BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Rosé

Park Chaeyoung, daha çok bilinen İngilizce adıyla Roseanne Park (d. 11 Şubat 1997, Auckland, Yeni Zelanda) veya Rosé, Güney Koreli kız grubu BLACKPINK’in ana vokalisti ve baş dansçısıdır.

Rosé aynı zamanda başarılı bir bağımsız kariyere sahiptir ve solist olarak büyük bir hayran kitlesi edinmiştir. Solist olarak en çok benzersiz vokal tınısıyla tanınıyor ve ilk çıkışından itibaren farklılığıyla büyük övgü alıyor. Solo şarkıcı olarak, 2012’de Gaon Music Chart’ta on numaraya kadar yükselen “Without You” adlı parçasında plak arkadaşı G-Dragon ile işbirliği yaptı.

Yaşam ve kariyeri

1997-2011: Erken yaşamı ve ailesi

Rosé’nin doğum adı Park Chaeyoung, İngilizce adı ise Roseanne Park’tır. Ailesi, bir iş kadını olan annesi, avukat olan babası ve kendisinden dört yaş büyük ve yine avukat olan kız kardeşi Alice Park’tan oluşmaktadır. Yeni Zelanda’nın Auckland kentinde doğmuş ve Avustralya’nın Melbourne kentinde büyümüştür. Rosé, eğitimi için Avustralya’nın Melbourne kentindeki Canterbury Kız Ortaokuluna gitti. Çocukken Rosé’nin her zaman şarkı söylemeye karşı bir tutkusu vardı ve kilisesinin korosunun bir parçasıydı.

2012-2016: YG’de stajyer olma

2012 yılında Rosé’nin babası YG Entertainment’ın Avustralya’nın Sidney kentinde seçmeler düzenlediğini öğrendi. Rosé’yi seçmelere katılmaya ikna etti. Rosé’nin annesi ilk başta kabul etmese de, Rosé ve babası sonunda annesini ikna etmeyi başardı. Melbourne’den kalkıp hemen Sydney’e gitti. Rosé seçmelerde 700 kişiyi geride bırakarak birinci oldu ve aynı gün YG Entertainment’ta stajyer oldu. Dört yıl boyunca eğitim aldıktan sonra, YG nihayet onu BLACKPINK’in ana vokalisti ve baş dansçısı olarak görevlendirdi. Grupta açıklanan son üye oldu.

YG’ye katıldıktan 6 aydan kısa bir süre sonra Rosé, G-Dragon’un One of a Kind EP’sinde “Without You” parçasında yer aldı.

2016’dan günümüze: BLACKPINK’in bir üyesi olarak solo çıkış

Rosé, 8 Ağustos 2016’da BLACKPINK üyesi olarak YG Entertainment çatısı altında ilk çıkışını yaptı. 17 Ekim 2018’de YG, Rosé’nin Jennie’den sonra solo çıkış yapacak bir sonraki üye olacağını duyurdu. Ayrıca 8 Şubat 2019’da, solo parçasının BLACKPINK’in Kill This Love ile geri dönüşünden sonra yayınlanacağını ekledi.

30 Aralık 2020’de OSEN, Rosé’nin solo çıkışının müzik videosunu Ocak 2021 ortasında çekmesinin planlandığını duyurdu.

25 Ocak 2021’de, Rosé’nin solo albümünden bir şarkıyı ilk kez BLACKPINK’in yaklaşan konseri BLACKPINK: The Show’da seslendireceği bildirildi. Ertesi gün, BLACKPINK’in YouTube kanalında yakında yayınlanacak bir video yayınlandı. YG daha sonra videoda yer alan şarkının bir b-side parça olduğunu belirtti. Konserde Rosé yakında teaser’ında duyulan şarkıyı seslendirdi. Canlı performansının ardından şarkının adının “Gone” olduğu açıklandı. Parça %100 İngilizce sözlerden oluşuyor ve bir kadının kırık kalbini konu alıyor.  YG, Rose’un resmi çıkışına ilişkin albüm programının daha sonra yayınlanacağını belirtti.

10 Şubat 2021’de YG Entertainment, Rosé’nin solo çıkışını Mart ayında yapacağını duyurdu. Ayrıca, Rosé’nin ilk solo albümünden başlık şarkısının M/V çekimlerini bitirdikleri belirtildi. Büyük miktarda prodüksiyon ücreti nedeniyle şu anda eksiksiz olmasını sağlıyorlar. Birkaç saat sonra, programlarla ilgili daha fazla ayrıntıyı daha sonra resmi bir bildirimle paylaşacakları da eklendi.

26 Şubat 2021’de Naver’e göre, Rosé’nin solo albümü Mart ayı başında olarak çıkış tarihi belirlendi.

2 Mart 2021’de BLACKPINK’in sosyal medya hesaplarında Rosé’nin solo çıkışına ilişkin iki teaser poster yayınlandı. Solo çıkışını 12 Mart 2021’de -R- adlı single albümüyle yaptı.

5 Mart 2021’de BLACKPINK’in sosyal medya hesaplarında “On The Ground” adlı parçanın adını duyuran bir başlık posteri yayınlandı.

8 Mart 2021’de BLACKPINK’in sosyal medya hesaplarında “On The Ground” için M/V teaser yayınlandı. 9 Mart’ta parça listesi yayımlandı. 10 Mart’ta “On The Ground” için ikinci bir teaser yayınlandı.

12 Mart 2021’de KST saat 12’de çevrimiçi bir basın toplantısı düzenlendi. Birkaç saat sonra, KST saatiyle 13:00’te Vlive’da bir geri dönüş canlı yayını gerçekleştirildi. Her iki etkinlikte de -R-‘nin çıkışını tanıttı. ‘Müzik videosu için film yapımı’ teaserı 13 Mart’ta BLACKPINK’in sosyal medya hesaplarında yayınlandı.

Rosé 14 Mart 2021’de Inkigayo’da müzik programlarında tanıtım yapmaya başladı. Bu, solo koreografisini ilk kez sergilediği gün oldu. (“Başlık parçası ‘On The Ground’ için koreografi Kiel Tutin ve Kyle Hanagami gibi dünyaca ünlü koreograflar tarafından oluşturuldu”) İlk hafta boyunca hem “On The Ground” hem de “Gone” parçalarını seslendirdi. 16 Mart’ta “The Tonight Show With Jimmy Fallon “da sahne aldı. Müzik şovları için M Countdown, Music Core ve Inkigayo’da performans sergiledi.

Çevrimiçi bir hayran toplantısında Rosé, Gone için M/V’nin yakın gelecekte yayınlanacağını doğruladı.

Rosé 20 Mart ve 21 Mart tarihlerinde bir hayran imza etkinliği düzenledi. 20 Mart’taki imza etkinliği Koreliler için, 21 Mart’taki imza etkinliği ise yabancılar içindi. Ayrıca Ktown4u ile işbirliği yaptı ve 28 Mart’ta onlar aracılığıyla bir hayran işareti etkinliği düzenledi. Rosé 29 Mart’ta Kelly Clarkson Show’da sahne aldı.

Rosé 30 Mart’ta KST saat 10’da Nippon TV Sukkiri ‘WE News’ programına katıldı. Program sırasında özel bir performans ve mesaj paylaştı.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.