BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi
K-PopRöportaj

FIFTY FIFTY NME Röportajı: K-pop’un Yükselen Yıldızları

7 dakika okuma süresi

Yükselen K-pop dörtlüsü yeni tekli albümleri ‘The Beginnin’ hakkında NME’ye konuştu.

K-pop hayranları için 2022 yılı kesinlikle çaylak kız gruplarının yılı olarak anılacak. İster gerçek hayattaki kraliyet ailesi gençlerini utandırmakla, ister gençlerin kendilerini güçlendirmelerini teşvik etmekle ya da sadece dünyanın en havalı komşu kızları olmakla meşgul olsunlar, yeni simalar listeleri domine etti ve müzik severlerin radarına girmeyi başardı.

Ve tam da doygunluk noktasına ulaşmışız gibi görünürken, FIFTY FIFTY karşımıza çıktı. Bu dörtlü, ilk mini albümleri ‘The Fifty‘ ile kız grubu dünyasına giriş yaptı. Zarif, büyüleyici vokaller ve canlandırıcı gitar sesleriyle dolu olan albümün ‘Higher‘ adlı ilk teklisi Twitter ve TikTok’ta hayranlarının aklını başından aldı ve sonunda müzik eleştirmenlerinin hem yurt içinde hem de yurt dışında övgülerini kazandı.

Çıkışlarından sadece üç ay sonra FIFTY FIFTY bugün (24 Şubat) yeni single albümleri ‘The Beginning Cupid’ ile geri döndü. Grup tarafından hikayelerinin “önsözü” olarak tanımlanan ‘Cupid’, aşkı arzulayan genç bir kadının kalbini açtığına pişman olmasını konu alıyor. Şimdi hem Korece hem de İngilizce olarak yayınlanan synth içerikli şarkı, ilk teklilerinin hayalperestliğini alıp “Cupid is so dumb” diye mırıldanırken gençliğin saf cesaretiyle dolduruyor.

Albümün yayınlanmasına günler kala NME, Saena, Keena, Sio ve Aran ile Zoom’da bir araya gelerek çocukluklarındaki rol modellerini, şarkı yazma ve prodüksiyon hedeflerini ve K-pop’taki yeni neslin bir parçası olma konusundaki düşüncelerini konuştu.

‘The Beginning’ ile ilk geri dönüşünüzü tebrik ederim! Bize biraz yeni tekliniz ‘Cupid’ ve onun özel “ikiz” versiyonundan bahsedebilir misiniz?

Sio: “Bu yeni albüm FIFTY FIFTY’nin evreninin ve hikayesinin bir önsözü gibi olacak. Bu yüzden, saf ve masum bir aşkı anlatan ‘Cupid’ ile içimizdeki farklı yönleri göstermeye çalıştık. Aşkı en dürüst ve dolaysız şekilde ifade etmek istedik ve böylece bu şarkı ortaya çıktı.”

Aran: “Ayrıca müziğimiz aracılığıyla mesajımızı dünyanın dört bir yanındaki insanlara ulaştırmayı da çok istedik. Bu yüzden ‘Cupid’i farklı bir dilde de yayınlamaya karar verdik. Orijinal parçaya çok benzeyen İngilizce versiyonunu hazırladık ve bu yüzden ona ‘ikiz’ versiyon dedik.”

Sio, Fifty Fifty ATTRAKT Creative Content Group

‘Cupid’in Korece versiyonunda Keena tarafından yazılmış sözler de yer alıyor. Şarkıyı yazarken aklında neler vardı?

Keena: “Şarkı için söz yazarken, Cupid’in bir sembol olarak genel algısından ziyade FIFTY FIFTY’nin kendi Cupid yorumuna vurgu yapmak istedim. Aynı sembole farklı bir ışık tutmak istediğim için bir hikaye hayal etmeye ve şarkıya kendi Eros yorumumuzu katmaya çalıştım.”

Mini albümünüz ‘The Fifty’ ile çıkış yapmanızın üzerinden sadece birkaç ay geçti. ‘The Fifty’ hem Koreli hem de uluslararası hayranlar arasında gayet olumlu yorumlar aldı ve albüm Kore müzik eleştiri sitesi IZM’de şimdiye kadarki en yüksek puanlardan birini aldı. Siz neler hissettiniz?

Sio: “İlk çıkışımıza gelen tüm güzel yorumlar için çok ama çok minnettarız. İnanılır gibi değil, gerçek olamayacak kadar güzel. Çıkış yapmış olmamız bile bana hala gerçek değilmiş gibi geliyor. İlk albümümüz için bu kadar beğeni almak büyük bir onur. Ayrıca hayranlarımızla yüz yüze gelme fırsatımız pek olmadı, bu yüzden ne denli sevildiğimizi henüz fark edemedik ama yine de çok minnettarız.”

Bazı hayranlarınız vokal tonlarınızı kıdemli gruplardan MAMAMOO ve Brave Girls ile benzetiyor. Bu benzetmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Saena: “Böylesine büyük usta idollerle aynı çizgide karşılaştırılmak gerçekten inanılmaz bir onur. Hepimizin kişisel olarak çok özel, benzersiz ve farklı vokal tonlarına sahip olduğumuzu düşünüyorum. Gelecekte de FIFTY FIFTY’nin kendi özgün vokal tonlarını ortaya çıkarabildiğini göstermek için daha fazla fırsatımız olacağını düşünüyorum.”

Saena, Fifty Fifty ATTRAKT Creative Content Group

FIFTY FIFTY’nin müziğini daha önce hiç duymamış birine nasıl tanıtırsınız?

Keena: “Tıpkı grubumuzun adı FIFTY FIFTY gibi, müziğimiz de ikilikle ilgili. Bu yüzden gelecekteki tüm dinleyicilere diyeceğim şu ki: Müziğimizi dinledikçe, çeşitli tarzları ve benzersiz sesleri duyabilecek ve deneyimleyebileceksiniz.”

Aran: “Birçok insan müziğimizin onlara huzur verdiğini söylediğinden, müziğimiz yoluyla insanlara huzur sunmanın en büyük hedefim olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, vokal seslerimizin özgün renkleri olduğunu ve dört ayrı cazibemizin gerçekten özel olduğunu da eklemek isterim.”

“Saf ve masum bir aşkı anlatan ‘Cupid’ ile içimizdeki farklı yönleri göstermeye çalıştık.“

FIFTY FIFTY’nin dört cazibesinden bahsettiğinize göre, sizce her bir üyenin en büyük cazibesi nedir?

Aran: “Hadi bunu birbirimiz için cevaplayalım! Sio ile başlayalım – bence çok zarif ve sıradışı bir cazibesi var!”

Saena: “Sio denince aklıma gelen ilk şey onun vokal yeteneği, özellikle de ana vokalistimiz olması.”

Aran: “Saena’ya gelince, bence o gerçekten pırıl pırıl biri. Gülümsemeyi çok seviyor.”

Sio: “Çok hayat dolu ve çok sevecen.”

Saena: “Aran’ın ses rengi benim için gerçekten olağanüstü.”

Keena: “Gülümsemesine bayılıyorum, gözleri yarım ay gibi oluyor ve onu görünce insan kendini mutlu hissediyor!”

Aran: “Bence konsept ne olursa olsun en etkileyici olan Keena ama onun en güçlü yanı sanırım karizması.”

Sio: “[Keena’nın] çok özgün bir sesi var, özellikle rap tonuna bayılıyorum, gerçekten çok etkileyici.”

Keena, Fifty Fifty ATTRAKT Creative Content Group

FIFTY FIFTY’de sizi bir araya getiren müzikal yolculuklarınıza her biriniz nasıl başladınız?

Saena: “Küçükken BESTie adındaki bu dört kişilik kız grubunun televizyondaki performansını ve sahnede ışıl ışıl gülümsemelerini izledim. Performanslarına gerçekten hayran kalmıştım ve bana bir sanatçı ve idol olma hayali kurmam için ilham vermişti.”

Keena: “Ben de benzer bir şey yaşadım. APink’in bir konser videosunu izlemiştim ve birlikte performans sergilerken çok eğlendiklerini gördüm. Gerçekten çok etkilendim ve büyük bir sanatçı olmak, sahnede böyle eğlenmek için bana ilham kaynağı oldular.”

“2022’de çıkış yapan grupların uzun listesine katılmamız bize hiç baskı olmadı dersem yalan olur. Üzerimizde büyük bir sorumluluk hissettik.”

Aran: “Farklı geçmişlerden geliyoruz, bu yüzden belki de hepimiz paylaşmalıyız [gülüyor]. Kendi adıma, küçüklüğümden beri şarkı söylemeyi sevdiğimi söyleyebilirim. Bu her zaman benim tutkum oldu ve sahnede olmanın kaderim olduğunu düşündüm. Çok şükür ki, şarkı söyleme fırsatları benim karşıma kendiliğinden çıktı ve sonunda bir idol olma hayaline ulaştım.”

Sio: “Her zaman kendimi iyi ifade edebilen bir insan olmak istemişimdir, genel düşüncem buydu. Bunu en iyi nasıl ve ne şekilde yapabilirim diye düşünüp durdum. Kendimi bildim bileli bir müzik tutkunuyum, bu da beni doğal olarak kendini müzik ve dansla ifade edebilen bir idol olmaya itti. Daha sonra da kendimi gerçekten ifade edebilmek için yazabilen ve üretebilen bir sanatçı olmayı istememe vesile oldu.”

Müziği sevmek bir yana, idol olmadan önceki eğitim sürecinin de yorucu olabileceğini biliyoruz. Bu zor zamanları nasıl atlattınız?

Keena: “Stajyer olduktan sonra her ay gerçekleştirmemiz gereken bir değerlendirme performansı vardı. Şirketimizin personeli ve o zamanlar tanıdığım hemen hemen herkesle birlikte bir kalabalığın önünde sahneye çıkmamız gerekiyordu. Seyircilerin önünde performans sergilemenin heyecanı çok büyüktü ve çok heyecanlanıyordum. Sanırım bu heyecanın peşini bırakamadım ve bu yüzden vazgeçmedim.”

FIFTY FIFTY, çaylak kız grupları için büyük ve rekabetçi bir yıl olan 2022’nin sonlarında çıkış yaptı. Bu güçlü grup dalgasına katılma fikri sizi hiç korkuttu mu?

Saena: “2022’de çıkış yapan grupların uzun listesine katılmamız bize hiç baskı olmadı dersem yalan olur. Üzerimizde büyük bir sorumluluk hissettik çünkü kendimizi göstermek ve aralarında öne çıkmak istiyorduk. Ancak bu baskıyı ve endişeyi bir kenara bırakmaya çalışıp mümkün olduğunca kendimiz olmaya, sahnede dans etmeye ve şarkı söylemeye odaklandık. Daha çok çalışırsak, kendiliğimizden öne çıkabileceğimize inandık.”

Aran, Fifty Fifty ATTRAKT Creative Content Group

Kariyerinizin henüz başında olduğunuza göre, önümüzdeki aylarda veya yıllarda ulaşmak istediğiniz hedefleriniz var mı?

Keena: “Şimdilik albümlerimiz için söz yazmaya devam etmek istiyorum. Daha büyük bir kişisel hedefim ise bir gün FIFTY FIFTY için tam albüm hazırlamak.”

Aran: ” Kendi başıma hali hazırda birkaç R&B şarkısı yazıyorum, bu yüzden özel hedefim FIFTY FIFTY olarak R&B ve hip-hop müziği yayınlamak ve bu şarkıları bir grup olarak seslendirmek olur.”

Sio: “Daha fazla enstrüman çalmayı öğrenmek ve grubumuz için şarkılar bestelemek istiyorum. Gitar çalmayı seviyorum ve bizim için bir grup şarkısı yazmak istiyorum, mesela elektro gitar çalarak.”

Saena: “Üyelerin şu ana kadar söylediklerine katılıyorum. Kişisel olarak en çok dans konusunda kendime güveniyorum, bu nedenle gelecekte FIFTY FIFTY’nin bazı şarkıları için koreografi yapmak istiyorum. Ayrıca her üyenin kendi yazdığı ya da bestelediği şarkısını yayınlamasını deneyelim istiyorum!”

Kaynak: NME


316 gönderi

Yazar bilgisi
Kore magazin içerikleri çeviriyorum.
Makale

İlgili İçerikler
HaberK-Pop

Lee Je Hoon, İskemik Kolit Teşhisi ile Ameliyat Oldu

1 dakika okuma süresi
Lee Je Hoon, 1 Ekim gecesi şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İskemik kolit teşhisi konulan oyuncu, 2 Ekim sabahı erken saatlerde…
HaberK-Pop

KINGDOM'ın Tartışmalı Albüm Tasarımı Nedeniyle Ajans Özür Diledi

1 dakika okuma süresi
KINGDOM‘un ajansı GF Entertainment, KINGDOM‘un yedinci mini albümünün kapak tasarımıyla ilgili tartışmaların ardından resmi bir özür yayınladı. Başlangıçta 21 Eylül’de ön siparişe…
HaberK-Pop

BLACKPINK üyeleri kendi ajanslarını kurdu, YG Entertainment yorum yapmaktan kaçındı

1 dakika okuma süresi
BLACKPINK üyelerinin sözleşmeleriyle ilgili yeni haberler ortaya çıkmaya devam ediyor. News1’in 25 Eylül’de yaptığı habere göre, Jennie ve Jisoo kendi bireysel ajanslarını…

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.