BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

RM

Kim Nam-Joon (김남준), bilinen sahne adıyla RM (‘Real Me’ (Gerçek Ben) kısaltması, önceki sahne adıyla Rap Monster (랩몬스터) ve Runch Randa) Big Hit Music himayesinde çalışan Güney Koreli rapçi-söz yazarı ve prodüktörüdür. Erkek grubu BTS’in üyesidir ve grubun diskografisinde söz yazımına ve prodüktörlüğüne yaptığı büyük katkılarıyla da dikkat çekmektedir.

Solo sanatçı olarak iki mixtape yayınlamıştır: RM (2015) ve Mono (2018). 2020 yılında RM, Kore Müzik Telif Hakları Derneği’nin tam üyesi olmuştur.

Çıkış Öncesi Zamanları

Kim Nam-joon, 12 Eylül 1994 tarihinde Dongjak-gu, Güney Kore’de doğdu ve kendisi dört-beş yaşlarında iken ailesinin taşındığı Ilsan-gu’da büyüdü. İki çocuklu ailenin en büyüğüdür ve kendisinden küçük bir kız kardeşi bulunmaktadır.

2007 yılında, orta okul birinci sınıf öğrencisi olarak RM amatör yerel hip-hop çevrelerinde rap yapmaya başladı. Daha sonra 2008 yılında ilk konserine katıldı. Böylece RM, Kore hip-hop yeraltı sahnelerinde “Runch Randa” lakabıyla daha aktif hale geldi, çok sayıda şarkı yayınladı ve Zico gibi diğer yeraltı rapçileriyle birlikte iş birlikleri yaptı.
Okul zamanlarında RM, üniversite giriş sınavında edebiyat, matematik, yabancı dil ve sosyal bilgiler alanlarında ülke çapında %1’lik dilime girdi ve 148 IQ’ya sahiptir.

Sahne Adı

RM “Rap Monster” ismini idol stajyerliği döneminde seçti. Bu isim genellikle “canavar gibi rap yaptığı” gibi bir şekilde yanlış anlaşılsa da isim aslında San E’nin “Rap Genius” şarkısından esinlerek yazdığı bir şarkının sözlerinden gelmektedir. Şarkının sözleri San E’nin “durmadan rap yaptığı” için “rap canavarı” olarak anılması gerektiğini söyleyen bir bölüm içeriyordu. Bu ismi “havalı” olduğunu düşündüğünden sahne adı olarak seçti. RM, bu isimle bir sevgi-nefret ilişkisi olduğunu, ismi kendisi için “inanılmaz değerli” olduğundan seçmediğini belirtti.
Kasım 2017’de “Rap Monster” isminin artık kendisini ve yaptığı müziği temsil edemediğine karar vererek resmi olarak sahne adını “RM” olarak değiştirdi. Entertainment Tonight ile yaptığı bir röportajında RM “[RM ismi] birçok şeyi sembolize ediyor olabilir. Geniş bir çeşitliliği olabilir.” şeklinde belirtmiştir. “Real Me” (Gerçek Ben) şu anki güncel anlamı olarak verilmiştir.

Kariyeri

2010-2013: Big Hit Entertainment ve BTS ile çıkışı

2009 yılında RM, Big Deal Records için seçmelere katıldı, Samuel Seo ile birlikte ilk elemeleri geçmiş olsa da ikinci turda şarkı sözlerini unuttuğu için elendi. Ancak 2010 yılında Sleepy, RM’e ulaştı ve onu Big Hit CEO’su Bang Si-hyuk için seçmelere katılması konusunda teşvik verdi. RM Big Hit Entertainment’a 16 yaşını doldurduktan kısa bir süre sonra katıldı. İdollük kariyerinde Global Cyber University’e kaydoldu.

RM üç yıl boyunca daha sonra sırasıyla SUGA ve j-hope olarak tanınacak rapçi arkadaşı Min Yoon-Gi ve dansçı Jung Ho-Seok ile stajyerlik yaptı. 13 Haziran 2013 tarihinde RM BTS ile çıkışını yaptı ve o günden bu yana BTS’in albümlerinde çok sayıda şarkının yapımında ve yazımında yer aldı.

2014-2016: İlk solo iş birlikleri, RM ve Problematic Men

BTS’in 20 Ağustos’ta çıkması planlanan ilk stüdyo albümü Dark & Wild’ın yapımını için çekilen reality televizyon programı American Hustle Life’da RM, BTS’e bir beste vermeyi teklif eden Warren G ile bir çalışma yaptı. 4 Mart 2015 tarihinde RM Warren G’nin teklifi ardından ilk solo mixtape’i öncesinde Warren G ile “P.D.D (Please Don’t Die)” isimli bir tekli yayınladı.

Aynı Mart ayında RM, “Buckubucku” şarkısı için EE ve Dino J ile birlikte hip hop proje grubu MFBTY ile işbirliği yaptı.

“Buckubucku”nun klibinde yer aldı ve ayrıca MFBTY’ın bir başka şarkısı “Bang Diggy Bang Bang”in klibinde küçük bir rol aldı.
RM, katılımcılara çözmeleri için çeşitli bulmacalar ve problemler verildiği, kendi düşünceleri ve deneyimleri hakkında konuşarak bunları çözmeye çalıştıkları Kore varyete programı Problematic Men’de düzenli bir rol aldı. Program 26 Şubat 2015’te yayınlanmaya başladı ancak BTS’in Red Bullet dünya turu nedeniyle 22 bölüm sonra programdan ayrıldı.

17 Mart 2015’te RM ilk solo mixtape’i RM’i yayınladı. Mixtape Spin’in “2015’in En İyi 50 Hip-Hop Albümü” listesinde 48. sırada yer aldı. Mixtape’inin ardından RM Nisan ayında Kwon Jin-ah ile birlikte Primary’nin “U” şarkısında yer aldı. Aynı yılın Ağustos ayında RM, Mandy Ventrice ile birlikte çalıştığı “Fantastic” isimli şarkıyı Melon, Genie, Naver Music ve diğer birçok müzik platformunda dijital tekli olarak yayınlayarak Fantastic Four filminin Kore’deki soundtrack’i için Marvel ile iş birliği yaptı. Ağustos 2016’da vokal ikili Homme, RM ve Bang Si-Hyuk’un prodüktörlüğünde yer aldıkları “Dilemma” isimli şarkıyı yayınladı.

2017-Günümüz: İkinci mixtape Mono ve yeni iş birlikleri

Mart 2017’de RM, Amerikalı rapçi Wale ile “Change” adlı sosyal içerikli özel bir parçada iş birliği yaptı ve parçanın yayınlanmasından yaklaşık iki hafta önce çekilen bir müzik videosuyla birlikte ücretsiz dijital şarkı olarak yayınlandı. İkili ilk olarak 2016 yılında Wale’in RM’in “Illest Bitch” şarkısına yaptığı cover’ı görmesi üzerine Twitter’dan RM’e ulaşması ile bir araya geldi. Aynı yılın Aralık ayında RM, Fall Out Boy’un “Champion” şarkısının remix’inde yer aldı. 27 Aralık’ta RM Rock Dijital Şarkılar listesinde ikinci sırada yer alarak bu listede bulunan ilk K-pop sanatçısı oldu.

2018 yılının Ekim ayında RM ikinci mixtape’i, kendisinin “çalma listesi” olarak tanımladığı “Mono”yu yayınladı. Mono ile Amerika’daki Yükselen Sanatçılar Listesi’nde birinci sıraya ulaşan ilk Koreli sanatçı oldu. Aynı yılın Kasım ayında RM ayrıca Tiger JK’in Drunken Tiger olarak yayınladığı son ve final albümündeki “Timeless” parçasında yer aldı
25 Mart 2019’da Honne, şarkıcı BEKA ile birlikte 27 Mart’ta yayınlanan “Crying Over You ◐” şarkılarının remake’inde yer aldı. Şarkının yayınlandığı aynı gün Big Hit Entertainment BTS’in gelecek albümü Map of the Soul: Persona’nın tanıtım şarkısı olarak RM’in solo seslendirdiği “Persona” şarkısını yayınladı. Üç ay sonra 24 Temmuz 2019’da RM, Lil Nas X’in “Old Town Road” parçasının dördüncü resmi remix’i “Seoul Town Road”da yer aldı. 29 Aralık’ta RM Younha’nın albümünden bir parça olan ve 6 Ocak’ta yayınlanan “Winter Flower” parçasında yer alacağı duyuruldu. RM ayrıca Koreli şarkıcı eAeon’un 30 Nisan 2021’de yayınlanan ikinci solo albümünün “Don’t” isimli başlık şarkısında yer aldı.

Etkisi

2018 yılında RM, diğer BTS üyeleriyle birlikte Kore kültürüne olan katkılarından dolayı Güney Kore Cumhurbaşkanı tarafından beşinci sınıf Hwagwan Kültürel Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. Aralık 2020’de Kore Sanat Konseyi, kırsal ve dağlık bölgelerdeki okullara ve kütüphanelere çeşitli nadir sanat kitaplarının basılması ve dağıtılması için Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi’ne yaptığı 100 milyon Won’luk bağış nedeniyle RM’i 2020 Sanatın On Efendisi’nden biri olarak seçti.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.