BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Jay B

Jaebeom (재범), bilinen adıyla JAY B, CNDZA Records himayesindeki Güney Koreli şarkıcı-söz yazarıdır. Erkek grubu GOT7’nin lideri ve JJ Project ve Jus2 ikililerinden biridir.

Kariyer

Çıkış öncesi

2012–2014: JJ Project, GOT7

JAY B şarkıcı olarak ilk çıkışını yapmadan önce, KBS draması Dream High’da arka dansçı olarak rol aldı. Daha sonra grup üyelerinden Jinyoung ile birlikte Dream High 2’de ana karakter rolünü üstlendi. Şarkıcı olarak ilk çıkışını yaptıktan sonra bile MBC’nin When a Man Falls in Love ve Naver TVCast’in Dream Knight dizilerinde rol aldı.

2012-2014: JJ Projesi, GOT7

JYP seçmelerinde birinci oldu ve daha sonra kıdemlisi olan ünlü şarkıcı Yim Jae-Beom ile aynı adı paylaşması nedeniyle JB sahne adını aldı. Grup üyesi Jinyoung ile 20 Mayıs 2012 tarihinde “Bounce” ile çıkış yaparak JJ Project olarak bilinen ikiliden biri oldu. 24 Aralık 2013’te Jinyoung ile 7 üyeli GOT7 grubunun bir parçası oldu. Grubun lideri ve ana vokalisti oldu ve 16 Ocak 2014’te mini albüm Got It? ile çıkış yaptı.

2016: 1/? Vol. 1

JB 2016’da bir SoundCloud hesabı oluşturdu ve 1/? Vol. 1 isimli ve ilk mixtape’ini yayınladı.

2018: 1/? Vol. 2, 1/? Vol. 3

22 Ocak’da 1/? Vol. 2 isminde ve 10 Kasım’da 1/? Vol. 3 isminde iki mixtape yayınladı.

2019: Jus2, 1/? Vol. 4, 1/? Cilt 5, giyim koleksiyonu

5 Mart’ta, GOT7 üyesi Yugyeom ile birlikte Jus2 ikilisinde yer alarak mini albüm Focus ile çıkış yaptı.
Kaliforniya’da 6 Haziran’da düzenlenen YSL Menswear Fashion Show SS20’ye katıldı.
Dördüncü mixtape’i 1/? Vol. 4’ü 4 Ağustos’ta ve beşinci mixtape’i 1/? Vol. 5’i 28 Ekim’de yayınladı.
13 Aralık’ta Represent aracılığıyla kendi giyim koleksiyonunu piyasaya sürdü.

2020: “Alone.” sanat sergisi

Eylül ayında JB, Def. adı altında ilk sergisini duyurdu. “Alone.” başlığını taşıyan sergi, 6 Ekim-12 Ekim tarihleri arasında Seul’deki Erolpa kafede gerçekleşti.
2021: JYP Entertainment’tan ayrılma, yeni ajans H1GHR Music, “Switch It Up”, SOMO:Fume
10 Ocak’ta Dispatch tarafından tüm GOT7 üyelerinin 7 yıllık sözleşmenin ardından JYP Entertainment’tan ayrılacağı ve 35. Altın Disk Ödüllerinin grup olarak son etkinlikleri olacağı bildirildi. 11 Ocak’ta JYP Entertainment, üyelerin sözleşmelerinin 19 Ocak’ta sona ermesi nedeniyle ajanstan ayrılacaklarını resmen duyurdu. 16 Ocak’ta yeni sahne adı JAY B altında yeni bir Twitter hesabı açtı.

H1GHR Music 11 Mayıs’ta yayınladığı bir duyuru fragmanıyla yeni sanatçısının JAY B olduğunu ve üç gün sonra, 14 Mayıs’ta bir tekli yayınlayacağını açıklandı. Bir gün sonra, 12 Mayıs’ta teklinin adının “Switch It Up” olduğunu açıklayan bir fragman paylaşıldı.

22 Ağustos’ta King of Mask Singer’a ‘Toad House’ şarkıcısı olarak katıldı.
JAY B daha önce yayınladığı “Switch It Up” teklisinin yanı sıra yeni parça daha içeren ilk EP albümü SOMO:Fume’u 26 Ağustos’ta yayınladı. 27 Aralık’ta solo ve nostalgia isimli iki şarkısının yer aldığı EP’sini yayınladı.

2022: Love., H1GHR Music’ten ayrılma, yeni ajans CDNZA Records

JAY B, 26 Ocak’ta Def. adı altında Love. isimli yeni bir EP yayınladı. 18 Mart’ta BIGONE’a eşlik ettiği Windy Day parçası yayınlandı. 29 Mart’ta Crazy Love draması için Dive into you parçasını seslendirdi.

26 Temmuz’da H1GHR Music, JAY B’nin kendileriyle olan sözleşmesinin sona erdiğini ve yenilememeyi seçtiğini açıkladı. Aynı gün CDNZA Records, JAY B’yi şirketlerine kabul ederek plak şirketlerinin yeni bir üyesi olacağını açıkladı.

Kişisel hayatı

Eğitim

Sewon Lisesi ve Konkuk Üniversitesi’nde sinema eğitimi aldı.

İlişki

7 Temmuz 2022’de JAY B’nin özel efekt sanatçısı ve YouTuber PURE.D ile dokuz aydır bir ilişki içinde olduğu doğrulandı.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.