki şüphelere ilişkin olarak 16 Şubat’ta yayınladığımız basın açıklamasında şunları söylemiştik:

Lee Soo Man ile sözleşmemiz tamamlanırken, Lee Soo Man’ın CTP şirketinin sahibi olduğu veya CTP ile SM arasında bir sözleşme olduğu bilgisi bize iletilmedi. Ayrıca, farkında olmadığımız bir iş ilişkisi olması durumunda, Lee Soo Man’ın ortaya çıkan herhangi bir iş ilişkisini çözümleyeceği de sözleşmeye dahil edildi.

Eğer SM’in ifadesinde de belirtildiği gibi CTP ve SM arasında doğrudan bir sözleşme yoksa, bizim bundan haberdar olmamamız daha da doğaldır. Ancak Lee Soo Man ile yaptığımız sözleşmeye göre, SM ile doğrudan sözleşmesi olmasa bile CTP ile sözleşmesi bulunan SM sanatçılarından herhangi bir kâr elde edilmeyeceği zaten karşılıklı olarak kararlaştırılmıştır. Ayrıca, gelecekte herhangi bir sorun çıkmaması için şeffaf sözleşmeleri yönetim kurulumuz aracılığıyla yöneteceğiz, bu nedenle SM tarafından ortaya atılan sorun anlamsızdır. Şu anda SM’in sorunlarını çözmek için çaba sarf ediyoruz ve bir şeyleri çarpıtmak için hiçbir nedenimiz yoktur. Ayrıca çabalarımızla ilgili şüphelerin gündeme getirilmesi için bir neden göremiyoruz.

Ancak SM, CTP ile yapılan sözleşmenin Lee Soo Man ile yaptığımız anlaşma aracılığıyla çözülemeyeceğini düşünüyorsa, bu sözleşmeyi ifşa etmelerinin yanı sıra SM’in bu konudaki tutumunun ne olduğunu sormak istiyoruz.

Özellikle bu tür sözleşmeler eğlence ajansı dışında fazla görünürlüğe sahip olmadığından, eğlence ajansı yönetimi bu sözleşmeleri şirket ve sanatçılar için şeffaf ve adil bir şekilde yönetmelidir. Bu sözleşme tamamlanırken onaylayan yönetim kurulu üyeleri olmalı ve hangi yönetim kurulu üyeleri onaylamış olursa olsun, mevcut yönetim kurulu üyelerinin bu sözleşme hakkında yeterli önlemi almış olmasını umuyoruz.

SM’in ifşa ettiği ve şüphe uyandıran konuların hepsi SM’nin kurumsal yönetimiyle ilgili sorunları ortaya koyuyor ve ne yazık ki bu sorunların hepsi SM’in kendi içinde meydana gelen konular. Biz SM’in yapısal sorunlarını şirkete olan olumlu bakış açımızla tek tek çözüme ulaştırdık ve çözmek için çaba göstermeye devam edeceğiz.

Ancak bu değişikliklerin sonuç vermesi için asıl SM’in iç sorunlarını çözmek için çaba göstermesi gerekiyor. SM’in sorunlarını çözen en büyük hissedarına karşı şüphe uyandırmanın doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyoruz.

SM’in yöneticilerinden, onayları nedeniyle kamuoyuna ifşa ettikleri hususlarda sorumluluk almaları gereken yönler olup olmadığını gözden geçirmelerini ve SM’in hayranlarına, çalışanlarına, sanatçılarına ve hissedarlarına güven vermek amacıyla kurumsal yönetimi iyileştirmek için çaba göstermelerini talep ediyoruz.

Teşekkür ederiz.

SM Entertainment çalışanları şirketin eski baş yapımcısı Lee Soo Man ve HYBE ile olan durumu hakkında bir yazı paylaştı

17 Şubat’ta 208 çalışandan oluşan topluluk aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

Eski baş yapımcı Lee Soo Man yasadışı vergi kaçırma eylemlerinin ortaya çıkarılması tehlikesiyle karşı karşıya kaldığında, hisselerini eskiden hakkında kötü konuştuğu rakip bir şirkete sattı ve kaçtı.

Biz SM çalışanları, eski baş yapımcı Lee Soo Man’ın kişisel çıkarları için hileli eylemler ve vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere yasadışı eylemlerinde tamamen kullanıldığımızı belirtmek istiyoruz. SM 3.0 projesine başlamadan önce bile HYBE’ın yasadışılığı ve çıkarcılığı tarafından tekrar kullanılmak istemiyoruz.

Bu nedenle, SM Entertainment’ın 208 düzenli çalışanı olarak, eski baş yapımcı Lee Soo Man ve HYBE’ın yasadışı gizli anlaşması hakkında öfkemizi tutamadığımız için aşağıdaki açıklamayı yayınlıyoruz.

 1. K-pop’un kültürel çeşitliliğini ve SM’in kendine has kimliğini koruyacağız. SM’in kültürünün HYBE’ın sermayesine tabi olmaması gerektiğini beyan ediyoruz.
 2. CEO Lee Sung Su ve COO Tak Young Joon’un SM 3.0 çoklu prodüksiyon planlarını aktif olarak destekliyor ve yanlarında duruyoruz. Ayrıca sanatçılarımızın ve hayranlarımızın zarar görmemesi için daha güçlü bir koruma talep ediyoruz.
 3. HYBE’ın düşmanca birleşme ve satın almalarına ve yönetim kurulumuza girme girişimlerine karşı çıkıyoruz. HYBE’ın SM’i anormal bir şekilde ele geçirme girişimine direneceğiz.

“Lee Soo Man SM ve Pink Blood’ı terk edip kaçtı ama biz Seoul Forest’ta kalıp SM ve Pink Blood’ı koruyacağız.”

208 SM Entertainment düzenli çalışanından oluşan topluluk

20 Şubat: SM Entertainment, HYBE’ın Satın Alınmasına Karşı Tutumlarına İlişkin Videolu Açıklama Yayınladı

SM Entertainment HYBE’ın satın alımıyla ilgili uzun bir video açıklaması yayınladı.

SM Entertainment 20 Şubat tarihinde resmi YouTube kanalına “SM’in HYBE’ın düşmanca devralmasına karşı çıkmasının nedeni” başlıklı bir video yükleyerek HYBE’ın birleşme ve devralmalarına karşı çıkmalarının nedenini uzun uzun anlattı.

Videoda SM Entertainment CFO’su (Mali İşler Direktörü) Jang Cheol Hyuk sözlerine şöyle başlıyor: “SM’in yeni vizyonu ‘SM 3.0’ açıklanır açıklanmaz, en büyük hissedar hissesini sattı ve bir rakip tarafından düşmanca bir devralma girişimi başladı. Bu girişim, sadece dünyanın 1 numaralı eğlence şirketi olma hayalini kuran 600 SM çalışanının zorlu müzakerelerini ve çabalarını değil, aynı zamanda SM’in hayranları ve sanatçılarıyla birlikte peşinden koştuğu değerleri ve gururunu da görmezden gelen bir girişimdir.

SM videoda aşağıdaki ana noktaları detaylandırmaktadır:

 1. HYBE’ın şirketi devralması, “Bir hissedar için SM” şeklindeki yanlış geçmişe dönmekle aynı şeydir.
 2. Piyasada konuşulan sinerjiler SM hissedarları ya da K-pop için değil HYBE hissedarları içindir.
 3. HYBE, FTC (Adil Ticaret Komisyonu) incelemesinden kasıtlı olarak kaçınıyor – FTC incelemesi sürecinde SM’in kurumsal değeri baltalanacaktır.
 4. “SM 3.0 “ın genel stratejisinin ön gösterimi

Videonun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

21 Şubat: SM Entertainment SM 3.0 için IP (fikri mülkiyet) para kazanma stratejilerini detaylandıran yeni bir YouTube videosu yayınladı

SM, 21 Şubat tarihinde SM 3.0’ı uygulamaya yönelik ikinci stratejilerinin bir parçası olan IP’den Para Kazanma Stratejisi” başlıklı bir YouTube videosu yayınladı.

Videoda aşağıdaki hedefleri sıralıyorlar:

 1. SM 2.0’ın yapısal sınırlamalarının üstesinden gelinerek faaliyet karında acil iyileşme.
 2. Çoklu Üretim Merkezi aracılığıyla gelir/operasyon kârının artırılması – Birincil IP satışlarının yıllık yüzde 26’lık bir büyüme oranına sahip olacağı öngörülüyor.
 3. Yüksek kârlılık sağlayan Türev IP’nin genişletilmesi ve dağıtım kapasitesinin güçlendirilmesi – Türev IP işinden elde edilen MD/IP satışları 2025 yılına kadar 300 milyar won’a (yaklaşık 231 milyon $) yükseltilecektir.
 4. “Fan platformu” entegrasyonu/içselleştirilmesi
 5. SM 3.0 kapsamındaki video içeriklerinden elde edilen kârlılığın 2025 yılına kadar 150 milyar won’a (yaklaşık 116 milyon $) çıkarılması.

Videonun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

22 Şubat: SM Entertainment Kakao Entertainment ile Stratejik Ortaklığının Arkasındaki Anlamını Açıklıyor

SM Entertainment, Kakao Entertainment ile yaptıkları stratejik ortaklığın arkasındaki anlamı hissedarlar ve hayranlar açısından detaylandıran yeni bir YouTube videosu yayınladı.

Şirket 22 Şubat’ta HYBE, Lee Soo Man’ın SM Entertainment hisselerini satın almalarıyla ilgili olarak hayranlarına, sanatçılara, çalışanlara ve SM Entertainment hissedarlarına yönelik bir açık mektup yayınlamıştı.

Aynı günün ilerleyen saatlerinde SM, “Hissedarlar/hayranlar perspektifinden Kakao ile stratejik ortaklık” başlıklı bir YouTube videosu yayınladı. Videoya göre SM’in Kakao ile işbirliği en iyi küresel içerik ile en iyi küresel platformun buluşması anlamına geliyor ve bu ilişki sinerji yaratabilecek, erdemli bir döngü oluşturabilecek eşit ve karşılıklı bir stratejik ortaklık olacak. SM ayrıca, “Bu, içerikler ve içerikler arasında bir buluşma değil, daha ziyade içerikler ve platform arasında bir buluşmadır. SM ve Kakao’nun iş performansını güçlendirirken eğlence sektörünün çeşitliliğini de koruyacaktır.”

Videonun beş ana noktası aşağıda yer almaktadır:

 1. SM ve Kakao ortaklığı SM 3.0’ın uygulanmasıyla yakından uyumludur.
 2. Kakao, SM 3.0 Çoklu Üretim stratejisini gerçekleştirmek için en iyi ortaktır.
 3. SM’nin IP’sinin (fikri mülkiyet) karlılığı Kakao platformundan yararlanarak artacaktır.
 4. SM, başarılı bir küresel genişleme elde etmek için Kakao ile IP ve platformlar arasında başarılı bir şekilde erdemli bir döngü kuracaktır.
 5. Yeni SM Kültür Evreni (SMCU) Kakao’nun Connectivity Tech, AI (yapay zeka) ve Metaverse gibi teknolojilerine dayalı olarak inşa edilecektir.

Videonun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

22 Şubat: HYBE CEO’su Park Ji-won Lee Soo-Man’ın SM Entertainment Hisselerinin Satın Alınmasına İlişkin Açık Mektup Yayınladı

23 Şubat: SM Entertainment Yöneticileri Yeni Videoda Küresel Genişleme ve Yatırım Stratejilerini Detaylandırıyor

SM Entertainment küresel büyüme planları ve yatırım stratejileri hakkında yeni bir YouTube videosu yayınladı.

Aşağıda SM 3.0 küresel stratejilerinin üç ana noktası yer almaktadır:

 1. 3 adımlı Küresel Büyüme: Kore Genel Merkezinin desteği ve iş birimi ile yerel üretim merkezinin kurulumunun tamamlanması.
 2. Bölgesel özellikleri (Japonya, Amerika, Güneydoğu Asya) ve SM’in deneyimini dikkate alan Küresel Büyüme Modeli.
 3. 2025 yılında 7 yerel çoklu üretim merkezi ve üç yerel üretim merkezinden 260 milyar won (yaklaşık 201 milyon dolar) ek gelir hedefleniyor.

Videonun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Netizenler ise SM Entertainment, Kakao ve HYBE arasında dönen bu olaylar hakkında farklı fikirlere sahipler

Netizenlerin konularla ilgili yaptığı birkaç yorumu sizler için derledik:

Başlık: SM çalışanları neden HYBE’ın satın alımına karşı bir tutum sergilediklerini açıkladı

 1. HYBE SM’i devraldıktan sonra bilet fiyatlarının artacağını söylediler… SM bilet fiyatlarını yükseltmedi mi zaten???
 2. Bu videoyu neden SMTOWN’da yayınladılar? Eğer şirketin imajı yönetim hakları için verilen savaşta zarar görürse, tüm zararı şarkıcılar göğüsleyecektir.
 3. Bilet fiyatlarını zaten artırdılar, şimdi de HYBE’ı mı suçluyorlar? ㅋㅋ
 4. Umarım SM, HYBE tarafından devralınır.
 5. Sanatçılarını hiç düşünmüyorlar mı? Bu videoyu neden SMTOWN’da yayınladılar?
 6. Genellikle, bir birleşmeden sonra, çalışanlar pozisyonlarında kalır, ancak yöneticiler kovulur. Bu yüzden video yayınlamaya devam ediyorlar.
 7. HYBE veya SM idollerinin hayranı değilim ama SM’i destekliyorum. Tekelleştirilme fikrine karşıyım.
 8. HYBE’ın K-pop’ın küresel müzik piyasasında rekabet edebilmesi için daha iyi olacağını düşünüyorum, ancak hayranların düşünceleri farklı olabilir
 9. SM hayranı değilim ama K-Pop’ı seven biri olarak SM’i destekliyorum
 10. Kakao HYBE’dan daha büyük, ancak K-pop için HYBE daha büyük bir varlığa sahip, bu yüzden Kakao’nun SM’i devralmasını istiyorum
 11. SM iyi şanslar.
 12. SM’in HYBE tarafından ele geçirilmesinden utanmış olmalılar. Ezik gibi görünüyorlar.

kaynak: theqoo

Netizenler SM hayranlarının HYBE’ın SM’i devralmasını istemesini yorumluyor

“SM hayranıyım ama HYBE’ın kazanmasını istiyorum.
SM’in geleceğini düşündüğümüzde, HYBE daha iyi olur gibi görünüyor…”

 1. Gerçekten HYBE’ın daha iyi olacağını düşünüyor musun? Merak ettiğim için soruyorum.
 2. SM hayranıyım ama Kakao’yu seçiyorum.
 3. HYBE hayranları bile Kakao’nun SM’i devralmasını istiyor.
 4. Bence HYBE ya, içinizdeki rekabet duygusunu bir kenara atarsanız mantıklı olanın bu olduğunu göreceksiniz.
 5. Keşke HYBE SM’i devralsaydı…
 6. SM hayranıysanız Kakao daha iyi değil mi?
 7. Ben Kakao’yu seçiyorum.
 8. Sen neden bahsediyorsun? Kakao, HYBE’dan daha iyi.
 9. HYBE idollerinin hayranları da Kakao’nun SM’i devralmasını umuyor.
 10. İster HYBE idollerinin hayranı olun ister SM hayranı, HYBE’ın SM’i ele geçirmesini istemezsiniz ya.
 11. Benim için Kakao, HYBE’dan daha iyi.
 12. Bahse girerim SM hayranı değilsin.
 13. Bu başlığı açan kişinin görüşü, bu yüzden burada kavga etmeyin lütfen.

kaynak: instiz

Peki siz bu olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz?


316 gönderi

Yazar bilgisi
Kore magazin içerikleri çeviriyorum.
Makale

İlgili İçerikler
HaberK-Pop

Lee Je Hoon, İskemik Kolit Teşhisi ile Ameliyat Oldu

1 dakika okuma süresi
Lee Je Hoon, 1 Ekim gecesi şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İskemik kolit teşhisi konulan oyuncu, 2 Ekim sabahı erken saatlerde…
HaberK-Drama

Twinkling Watermelon: 1995'e Giden Bir Müzik Macerası

2 dakika okuma süresi
tvN’in “Twinkling Watermelon” dizisi tanıtımdan önce yeni fotoğraflarını yayınladı! “Twinkling Watermelon“, müzik yeteneğiyle doğan bir CODA (sağır bir yetişkinin çocuğu) öğrencisinin, şüpheli…
HaberK-Pop

KINGDOM'ın Tartışmalı Albüm Tasarımı Nedeniyle Ajans Özür Diledi

1 dakika okuma süresi
KINGDOM‘un ajansı GF Entertainment, KINGDOM‘un yedinci mini albümünün kapak tasarımıyla ilgili tartışmaların ardından resmi bir özür yayınladı. Başlangıçta 21 Eylül’de ön siparişe…

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.