BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

J-Hope

Jung Ho-seok (정호석), bilinen sahne adıyla j-hope (제이홉), Big Hit Music himayesindeki Güney Koreli bir rapçi-söz yazarı ve yapımcısıdır. BTS’in rapçisi ve dansçısıdır, ayrıca grubun diskografisinde şarkı yazarlığı ve yapımcılığındaki büyük katkısıyla dikkat çekmektedir.

Solo sanatçı olarak ilk mixtape’i Hope World’ü 2 Mart 2018’de yayınladı. Ardından 15 Temmuz 2022’de ilk tam uzunluktaki albümü Jack In The Box ile resmi solo çıkışını yaptı.
2020 yılında j-hope, Kore Müzik Telif Hakları Birliği’nin tam üyeliğine terfi etti.

Geçmişi

1994-2012: Çıkış Öncesi Hayatı

Jung Ho-seok 18 Şubat 1994’te Güney Kore’nin Gwangju kentinde doğdu. Bir ablası var. BTS ile çıkış yapmadan önce, yeraltı dans ekibi Neuron’un bir parçasıydı. O zamanlar, 2008 yılında ulusal bir dans yarışmasındaki birinciliği de dahil olmak üzere çeşitli yerel yarışmalarda dans ödülleri kazandı. Stajyerlik zamanında j-hope, Jo Kwon’un 2012’de yayınlanan “Animal” şarkısında rapçi olarak yer aldı.

2013-günümüz: BTS ve planlanan faaliyetleri

13 Haziran 2013 tarihinde j-hope, BTS üyesi olarak ilk çıkışını Mnet’in M! Countdown programında ilk albümleri 2 Cool 4 Skool’dan “No More Dream” parçasıyla BTS üyesi olarak çıkış yaptı. RM ve SUGA’dan sonra gruba stajyer olarak katılan üçüncü üyedir. j-hope o zamandan beri BTS’in diskografisindeki her albümün yaratım sürecinde yer aldı.
14 Haziran 2019’da j-hope, BTS üyesi V ile birlikte, BTS World adlı mobil oyun için “A Brand New Day” adlı film müziğinde Zara Larsson ile iş birliği yaptı.

2018-günümüz: Solo faaliyetler

1 Mart 2018’de j-hope, ilk solo mixtape’i Hope World’ü, “Daydream” adlı parçanın müzik videosuyla birlikte yayınladı. B-side “Airplane” için bir müzik videosu daha sonra 6 Mart’ta yayınlandı. 27 Eylül 2019’da j-hope, Amerikalı şarkıcı Becky G’nin eşlik ettiği “Chicken Noodle Soup” adlı bir iş birliği teklisi yayınladı. j-hope, mixtape’inin üçüncü yıl dönümü için 1 Mart 2021’de mixtape’in kapanış parçası “Blue Side”ın üç dakika uzunluğunda tam bir versiyonunu yayınladı ve BTS Soundcloud sayfasına ücretsiz olarak yüklendi.

2 Ekim’de Amerikalı şarkıcı Jason Derulo ve prodüktör Jawsh 685’in şarkısı “Savage Love”ın 7. remix’inde SUGA ve Jung Kook ile birlikte yer aldı. Şarkı Billboard Hot 100 listesine birinci sıradan giriş yaptı.
1 Temmuz 2022’de j-hope ilk stüdyo albümünün “Jack in the Box”ın tanıtım şarkısı olarak “MORE”u yayınladı. Albüm 15 Temmuz tarihinde yayınladı.
j-hope 31 Ağustos 2022’de Amerika’nın ünlü müzik festivallerinden biri olan Lollapalooza’da sahne aldı.

İsim

Sahne adı olan “j-hope (제이홉)”, kendisinin hayranları için umudu temsil etme ve “BTS’in umudu” olma isteğinden gelmektedir. Aynı zamanda açıldıktan ve içindeki tüm kötülükler dünyaya salındıktan sonra geriye kalan tek şeyin umut olduğu Pandora’nın kutusu efsanesine de bir göndermedir.

Etki

2018 yılında, grubun diğer üyeleriyle birlikte Kore kültürüne olan katkılarından dolayı Güney Kore Cumhurbaşkanı tarafından beşinci sınıf Hwagwan Kültürel Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. Ocak 2020’de J-hope, BTS üyesi RM ile birlikte Kore Müzik Telif Hakları Birliği’nin tam üyesi olarak terfi ederek SUGA’ya katıldı.

Hayırseverlik

j-hope, 2018 yılından bu yana Child Fund Korea’nın yüksek değerli bağışçılarını tanıyan “Green Noble Club” üyesidir.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.