BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi
K-Fandom ÖzelK-Pop

BOYS PLANET Dosyası: Genel Bilgiler

2 dakika okuma süresi

Selamlar! K-Fandom için özel hazırladığım “Boys Planet Dosyası” yazı serimde sizlere yarışma hakkında bilgiler verecek, yarışmacıları tanıtacak, haftalık incelemeler hazırlayacak ve yayın süresince yarışma hakkında son haberleri aktaracağım.

İlk olarak yarışmayla ilgili genel bilgiler ile başlayalım;

Yarışma Konsepti

Boys Planet, Kore ve Global gruptan oluşan ve bu iki grubun birer “Gezegen“i temsil ettiği uzay teması ve estetiğine dayanmaktadır. Yarışmada farklı alanlarda 7 “Yıldız Uzmanı” yer almakta ve bu uzmanlar yarışmacılara “Vokal, Dans ve Rap” alanlarında eğitim vererek sergilenen performansları değerlendirmektedirler. Programda bir de yarışmacılar, uzmanlar ve seyirciler arasındaki bağlantıyı sağlayan, sunucu rolündeki “Yıldız Ustası” bulunmaktadır. “Usta ve Uzman Konseyi“nin dışında, “Yıldız Yaratıcıları” olarak da bilinen ve her yarışmacının sıralamasını ve nihayetinde Boys Planet’ın sonucunu belirleme rolüne sahip olan hayranlar ve izleyiciler yer almaktadır. İzleyicinin oylarının üç gruptan (Kore, Japonya, Çin) birine gittiği Girls Planet 999’ın aksine Boys Planet’ta oylar tek bir yarışmacıya verilecek, Mnet Plus mobil uygulaması, oylama ve yarışmacılardan gelen içeriklerin ana kaynağı olacak.

İlk Duyuru ve Yarışmanın Başlangıcı

Kore’nin en büyük müzik kanallarından biri olan Mnet 11 Aralık 2021’de, 2021 Mnet Asya Müzik Ödülleri sırasında Girls Planet 999’ın erkek versiyonu olan Boys Planet’ın 2022’de başlayacağını açıkladı. Kanal sonrasında, 11 Aralık 2021 ile 11 Şubat 2022 tarihleri arasında potansiyel yarışmacılardan başvuru aldıklarını açıkladı.

25 Haziran 2022 tarihinde Mnet, Boys Planet‘ı 2023 yılının ilk yarısında yayınlamayı planladıklarını resmi olarak bildirdi. Potansiyel yarışmacıların başvurularını kabul etmeye başlamış olmalarına rağmen, yapım ekibi başvuru süresini uzatmaya karar verdi. Uyruğuna, bir ajansa bağlı olup olmadığına veya şarkıcı olarak geçmiş deneyimine bakılmaksızın 1 Ocak 2009’dan önce doğan tüm erkekler için 27 Haziran’dan 21 Ağustos’a kadar küresel seçmeler açacaklarını duyurdular.

28 Kasım 2022’de Mnet, Boys Planet‘ın tüm dünyadan toplam 98 katılımcı ile Şubat 2023’te ilk gösterimi yapacağını resmen duyurdu. İlk teaser 2022 MAMA Ödülleri sırasında gösterildi. İlk gösterim tarihi daha sonra 2 Şubat olarak açıklandı.

24 Aralık’ta Mnet, M Countdown‘ın 29 Aralık bölümünde şovun tema şarkısı “Here I Am“in performans videosunun gösterimini yapacaklarını duyurdu. Videonun yayınlanmasının ardından 95 yarışmacının tamamının profilleri açıklandı.

Yıldız Ustası ve Yıldız Uzmanları

Hwang Min HyunYıldız Ustası / Sunucu– Şarkıcı (NU’EST grubu)
– Oyuncu
– Sunucu
Baek KooyoungYıldız Uzmanı / Dans– 1MILLION akademide koreograf
– Produce 48, Produce X 101 dans eğitmeni
– BoA, TVXQ, Super Junior, Girls’ Generation, Taemin, EXO, The Boyz gibi grupların koreografı
Choi YoungjoonYıldız Uzmanı / Dans– 1MILLION akademide koreograf
– Produce 48, Produce X 101 dans eğitmeni
– BTS, Wanna One, Seventeen, Stray Kids, ONF, TWICE gibi grupların koreografı
Lip JYıldız Uzmanı / Dans– ‘Proudman’ ekibi koreografı
– Lee Hi’nin koreografı
Lee Seok HoonYıldız Uzmanı / Vokal– Şarkıcı, Müzikal aktör
– Produce 101 Sezon 2,
Produce X 101 Vokal eğitmeni
SoljiYıldız Uzmanı / Vokal– Şarkıcı (EXID ana vokali)
– Pratik Müzik Vokal bölümü Profesörü
One StarYıldız Uzmanı / Vokal– Şarkıcı, Vokal Direktörü, Besteci
– Girls Planet 999 Vokal Eğitmeni
– EXO, NCT, Ha Sungwoon, ONF, Weki Meki, Loona, vb. grupların vokal direktörü
pH-1Yıldız Uzmanı / Rap– Rapçi
– Yapımcı

Yarışmacıları, oylama sistemini ve sıralamaları anlatacağım bir sonraki yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz ❤️


316 gönderi

Yazar bilgisi
Kore magazin içerikleri çeviriyorum.
Makale

İlgili İçerikler
HaberK-Pop

Lee Je Hoon, İskemik Kolit Teşhisi ile Ameliyat Oldu

1 dakika okuma süresi
Lee Je Hoon, 1 Ekim gecesi şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İskemik kolit teşhisi konulan oyuncu, 2 Ekim sabahı erken saatlerde…
HaberK-Pop

KINGDOM'ın Tartışmalı Albüm Tasarımı Nedeniyle Ajans Özür Diledi

1 dakika okuma süresi
KINGDOM‘un ajansı GF Entertainment, KINGDOM‘un yedinci mini albümünün kapak tasarımıyla ilgili tartışmaların ardından resmi bir özür yayınladı. Başlangıçta 21 Eylül’de ön siparişe…
HaberK-Pop

BLACKPINK üyeleri kendi ajanslarını kurdu, YG Entertainment yorum yapmaktan kaçındı

1 dakika okuma süresi
BLACKPINK üyelerinin sözleşmeleriyle ilgili yeni haberler ortaya çıkmaya devam ediyor. News1’in 25 Eylül’de yaptığı habere göre, Jennie ve Jisoo kendi bireysel ajanslarını…

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.