BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

PENTAGON

Genel Bilgiler

PENTAGON (펜타곤), Cube Entertainment altında dokuz üyeli bir erkek grubudur. Pentagon Maker adlı yarışma programı aracılığıyla kuruldular ve 10 Ekim 2016’da kendi adlarını taşıyan mini albümleriyle resmi olarak çıkış yaptılar.

Aralık 2015’te Cube’un 2016’nın ilk yarısında yeni bir erkek grubu çıkaracağı bildirilmişti. Cube 26 Nisan 2016’da grup için bir teaser video yayınladı. Çıkışlarından önce, nihai kadro Mnet’in reality hayatta kalma programı Pentagon Maker aracılığıyla belirlenecekti. Programın sonunda E’Dawn, Shinwon ve Yan An elendi ve kalan üyeler çıkış yapacaktı.

Pentagon, Pentagon Maker’dan elenen E’Dawn, Shinwon ve Yan An’ın da aralarında bulunduğu 10 üyeyle 10 Ekim 2016 tarihinde resmi çıkışını yaptı. Aynı gün Pentagon, ilk single “Gorilla” da dahil olmak üzere yedi parçadan oluşan ilk Korece EP’leri Pentagon’u yayınladı.

2 Nisan’da Pentagon altıncı Korece EP’leri Positive’i yayınladı ve bu EP’de “Shine” da dahil olmak üzere altı parça yer aldı. Şarkı, eşsiz melodisi ve güçlü koreografisi sayesinde dinleyicilerin kulaktan kulağa yaydığı bir hit haline geldi. Yayınlanmasından bu yana, Melon’un günlük listesinde en düşük 500’lerde yer aldı, ancak 29 Nisan’da yavaş yavaş 186 numaraya yükseldi. Yayınlanmasından bir ay sonra, 1 Mayıs’ta parça Melon’un gerçek zamanlı listesinde 95 numaraya yükseldi. Single 16 numarada zirve yaptı.

Hyuna’nın Ağustos ayında E’Dawn ile olan ilişkisini açıklamasının ardından, 13 Eylül 2018’de Cube Entertainment, onlarla “güveni sürdüremediklerini” gerekçe göstererek sözleşmelerini feshedeceklerini açıkladı. 14 Kasım’da Cube Entertainment, E’Dawn’ın gruptan ve şirketten ayrıldığını resmen doğruladı.

Pentagon, Nisan-Haziran 2020 tarihleri arasında yayınlanan Mnet’in reality televizyon yarışması Road to Kingdom’a katıldı.

Künye

Şu anki durumu: Aktif
Bağlı olduğu şirket: Cube Entertainment
Çıkış tarihi: 10 Ekim 2016
Lider: Hui
Fandom adı: UNIVERSE
Resmi rengi: Lacivert
Çıkıştan ilk birinciliğe: 1471 gün
En büyük üyesi: Jinho
En küçük üyesi: Wooseok
Eski üyeler: E’Dawn

Grup Üyeleri

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.