BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Jungkook

Jeon Jung-Kook (전정국), bilinen sahne adıyla Jung Kook (정국), Big Hit Music himayesindeki Güney Koreli şarkıcı-söz yazarı ve prodüktördür. Erkek grubu BTS’nin bir üyesidir.
Solo sanatçı olarak, kendi ürettiği iki şarkı yayınladı: “Still With You” (2020) ve “My You” (2022).

5 Ağustos 2022’de BTS üyelerinden Jin, Jimin ve V ile birlikte Snoop Dogg’un da eşlik ettiği Benny Blanco’nun “Bad Decisions” şarkısında yer aldı.

Çıkış Öncesi Hayatı

Jung Kook 1 Eylül 1997’de Güney Kore’nin Busan kentinde doğdu. Bir ağabeyi vardır. Jung Kook’un gençken badminton oyuncusu olma hayalleri vardı, ancak televizyonda G-Dragon’un “Heartbreaker” şarkısını gördükten sonra şarkıcı olmak istedi.

Jung Kook 2011 yılında Daegu’daki seçmeler sırasında Güney Kore yetenek yarışması Superstar K’nin seçmelerine katıldı. Seçilmemesine rağmen yedi eğlence şirketinden teklif aldı. Sonunda, şimdi BTS’deki grup arkadaşı ve lideri olan RM’nin performansını gördükten sonra Big Hit Entertainment’ta stajyer olmayı seçti. Haziran 2012’de Jo Kwon’un “I’m Da One” müzik videosunda yer aldı ve çıkışından önce Glam için yedek dansçı olarak çalıştı.

2013-günümüz: BTS

Jung Kook, 12 Haziran 2013’te 2 Cool 4 Skool teklisinin yayınlanmasıyla BTS üyesi olarak ilk çıkışını yaptı. BTS ismiyle iki solo parça yayınladı; ilki 2016 albümü Wings’te “Begin” adlı bir pop parçası. “Euphoria” başlıklı diğer solo parçası, ilk olarak “Euphoria: Theme of Love Yourself 起 Wonder” ismiyle bir BTS kısa filminin parçası olarak ve daha sonra Love Yourself: Answer albümünde yayınlandı.
Jung Kook ayrıca BTS’in “Love is Not Over” ve “Magic Shop” gibi birkaç şarkısında prodüktör olarak yer aldı. 24 Ekim 2018’de diğer BTS üyeleriyle birlikte Kore kültürüne olan katkılarından dolayı Güney Kore Cumhurbaşkanı tarafından beşinci sınıf Hwagwan Kültürel Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen en genç alıcı oldu.

2015-günümüz: Solo faaliyetler

Eylül 2015’te Jung Kook, “One Dream, One Korea” kampanyasına katılarak Kore Savaşı anısına çok sayıda Koreli sanatçıyla birlikte bir şarkıda yer aldı. Şarkı 24 Eylül’de yayınlandı ve 15 Ekim’de Seul’deki One K konserinde sahnelendi.

Jung Kook 2016 yılında Flower Crew dizisinin pilot bölümünde rol aldı. Ayrıca Celebrity Bromance’da yer aldı ve King of Mask Singer’ın 72. Bölümünde “Fencing Man” adıyla yarıştı.
6 Kasım 2018’de Jung Kook, MBC Plus X Genie Müzik Ödülleri’nde şarkıcı Charlie Puth ile “We Don’t Talk Anymore” şarkısını seslendirdi. Jung Kook şarkıyı, daha önce solo ve BTS üyesi Jimin ile olmak üzere iki kez cover’lamıştı.

4 Haziran 2020’de Jung Kook, BTS’in yıllık çıkış kutlamalarının bir parçası olarak “Still With You” şarkısını SoundCloud gibi platformlarda ücretsiz olarak yayınladı.

2 Ekim’de Amerikalı şarkıcı Jason Derulo ve prodüktör Jawsh 685’in şarkısı “Savage Love”ın 7. remix’inde SUGA ve j-hope ile birlikte yer aldı. Şarkı Billboard Hot 100 listesine birinci sıradan giriş yaptı. 11 Şubat 2022’de Jung Kook, grubun resmî Webtoon’u “7FATES: CHAKHO” için yapılan BTS üyesi dostu SUGA’nın söz yazımında yer aldığı ve prodüktörlüğünü yaptığı “Stay Alive” şarkısını seslendirdi. Jung Kook, 13 Haziran’da BTS’in çıkış yıldönümlerini kutladıkları BTS FESTA için “My You” şarkısını yayınladı. 24 Temmuz’da Jung Kook, Charlie Puth’un dördüncü stüdyo albümündeki Left and Right parçasında Puth’a eşlik etti.

Etki ve nüfuz

Jung Kook müzikal ilham kaynakları arasında Justin Bieber, Justin Timberlake ve Usher’ı gösterdi. Ayrıca Jung Kook’un popülaritesi kullandığı ürünler sıklıkla hızla tükendiğinden ona “Sold Out (Tükenmiş) Kral” lakabını kazandırdı. Bunlar arasında ayakkabılar, Downy yumuşatıcı, şarap, Kim Soo-hyun’un hem Kore hem de Japonya’da en çok satanlar listesine giren romanı I Decided to Live as Me ve giydiği Hanbok yer alıyor.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.