BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi
K-Fandom ÖzelK-Pop

K-pop 101: Her fanın bilmesi gereken 21 kelime

4 dakika okuma süresi

K-pop; dansın, modanın, müziğin, performansın ve çok daha fazlasının içinde bulunduğu canlı ve sonsuz bir dünya. Tabii bu fandom’a girdiğinizde bilmeniz gereken bazı anahtar kelimeler var. Eğer uzun süredir bir K-pop fanıysanız hali hazırda hepsini bildiğinizi tahmin ediyoruz fakat bu fandom’a henüz yeniyseniz not defterinizi çıkarma zamanı!

Aegyo

Aegyo süper ya da yapmacık sevimlilik anlamına geliyor. Idollerden sıklıkla talk showlar ve kişisel performansları sırasında “Aegyo” larını sergilemeleri beklenir, ciddi idollerin kısa süreliğine imajlarını yumuşatması çok eğlenceli sahnelere yol açabilir. “Aegyo” performansları bi çocuk şarkısını söylemekten popüler dansları taklit etmeye kadar bir çok şeyi içerebilir.

Age Line

“Age Line” aynı yıl dünyaya gelmiş idolleri belirtmek için kullanılır. Örnek olarak: BTS’den Jungkook ve GOT7’den Yugyeom 97 doğumludur.

All-Kill

Bir şarkı, 8 Kore müzik listesinin hepsinde ilk sırayı aldığında kullanılır. Listelerin bazıları saatlik olarak güncellendiğinden başarması oldukça zordur. “All-Kill” almak bir idol veya grup için çok büyük bir başarıdır.

Anti-fan

Anti olarak kısaltılır. Birinin, özellikle bir ünlüden nefret etmesi anlamına gelir.

Beagle line

Bir idol grubunun en oyuncu, şakacı ve gürültücü olanları için kullanılır.

Bias

“XX Grubunun favori üyesi kim?” sorusunu bilirsiniz. Bias da aynı anlama geliyor aslında. Biasınız bir grubun favoriniz olan üyesidir, bias grubunuz ise favori grubunuzdur.

Alakalı: ult bias – bütün gruplar içindeki mutlak olarak en sevdiğiniz idoldür. bias wrecker – bir grup içindeki biasınızın değişmesine sebep olan aynı grubun başka bir üyesidir.

Comeback

Gruplar yeni bir müzik yayınladıklarında ona comeback denir. Esasında herhangi bir müzik grubunun yeni bir albüm yayınlamasıyla aynı şeydir. “Comeback”, teaser fotoğrafların, videoların, parça listelerinin ve bazen albüm öncesi single’ların paylaşıldığı çok adımlı bir süreçtir.

Grupların tanıtım süreci boyunca bağlı kaldıkları konseptlere veya temalara sahiptirler.

Daesang

Daesang bir idolün alabileceği en büyük ödüldür. Yılın albümü, yılın şarkısı, yılın sanatçısı ve satış odaklı kategorileri vardır.

Fan chant

Performanslar sırasında fanlar tarafından tezahürat olarak söylenilen kelimlerdir. Genelde şarkıların girişlerinden başlayarak şarkı boyunca belli kelimelerin veya grupraki kişilerin isimlerinin tekrar edilmesini içerir.

Gayo

Her yılın sonunda, üç festival şovu sayesinde özel sahnelerin ve idollerin performanslarının tadını çıkarıyoruz. Bu festivaller, KBS Gayo, MBC Gayo ve SBS Gayo’dur. K-pop dünyasından köklü grupların ortak yaptığı özel performansları izlemek için çok güzel bir fırsat.

Hwaiting

Ara sıra “savaşmak” olarak da çevrilir, aslında bu bir destek ifadesidir. Birini neşelendirmek için kullanılır.

Idol

Idol bir K-pop yıldızıdır. Solo sanatçı veya bir grubun üyesi olabilirler. Genel olarak konuşacak olursak bir eğlence ajansı aracılığıyla çıkış yapmadan önce eğitimde zaman geçirmiş sanatçılardır.

Killing part

Bir şarkının, fanlar tarafından en iyi kısmı olarak kabul gören bölümüdür. Müziğe veya koreografiye uygulanabilir. Bass drop veya dansta belirli bir jeste kadar herhangi bir şey olabilir.

Leader

Neredeyse bütün idol gruplarında belirli bir lider vardır. Bu kişi grubu organize etmekten ve ajans ile grup arasındaki kişi olmaktan sorumludur. Aynı zamanda halk tanıtımlarını başlatırlar ve ödül törenlerinde ilk konuşan onlar olur.

Maknae

Bir idol grubunun en genç üyesidir.

Alakalı: golden maknae – genç yaşlarına rağmen etkileyici bir şekilde çok yetenekli olan en genç üye.

Music shows

Bu programlar, idollerin halk için müziklerini icra ettikleri yerlerdir. Fanlar genellikle şarkı için yapılan bir kareografiyi ilk olarak bu yolla görürler. Grubuna göre bir bölüm içerisinde birden fazla kez performans gerçekleştirilebilir. M! CountdownMusic BankMusic Core, Show ChampionThe Show ve Inkigayo en popüler şovlardandır.

Sub-unit

Bir idol grubunun içerisindeki daha az kişiden oluşan bir K-pop grubunu ifade eder. Üyelere belirli yetenekleri sergileme veya farklı müzik türlerini deneme şansı verir. Örneğin, SEVENTEEN gibi büyük grupların her üyeye parlama şansı vermek için ayrı ayrı müzik yayınlayan vokal, performans ve rap birimleri vardır.

The big 3

Yoruma açık olmakla birlikte, Kore’deki en büyük üç eğlence şirketleridir. JYP Entertainment, SM Entertainment ve YG en büyük ilk üç şirket olarak kabul ediliyor ve K-pop tarihinin en başarılı performanslarından bazılarına ev sahipliği yapıyorlar.

Trainee

İdoller idol olmadan önce stajyer olurlar. Eğlence şirketleri yetenekli insanları bulur ve ardından işe aldıkları yetenekleri mükemmel pop yıldızları olmaları için eğitir. Eğitim programları sıkı ve yoğun geçer, bazı idoller bir gruba üye olabilirmeleri için yıllarca eğitim alırlar. Eğitimler, şarkı söylemek ve dans etmekten yeni diller öğrenmeye kadar her şeyi kapsar.

V Live

İdollere ayak uydurmak istiyorsanız, V Live bir zorunluluktur. Çoğu K-pop idolünün resmi bir hesabının olduğu bir canlı yayın platformudur. Bazıları kamera arkası görüntülerini yükler, bazıları ise şovlardan sonra otellerinden canlı yayın yapmak için kullanır. Birçok gruba olan bağlılığınızı başlatmak için harika bir yer!

Weekly Idol

İdollerin komik yanlarını sergilemeleri için nihai variety programı olarak kabul edilmektedir. İçinde bulunan şakalar, oyunlar ve yarışmalarla birlikte hayal edebileceğiniz bütün idollerin göründüğü bir hazinedir.İlgili İçerikler
HaberK-Pop

Lee Je Hoon, İskemik Kolit Teşhisi ile Ameliyat Oldu

1 dakika okuma süresi
Lee Je Hoon, 1 Ekim gecesi şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İskemik kolit teşhisi konulan oyuncu, 2 Ekim sabahı erken saatlerde…
HaberK-Pop

KINGDOM'ın Tartışmalı Albüm Tasarımı Nedeniyle Ajans Özür Diledi

1 dakika okuma süresi
KINGDOM‘un ajansı GF Entertainment, KINGDOM‘un yedinci mini albümünün kapak tasarımıyla ilgili tartışmaların ardından resmi bir özür yayınladı. Başlangıçta 21 Eylül’de ön siparişe…
HaberK-Pop

BLACKPINK üyeleri kendi ajanslarını kurdu, YG Entertainment yorum yapmaktan kaçındı

1 dakika okuma süresi
BLACKPINK üyelerinin sözleşmeleriyle ilgili yeni haberler ortaya çıkmaya devam ediyor. News1’in 25 Eylül’de yaptığı habere göre, Jennie ve Jisoo kendi bireysel ajanslarını…

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.