BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

V

Kim Tae-hyung (김태형), bilinen sahne adıyla V (뷔), Big Hit Music himayesindeki Güney Koreli şarkıcı-söz yazarı, prodüktör ve aktördür. BTS’in vokalisti, dansçısı ve görsel üyesidir.
Solo sanatçı olarak, kendi bestelediği üç şarkı yayınlamıştır: “Scenery”, “Winter Bear” ve “Sweet Night”. İlk oyunculuk deneyimini doğum adıyla 2016 yılında Hwarang: The Poet Warrior Youth dizisinde gerçekleştirdi.
5 Ağustos 2022’de BTS üyelerinden Jin, Jimin ve Jung Kook ile birlikte Snoop Dogg’un da eşlik ettiği Benny Blanco’nun “Bad Decisions” şarkısında yer aldı.

Çıkış Öncesi Hayatı

Kim Tae-hyung 30 Aralık 1995’te Güney Kore’nin Daegu kentinde doğdu ve Geochang County’de büyüdü. Kendisinden küçük bir erkek ve bir kız kardeşi olan üç çocuklu bir ailenin en büyüğüdür. V Daegu’da seçmeleri geçtikten sonra Big Hit Entertainment’da stajyer oldu.

Kore Sanat Lisesi’nden 2014 yılında mezun olduktan sonra Global Cyber University’ye kaydolan V, Ağustos 2020’de Yayıncılık ve Eğlence bölümünden mezun oldu. 2021 yılı itibarıyla Hanyang Cyber Üniversitesi’nde Reklamcılık ve Medya alanında İşletme Yüksek Lisansı yapmaktadır.

Kariyer

2013-günümüz: BTS

13 Haziran 2013’te ilk çıkışını BTS üyesi olarak Mnet’in M Countdown programında 2 Cool 4 Skool adlı çıkış albümlerinden “No More Dream” parçasıyla yaptı. İlk olarak The Most Beautiful Moment in Life, Part 1’da “Hold Me Tight” şarkısının bestesinde ve prodüktörlüğünde olarak yer aldı. Ayrıca SUGA ile birlikte bestelediği “Boyz with Fun” şarkısının sözlerinin yazımında katkıda bulundu. “Run” şarkısı için V’nin melodisi Jung Kook’un orijinal sözleriyle birlikte bir sonraki albüm The Most Beautiful Moment in Life Part 2 için kullanıldı. Daha sonra Wings albümünden “Stigma” adlı solo teklisi için de beste yaptı. V ayrıca j-hope ile birlikte “Hug Me” ve Adele’in “Someone Like You” cover’ını yayınladı.

24 Ekim’de diğer BTS üyeleriyle birlikte Kore kültürüne olan katkılarından dolayı Güney Kore Cumhurbaşkanı tarafından beşinci sınıf Hwagwan Kültürel Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen en genç alıcılarından biri oldu.
V, grup arkadaşı j-hope ile birlikte, 14 Haziran 2019’da mobil oyunları BTS World’ün soundtrack albümü için İsveçli şarkıcı Zara Larsson ile “A Brand New Day” adlı bir şarkıda iş birliği yaptı. Sekiz ay sonra, grup arkadaşı Jimin ile “Friends” şarkısını yayınladı ve ayrıca Map of the Soul: 7 albümlerindeki solo şarkısı “Inner Child”ın bestelenmesine ve yazılmasına yer aldı.

2016-günümüz: Solo faaliyetleri

V, 2016 yılında KBS2’nin tarihi draması Hwarang: The Poet Warrior Youth’ta gerçek adıyla yardımcı bir rolle ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştirdi. Ayrıca “It’s Definitely You” adlı Hwarang soundtrack’ı için BTS üyesi Jin ile beraber çalıştı. 8 Haziran 2017’de, BTS’in dördüncü yıldönümünü kutlamak için BTS üyesi RM ile ortak yapımcılığını üstlendiği “4 O’CLOCK” adlı şarkıyı yayınladı.

V, BTS dışındaki ilk solo parçası olan “Scenery”yi 30 Ocak 2019’da grubun SoundCloud sayfası üzerinden yayınladı. Yedi ay sonra, 9 Ağustos’ta BTS’nin YouTube kanalı aracılığıyla kendi yönettiği bir müzik videosu eşliğinde SoundCloud üzerinden “Winter Bear” isimli ikinci solo ve ilk tam İngilizce şarkısını yayınladı. Ayrıca Vante takma adını kullanarak kapak resmini de kendisi fotoğrafladı.
13 Mart 2020’de V, yayınlanan JTBC draması Itaewon Class’ın soundtrack’i için “Sweet Night” şarkısını yayınladı. Aynı yıl 25 Aralık’ta V, Peakboy’un yer aldığı “Snow Flower” adlı solo bir parça yayınladı.
24 Aralık 2021’de Our Beloved Summer dizi için “Christmas Tree” adlı bir şarkı yayınladı.

Etkisi

V, Kasım 2016’da BTS’in hayran buluşması sırasında “sizi morluyorum” ifadesini kullandı. O zamandan beri mor, BTS’in ve hayranlarının bir sembolü haline geldi. UNICEF de BTS ile iş birliği yaptığı zorbalık karşıtı kampanyalarında bu ifadeyi kullandı.
The Boyz’dan Younghoon ve Hwall, Golden Child’dan Jaehyun, Rainz’den Byun Hyun-min, ATEEZ’den Yeosang ve Mingi, D-CRUNCH’dan Jungseung ve Dylan, LUCENTE’den Bao, Newkidd’den Yunmin, Boy Story’den Hanyu, TXT’den Beomgyu ve eski Wanna One üyesi Park Ji-hoon gibi çeşitli sanatçılar onu rol modeli olarak gösterdi.

Sanatçı Kişiliği

Bariton bir sese sahip olan V, özellikle vokal aralığı ve “boğuk” tonuyla övgü toplayan, genel olarak olumlu eleştiriler alan bir şarkıcıdır. V’nin müzikalitesi, caz ve klasik müziğe olan sevgisinden büyük ölçüde etkilenmektedir. Eric Benet ve Ruben Studdard ilham kaynakları arasında yer alıyor.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.