BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi
HaberK-Pop

FIFTY FIFTY Billboard Hot 100’e giriş yaparak K-Pop tarihine nasıl geçti?

2 dakika okuma süresi

Geçen yılın Kasım ayında çıkış yapan ve ABD Billboard ‘Hot 100’ listesinde 100. sırada yer alan FIFTY FIFTY grubu birçok insanın ilgisini çekmeyi başardı. Peki adı duyulmamış bir şirketten gelen FIFTY FIFTY, büyük ajanslar için bir onur olarak kabul edilen Billboard ‘Hot 100’e adını nasıl yazdırdı?

Şimdiye kadar Billboard’un ‘Hot 100’ listesine giren K-pop gruplarının hepsi Wonder Girls, BTS, Black Pink, Twice ve New Jeans gibi büyük ajansların (JYP, YG, HYBE) bünyesinde bulunuyordu. Halihazırda büyük hayran kitlelerine sahip olan K-pop idolleri Billboard 200’e adlarını yazdırmış olmasalar da Billboard Hot 100 listesi, dijital dinlenme, indirme ve radyoda çalınma sayısını da hesaba kattığı için bu listeye girmeleri büyük idoller için bile zor bir hedef.

Sektördeki uzmanlara göre Fifty Fifty’nin başarısı iki faktöre bağlanabilir: iyi müzik ve yerel strateji. ‘Cupid’ minimal bir disko ritmine ve funky bir bas dizilimine sahip, şanson türünü anımsatan retro tarzı melodilerle dizeli bir şarkı. Çarpıcılık yaratmak için kullanılan gürültülü sesler, akılda kalması için basit ve tekrarlayan nakaratlar gibi genelleştirilmiş K-pop tarzının aksine, dinleyiciye ‘rahat bir dinleme’ sunuyor. Hal böyle olunca dünyanın en büyük müzik dinleme platformu Spotify’da yükselmesi kaçınılmaz oluyor.

Diğer bir uzman ise FIFTY FIFTY’nin başarısını “Çıkışlarından önce herhangi bir özel proje yapmadılar veya hayran kitlelerini genişletmek için kendi ürettikleri içeriklere odaklanmadılar. Denizaşırı internet kullanıcılarının müziklerini takdir etmeye başlamasıyla popülerlikleri arttı.” şeklinde analiz etti.

Fifty Fifty’nin ajansı Attract, ABD’deki faaliyetleri için bir strateji belirlendiğinin, ancak fon yetersizlikleri nedeniyle büyük ajanslarla kıyaslanabilecek tanıtımlar yapamadıklarını söyledi.

Attract CEO’su, Hankyung.com ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Billboard aklımın ucundan bile geçmemişti. Küresel bir pazarlama bütçemiz yoktu, bu yüzden yerel plak şirketlerini ziyaret ettim ve onlardan müziğimizi en az bir kez dinlemelerini istedim. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pop dinleyicilerinin çoğunluğu ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinden oluşuyor ve telefonlarından bol bol müzik dinledikleri için sadece Spotify sıralamalarını düşünmüştük. Fakat sonra Tiktok’ta Cupid Challenge patladı.”

Bir idol yetiştirmek milyonlarca won’a mâl olduğundan, küçük ve orta ölçekli ajanslar için şirketlerinin kaderini tehlikeye atacak kadar zor bir iş. Yatırım almayı başarsalar bile, büyük eğlence şirketlerine odaklanan K-pop pazarında genellikle başarı elde edemiyorlar ve bu da kısır bir döngüye yol açıyor. Şirketin CEO’su, grubun ilk albümünün yayınlanmasından sonra arabasını sattığını ve üretim maliyetlerini karşılamak için sadece ucuz yemekler yediğini söyleyerek yaşadıklarını da paylaştı. CEO şarkıyı dahi bir arkadaşının stüdyosunda kaydettiklerini dile getirdi.

CEO’nun yemeklerden ve kostümlerden kısarken bile vazgeçemediği tek şey müzikti. İlk albümlerine hazırlanırken tam 300 şarkı topladığını ve dinlediğini söyledi. CEO, görsel öğeler hariç tutulsa dahi, dinlemesi keyifli bir müzik yapmanın en önemli öncelikleri olduğunu belirtti. “Pop gibi kolay dinlenebilir bir şarkı ama daha sonra klibini izlediğimde performansın da iyi olduğunu görüyorum ve hele bir de K-pop olunca daha cezbedici oluyor” dedi ve “Fifty’nin amacı BTS’in kadın versiyonu olmak” diye ekledi.

Kaynakİlgili İçerikler
HaberK-Pop

Lee Je Hoon, İskemik Kolit Teşhisi ile Ameliyat Oldu

1 dakika okuma süresi
Lee Je Hoon, 1 Ekim gecesi şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İskemik kolit teşhisi konulan oyuncu, 2 Ekim sabahı erken saatlerde…
HaberK-Drama

Twinkling Watermelon: 1995'e Giden Bir Müzik Macerası

2 dakika okuma süresi
tvN’in “Twinkling Watermelon” dizisi tanıtımdan önce yeni fotoğraflarını yayınladı! “Twinkling Watermelon“, müzik yeteneğiyle doğan bir CODA (sağır bir yetişkinin çocuğu) öğrencisinin, şüpheli…
HaberK-Pop

KINGDOM'ın Tartışmalı Albüm Tasarımı Nedeniyle Ajans Özür Diledi

1 dakika okuma süresi
KINGDOM‘un ajansı GF Entertainment, KINGDOM‘un yedinci mini albümünün kapak tasarımıyla ilgili tartışmaların ardından resmi bir özür yayınladı. Başlangıçta 21 Eylül’de ön siparişe…

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.