BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi
HaberK-Pop

EDAM Entertainment IU Hakkındaki İntihal Suçlamalarının Düşürüldüğünü Açıkladı

3 dakika okuma süresi

EDAM Entertainment, IU’ya karşı açılan intihal davasına ilişkin nihai sonuçları açıkladı.

IU‘nun ajansı EDAM Entertainment 4 Eylül’de yaptığı açıklamada, soruşturma makamının 24 Ağustos’ta sanatçı hakkındaki suç iddialarını herhangi bir suç teşkil etmediği gerekçesiyle reddetme kararı aldığını duyurdu.

EDAM Entertainment ayrıca, IU‘nun iddiaya konu olan beş şarkının bestelenmesinde hiçbir şekilde yer almadığını ve altıncı şarkıda ise suçlamayı yapan kişinin belirttiği kısmın bestelenmesinde yer almadığını yineledi.

EDAM Entertainment’ın açıklamasının tamamını aşağıda bulabilirsiniz:

Biz EDAM Entertainment.

Sanatçımız IU (bundan böyle ‘Sanatçı‘ olarak anılacaktır) hakkında altı müzik eserinin telif haklarını ihlal ettiği iddiasıyla Seul’deki Gangnam Polis Karakolu’na suç duyurusunda bulunuldu. Ancak 24 Ağustos tarihinde davanın düşürülmesine karar verilmiştir. Bu doğrultuda, yasal temsilcimiz olarak seçtiğimiz Shinwon Hukuk Bürosu‘ndan (LLC) aldığımız suç duyurusunun gidişatını ve gelecek cevabımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle, 10 Mayıs 2023 tarihinde Sanatçının Telif Hakkı Yasasını ihlal ettiği iddiasıyla Seul’deki Gangnam Polis Karakoluna ihbar edildiğini basında çıkan haberlerden öğrendik.

Yasal temsilcimiz aracılığıyla derhal suç iddiasının açıklanmasını talep ettik ve suç iddiası belgesinin bir kopyasını aldık. Shinwon LLC, bu davadaki suç iddiasının hiçbir yasal dayanağı olmadığını ve davanın düşürülmesi gerektiğini güçlü bir şekilde ifade ederek toplamda dört adet hukuki özet sundu.

Nihayetinde, soruşturma kurumu 24 Ağustos tarihinde Sanatçı hakkındaki suç duyurusunun herhangi bir suç teşkil etmediği gerekçesiyle “reddine” karar verdi ve soruşturma sonuçlarına ilişkin tebligat 30 Ağustos tarihinde tarafımıza ulaştı.

Telif Hakları Yasası kapsamında telif hakkı ihlalinin tanınabilmesi için, bir eser sahibinin başka bir eser sahibine ait mevcut bir esere izin olmaksızın büyük ölçüde benzer bir eser yaratması gerekmektedir.

Diğer bir ifadeyle, telif hakkı ihlalinin tespiti, suçlayan tarafından iddia edildiği gibi, Sanatçının altı şarkının bestelenmesine katılmasını gerektirmektedir.

Ancak, Sanatçı suç duyurusuna konu olan beş şarkının bestelenmesine hiçbir şekilde katılmamış ve Sanatçının müzik bestesine katkıda bulunduğu bir şarkıda suçlayanın itiraz ettiği kısımda Sanatçı herhangi bir katılımda bulunmamıştır.

Diğer bir ifadeyle, Sanatçı besteci olmadığı için telif hakkı ihlali anlaşmazlığında taraf olamayacağına inanıyoruz. Ancak, suçlayan kişi ya Telif Hakkı Yasasını tam olarak anlamamış ya da bu gerçeğin farkında olmasına rağmen, sadece Sanatçıyı kasten zarar vermek için suç duyurusunda bulunmuştur.

Şu anda, açılan davalardaki sanıklar arasındaki ilişkiye dair bilgileri soruşturma makamına sunarak, suçlayıcı ve Sanatçıya iftira atan videolar ve metinler hakkında tam bir soruşturma talep ettik.

Bununla birlikte, Sanatçının karakterine ve itibarına zarar veren eylemlerin tekrarlanmasını önlemek için sonuna kadar takipçisi olmaya devam edecek ve ‘sıfır tolerans ilkesi‘ uyarınca hukuki ve cezai sorumluluğu katı bir şekilde uygulayacağız.

İhbar e-postalarını yalnızca [[email protected]] e-posta adresine kabul ediyoruz.

Bize gönderdiğiniz tüm değerli ihbarları incelerken, hayranlarımızdan bize ulaşmaktan çekinmemelerini rica ediyoruz. Son olarak, EDAM Entertainment elindeki tüm imkanları kullanarak Sanatçıyı korumak için elinden geleni yapacaktır.

Teşekkür ederiz.

Ağustos ayının başlarında EDAM Entertainment, intihal suçlamaları ve sızıntı söylentileri de dahil olmak üzere IU hakkındaki kötü niyetli paylaşımlar ve asılsız söylentilerle ilgili yasal işlemlere ilişkin gelişmeleri paylaşmıştı.

Kaynakİlgili İçerikler
HaberK-Pop

Lee Je Hoon, İskemik Kolit Teşhisi ile Ameliyat Oldu

1 dakika okuma süresi
Lee Je Hoon, 1 Ekim gecesi şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İskemik kolit teşhisi konulan oyuncu, 2 Ekim sabahı erken saatlerde…
HaberK-Drama

Twinkling Watermelon: 1995'e Giden Bir Müzik Macerası

2 dakika okuma süresi
tvN’in “Twinkling Watermelon” dizisi tanıtımdan önce yeni fotoğraflarını yayınladı! “Twinkling Watermelon“, müzik yeteneğiyle doğan bir CODA (sağır bir yetişkinin çocuğu) öğrencisinin, şüpheli…
HaberK-Pop

KINGDOM'ın Tartışmalı Albüm Tasarımı Nedeniyle Ajans Özür Diledi

1 dakika okuma süresi
KINGDOM‘un ajansı GF Entertainment, KINGDOM‘un yedinci mini albümünün kapak tasarımıyla ilgili tartışmaların ardından resmi bir özür yayınladı. Başlangıçta 21 Eylül’de ön siparişe…

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.