BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Solji

Solji (솔지), C-JeS Entertainment bünyesinde Güney Koreli bir şarkıcıdır. Kız grubu EXID’in lideri ve ana vokalisti, alt birimi SoljiHani’nin bir üyesi ve 2NB’nin eski bir üyesidir.
Solo çıkışını 15 Ocak 2008’de “Challenge” adlı dijital single ile yapmıştır.

Kariyer

2006-2008: 2NB & solo çıkış

31 Mart 2006’da 2NB ikilisinin bir üyesi olarak sektördeki resmi çıkışını yaptı. 2012’de dağılana kadar ikilinin bir üyesi olarak kaldı.

İkilinin kariyerinin ortasında Solji, 15 Ocak 2008’de “Challenge” adlı dijital single ile solo çıkışını yaptı.

2012-2018: EXID, SoljiHani ve ara verme

Nisan 2012’de Hyelin ile birlikte Yuzi, Dami ve Haeryeong’un ayrılmasının ardından EXID’e katıldı. Onlarla ilk çıkışını 13 Ağustos 2012’de ilk mini albümleri Hippity Hop ile yaptı.

Şubat 2016 başında, ajans tarafından Hani ile birlikte “Dasoni” adında bir alt birim oluşturacakları duyuruldu. Alt birim ilk single’ları “Goodbye “ı 15 Şubat’ta yayınladı.

20 Aralık 2016’da Banana Culture, Solji’ye hipertiroidi teşhisi konulduğunu ve iyileşmesine odaklanmak için grubun faaliyetlerine ara vereceğini duyurdu. Grup faaliyetlerine 4 üye ile devam edecekti.

Ocak 2018’de orbital dekompresyon ameliyatı geçirdi. Halkın karşısına ilk çıkışı The King of Mask Singer adlı reality show aracılığıyla oldu ve EXID ile ilk geri dönüşü aynı yılın Kasım ayında yayınlanan “I Love You” single albümüyle oldu.

2020: Ajans değişikliği

4 Şubat’ta çeşitli medya kuruluşları Solji’nin Banana Culture ile olan sözleşmesini feshetmeye karar verdiğini bildirdi. Günün ilerleyen saatlerinde haberler Solji tarafından doğrulandı, ancak Banana Culture’dan bir kaynak fesih konusunun hala görüşüldüğünü belirtti.

23 Mart’ta C-JeS Entertainment, Solji’nin kısa süre önce kendileriyle bir sözleşme imzaladığını duyurarak Banana Culture’dan ayrıldığını ve ajans değişikliğini doğruladı.

18 Haziran’da Solji’nin 9 Temmuz’da dijital bir single ile geri döneceği duyuruldu. Bu onun 12 yıl sonraki ilk solo çalışması ve C-JeS çatısı altındaki ilk çalışması olacak.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.