BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

DEAN

DEAN (딘;  DΞΔN olarak da yazılır) Güney Koreli alternatif R&B şarkıcısı-söz yazarı ve yapımcıdır. Solo çıkışını 24 Mart 2016’da 130 Mood: TRBL EP’si ile yaptı.
Proje hip hop grubu FANXY CHILD’ın bir üyesidir.

Yaşam ve kariyer

Erken yaşam ve kariyer

Kwon Hyuk, Hongeun-dong, Seul’de doğdu ve büyüdü. Ortaokulda Amerikan hip hop ve rap’ine ilgi duydu, lisede şarkı söylemeye başladı. O zamanlar müziği bir meslekten ziyade “ders çalışmaktan kaçış” olarak görüyordu. Başlangıçta odasında şarkılar yazdı ve bunu ilk başta ailesinden gizledi. Ailesindeki ilk müzisyen olmasına rağmen, ailesi müzikten hoşlanıyordu ve sanatçı olma kararını destekledi.

Kariyerine on altı yaşında hip-hop sanatçısı Keith Ape ile sahne alarak başladı. On sekiz yaşına geldiğinde, ‘Deanfluenza’ adı altında K-pop yıldızları için parçalar yazıyordu. Bu isim, asi imajı ona çekici gelen aktör James Dean’den ve müzik endüstrisinde “viral” bir etki yaratma arzusunu ifade eden ‘influenza’ kelimesinden geliyordu.

Yirmi yaşındayken Joombas Music Group CEO’su ve yapımcısı Hyuk Shin’in vesayeti altına girdi ve EXO’nun “Growl” ve Justin Bieber’ın “One Less Lonely Girl” şarkılarını da içeren Los Angeles merkezli şirketin söz yazarlığı ekibinde çalıştı. Exo’nun “Black Pearl” ve VIXX’in “Voodoo Doll” gibi parçalarında yer aldı.

2015: ABD ve Güney Kore’de ilk kez

Dean, Temmuz 2015’te Grammy ödüllü Eric Bellinger ile yaptığı “I’m Not Sorry” single’ı ile Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkış yaptı. Bu onu, büyük çoğunluğu kariyerlerine Kore’de başlayan Amerikalı sanatçılarla işbirliği yapan diğer Koreli şarkıcılardan ayırdı.  FACT UK dergisinden Claire Lobenfeld daha sonra onu 2016’da izlenmesi gereken bir R&B sanatçısı olarak listelerken Bellinger ile yaptığı çalışmaya atıfta bulundu ve Justin Bieber ve Chris Brown gibi sanatçıların da Bellinger ile çalıştığını belirtti. O yıl ayrıca Mila J ile “Here & Now” ve Anderson Paak ile “Put My Hands on You” şarkılarında işbirliği yaptı.

Aynı yılın Ekim ayında Güney Kore’de çıkış yaptı ve Block B’nin rapçisi Zico’nun yer aldığı ikinci single’ı “Pour Up” 29 Şubat 2016’da Kore Müzik Ödülleri’nde En İyi R&B ve Soul Şarkısı seçildi. Ayrıca Koreli hip-hop sanatçıları Zion.T, Crush ve Junggigo ile “247” single’ında, Dok2 ile “I Love It “te ve Dynamic Duo ile “How You Doin’? “de işbirliği yaptı.

2016: 130 Mood : TRBL ve müzik yapımcılığı

8 Ocak 2016’da Dean, Crush ve Filipinli-Amerikalı şarkıcı Jeff Bernat’ın yer aldığı “What 2 Do” single’ını yayınladı, 25 Mart’ta, birlikte çalıştığı kişilerle birlikte yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği ilk EP’si 130 mood : TRBL’yi yayınladı. EP, Gaon Albüm Listesi’nde 10 numaraya, Billboard Dünya Albümleri listesinde 3 numaraya ve Billboard Heatseekers Albümleri listesinde 22’ye yükselirken, “Bonnie & Clyde” Billboard’un Dünya Dijital Şarkılar listesine 12 numaradan giriş yaptı. EP iyi karşılandı ve Kore Hip-Hop Ödülleri ve Kore Müzik Ödülleri’nde sırasıyla Yılın Albümü ve En İyi R&B & Soul Albümü dallarında aday gösterildi, ayrıca albümdeki iki parça “D (half moon)” ve “21” birden fazla adaylık aldı.

2016 yılında Taeyeon’un “Starlight” single’ında, Heize’nin “Shut Up & Groove” ve “And July” single’larında ve Zico ve Crush ile “Bermuda Triangle” adlı single ve müzik videosunda yer alarak Billboard’un Dünya Dijital Şarkılar listesine 3 numaradan giriş yaptı ve bu listede aldığı en yüksek pozisyon oldu. Ayrıca ilk kez iki “genel popülerlik” listesinde yer aldı; Gaeko ile birlikte seslendirdiği “D (Half Moon)” şarkısı Billboard Twitter Emerging Artists listesine 2 numaradan ve şarkı Billboard Twitter Top Tracks listesine 33 numaradan giriş yaptı. 11 Aralık’ta “Bermuda Triangle” Inkigayo müzik programındaki haftalık yarışmayı kazandı.

Ayrıca, 2016 yılında Dean, Lee Hi’nin Seoulite albümü için iki parça gibi diğer sanatçılar ve müzik programları için yazdı ve prodüktörlük yaptı; ayrıca Block B, Boys Republic ve üç üyeden oluşan bir Block B alt birimi olan BASTARZ için şarkılar hazırladı.  Ayrıca JTBC programı Two Yoo Project Sugar Man’de yapımcı olarak yer aldı ve iKON’un performansı için Mose şarkısı “It’s Love “ın beğenilen bir versiyonunu ve Winner tarafından seslendirilen “Je T’aime “i düzenledi.  2 Eylül’de yarışmacıların rap yarışmasında kullanacağı Unpretty Rapstar 3 programında yapımcı olarak yer almak üzere iki parça hazırladı.

2017-2019: Şöhretinin artması ve işbirlikleri

17 Şubat 2017’de Dean, on bir ay sonra ilk solo çalışması olan Limbo adlı single albümünü Baek Ye-rin’in yer aldığı “Come Over” ve “The Unknown Guest” adlı iki parçayla birlikte yayınladı. Albüme adını veren “Come Over” kısa sürede Güney Kore müzik listelerinde üst sıralara yükseldi. Parçaya eşlik eden müzik videosu, SHINee ile de çalışmış olan sanatçı Seong Lib tarafından hazırlandı ve yönetildi.  Nisan ayında, sanatçı arkadaşı Zico ile birlikte hip-hop seçme programı Show Me the Money 6’da ilk kez yapımcı olarak yer aldı ve kazanan yapımcılar olarak programı kazandılar. Yıl sonunda “Instagram” single’ını yayınladı, şarkı Güney Kore’deki tüm yerel müzik listelerinde zirveye yerleşti.

Nisan 2017’de Dean, Bae Doo Na ile birlikte Kolon Sport ile Jeju Adası’nın nesli tükenmekte olan bir çiçek türü olan Leontopodium hallaisanense’yi korumak için bir kampanyaya katıldı. Temmuz ayında Kakaopay, Dean ve işbirliği için ürettiği bir parçanın (Get the Feeling) yer aldığı bir reklam yayınladı. Dean ayrıca Kore dijital cüzdan hizmetini tanıtmak için reklamda rol aldı. Aynı yılın Eylül ayında Dean, bir parça ürettiği ve bir reklam videosunda rol aldığı ‘Run the Streets’ adlı bir kampanyada Puma ile işbirliği yaptı. Kasım 2018’de sanatçı Radmuseum ve eski F(x) (grup) üyesi Sulli ile işbirliği yaparak “Dayfly” single’ını yayınladı.

18 Nisan 2019’da Dean, ROMderful’un ilk albümü Press L To Continue’da yer alan “1 Missed Call” şarkısında plak arkadaşı Tabber ile birlikte yer aldı. 25 Mayıs 2019’da Dean, Seoul Jazz Festival 2019’daki performansıyla aynı anda dördüncü İngilizce single’ı “Howlin’ 404 “ü yayınladı. 12 Temmuz 2019’da Dean’in FANXY CHILD (Zico, Crush, Penomeco, Millic ve Stay Tuned) ile birlikte 10 ve 11 Ağustos 2019 tarihlerinde Seul, Güney Kore’de Olimpik Hentbol Spor Salonu’nda konser vereceği duyuruldu ve bu da ekibin iki yıl aradan sonra geri dönüş yapacağına işaret ediyordu. 31 Temmuz 2019’da FANXY CHILD’ın “Y” adlı single albümüyle geri dönüş yapacağı duyuruldu. “Y” single albümü 8 Ağustos 2019’da KOZ Entertainment’ın resmi YouTube kanalında yayınlanan bir müzik videosuyla resmen yayınlandı. Dean, Crush’ın ikinci albümü From Midnight to Sunrise’da Crush ile birlikte yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği “Wake Up” şarkısında yer aldı ve 5 Aralık 2019’da yayınlandı.

2020-günümüz: Son Faaliyetleri

Dean, 5 Şubat 2020’de Koreli-Amerikalı rapçi Nafla’nın 24 Mart’ta yayımlanan u n u part. 2 albümünden “Under the Ground” adlı single’ında yer aldı. 2 albümünden “Under Ground” single’ında yer aldı. 4 Ağustos’ta Dean ve plak arkadaşı Miso, TB Summer Monogram Koleksiyonu için GQ Korea ve Burberry ile “Imagination” başlıklı bir müzik işbirliğine katıldı. Dean şarkıyı COVID-19 salgını sırasında “kaybolan hayal gücünü bulmak” için “bu gerçekliğe bir mesaj” ve “insanların eskisinden farklı bir gerçeklik aramakla meşgul olduğu bir durum” ve “böylesine kafa karıştırıcı bir durumda bile, hayal gücü sayesinde buraya ve oraya da gidebilirsiniz” olarak tanımladı. Ertesi gün Dean, yaklaşan etiket derleme albümünü duyurdu ve bunu etiket arkadaşları Rad Museum ve Mokyo’nun yer aldığı ilk single “breath” izledi.

Dean, 10 Ağustos’ta etiket arkadaşı Tabber ve Güney Koreli rapçi Kim Ximya ile you.will.knovv YouTube kanalına yüklenen “3AM Freestyle” adlı parçada işbirliği yaptı. Dean, Tabber’ın 13 Ağustos’ta yayımlanan ilk mixtape’i Deep End’de “Honey!” adlı parçada yer aldı. Dean, Tabber’ın Rus fotoğrafçı ve görsel sanatçı Anton Reva ile birlikte yönettiği “Look At My/Like A Vampire” adlı müzik videosunu 8 Eylül’de yayımladı. Dean, Rad Museum’un 10 Aralık’ta yayımlanan SINK adlı single albümündeki “Wet Umbrella” adlı şarkının bestesini birlikte yaptı. Dean, Mokyo’nun 21 Aralık’ta yayımlanan ilk albümü Accent Fried’da “Paranoid” adlı parçada yer aldı.

10 Mart 2021’de Dean’in Güney Koreli şarkıcı-söz yazarı IU’nun yakında çıkacak olan beşinci stüdyo albümü Lilac’ta, albümün geri kalanıyla birlikte 25 Mart’ta yayınlanan “Troll” şarkısında yer alacağı açıklandı. İkili daha önce Dean’in 3 Kasım 2017’de Busan’da IU’nun Palette Tour’una özel olarak katılması ve IU’nun “Can’t Love You Anymore” şarkısında düet yapmaları üzerine iş birliği yapmıştı.

Dean ve Lee Hi, 7 Mart 2022’de Rad Museum’un ilk tam uzunluktaki albümünden 7. parça olan “Off-Line” şarkısında yer aldı: [RAD] ŞARKISINDA YER ALDI. Şarkıya eşlik eden müzik videosu aynı gün you.will.knovv YouTube kanalında yayınlandı ve Rad Museum, Lee Hi ve Dean rol aldı.

 

Hakkındaki Diğer Bilgiler

– Hongeun-dong, Seul’de doğdu ve büyüdü.
– Sahne adı “Dean”, asi imajı ona çekici gelen aktör James Dean’den gelmektedir.
– Din: Hristiyan
– Moda tutkunu ve İngilizce konuşuyor. (Kendine pek güvenmediği için İngilizce konuşmaktan çekindiğini söylese de)
– Şarkı söylemeye lisede başladı (O zamanlar müziği bir meslekten ziyade “ders çalışmaktan kaçış” olarak görüyordu).
– Başlangıçta odasında şarkılar yazdı ve bunu ailesinden gizledi.
– Bunu öğrendiklerinde, ailesi onun sanatçı olma kararını destekledi.
– Kariyerine 16 yaşındayken bir ekibin parçası olarak hip-hop sanatçısı Keith Ape ile birlikte sahne alarak başladı. (“It G Ma” single’ı 7,5 milyondan fazla YouTube izlenmesine sahiptir).
– 18 yaşına geldiğinde, “Deanfluenza” adı altında K-pop yıldızları için parçalar yazıyordu.
– 20 yaşına geldiğinde Joombas Music Group CEO’su ve yapımcısı Hyuk Shin’in himayesi altına girdi ve EXO’nun “Growl” ve Justin Bieber’ın “One Less Lonely Girl” şarkılarını yazan Los Angeles merkezli şirketin söz yazarlığı ekibinde çalışmaya başladı.
– EXO’nun “Black Pearl” ve VIXX’in “Voodoo Doll” gibi farklı popüler parçalarında yer aldı.
– Dean, Temmuz 2015’te Grammy ödüllü Eric Bellinger ile birlikte seslendirdiği “I’m Not Sorry” single’ı ile Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkış yaptı.
– 2015 yılında ayrıca Mila J ile “Here & Now” ve Anderson .Paak ile “Put My Hands on You” şarkılarında işbirliği yaptı.
– Aynı yıl – 2015 – Kore çıkışını yaptı ve Block B’nin rapçisi Zico ile yaptığı ikinci single’ı “Pour Up”, 29 Şubat 2016’da Kore Müzik Ödülleri’nde En İyi R&B ve Soul Şarkısı seçildi.
– Ayrıca Zion.T, Crush ve Junggigo (“247” single’ında), LOCO (“Too Much” single’ında), Suran (“1+1=0” single’ında), Dok2 (“I Love It” single’ında) ve Dynamic Duo (“How You Doin’?” single’ında) gibi diğer popüler Koreli hip-hop sanatçılarıyla işbirliği yaptı.
– Ocak 2016’da Crush ve Filipinli-Amerikalı şarkıcı Jeff Bernat ile birlikte “What 2 Do “yu yayınladı.
– Ocak ve Mart 2016’da Two Yoo Project Sugar Man’de prodüktör olarak yer aldı (iKon ve Winner’ın şarkılarını düzenledi)
– Miguel ve Chvrches gibi uluslararası sanatçılarla birlikte SXSW’deki Spotify House’da performans sergileyen ilk Asyalı sanatçı oldu.
– “Bonnie and Clyde” ve “D (Half Moon)” (her ikisi de EP 130 Mood : TRBL albümünden) adlı parçaları büyük beğeni topladı.
– EP 130 Mood : TRBL albümü Billboard Dünya Albümleri listesinde 3 numaraya yükseldi.
– Haziran 2016’da New York’taki ilk konserini “efsanevi” Copacabana’da verdi (biletler tükendi).
– Haziran ayında ayrıca Girl’s Generation Taeyeon ile “Why” albümü için işbirliği yaptı ve hatta “Starlight” single’ının MV’sinde yer aldı.
– Kendisi “Asya’nın R&B prensi” olarak anılıyor.
– Ağustos ve Eylül 2016’da Filipin ve Malezya’yı kapsayan bir tura çıktı.
– 1 Kasım’da, CL ve Eric Nam ile birlikte ana akım Amerikan pazarına girmeye çalışan K-pop sanatçıları hakkındaki bir Time raporuna dahil edildi.
– Kasım ayında Zico ve Crush ile “Bermuda Triangle” adlı bir single ve müzik videosunda işbirliği yaptı.
– Şarkı, 6 Aralık’ta Billboard’un Dünya Dijital Şarkılar listesine 3 numaradan giriş yaptı ve bu listede elde ettiği en yüksek pozisyon oldu.
– 2016 yılından bu yana Zico, Crush, Penomeco ve Millic ile birlikte FANXY CHILD adlı müzik ekibinin bir parçası.
– Ayrıca kendisi, Crush, Millic, Punchnello, Jusen, Chek Parren, 2xxx, Camper ve OFFONOFF: Colde & 0channel’dan oluşan Club Eskimo ekibinin kurucularından biridir.
– 2017 yılında “Show Me The Money 6” programında yapımcılardan biri olarak yer aldı ve Zico ile birlikte bir ekip oluşturdu.
– Suşi ve pizza seviyor.
– Çikolata ve jöle seviyor.
– En sevdiği renk yeşildir.
– Zico ve Crush ile iyi arkadaş .
– Modası NY sokaklarından ilham alıyor.
– Dudaklarının onun ana cazibesi olduğunu düşünüyor.
– Hayran olduğu sanatçılar Kanye West, Miguel, Donald Glover.
– DEAN’ın ideal tipi: Onu ve tuhaflıklarını anlayan biri.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.