BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Jisoo

Kim Ji-soo (Hangul: 김지수, d. 3 Ocak 1995, Gunpo, Gyeonggi Eyaleti, Güney Kore), daha çok bilinen adıyla Jisoo, Güney Koreli şarkıcı ve oyuncudur. BLACKPINK grubunun bir üyesidir.

Erken dönem yaşamı

Kim Ji-soo 3 Ocak 1995’te Gunpo, Gyeonggi, Güney Kore’de doğdu. Kim, 2011 yılında seçmeler yoluyla YG Entertainment’a stajyer olarak katıldı. 2015’te Kim, KBS2 draması The Producers’da şirket arkadaşları 2NE1’dan Sandara Park ve Winner’dan Kang Seung-yoon ile birlikte kamera karşısına geçti. Aynı yıl Kim, aktör Lee Min-ho ile birlikte Samsonite, Smart Uniform, LG Electronics ve Nikon dahil olmak üzere çeşitli reklamlarda yer aldı.

Kariyer

Jisoo, Ağustos 2011’de 16 yaşındayken YG Entertainment stajyeri oldu ve şarkıcılık kariyeri için beş yıl eğitim aldı. Ağustos 2016’da BLACKPINK’in bir üyesi oldu ve grupta baş vokalist ve görselci olarak yer aldı.

YG’de stajyer olmadan önce, birçok kişi tarafından güzelliğiyle tanınıyordu. Güzel yüzü ve yetenekleri nedeniyle okulda çok popülerdi. School Of Performing Arts Lisesi’nde eğitim görüyordu. Ailesi Seul, Güney Kore’ye taşındığında sonunda okul değiştirdi.

2012 yılında, YG Entertainment tarafından “Who’s That Girl?” teaserı ile ortaya çıktı ve bunu bir sonraki yılın Ocak ayında iki fotoğraf izledi.

18 Ağustos 2020’de YG Entertainment, Jisoo’nun ilk oyunculuk çıkışını yapacağını duyurdu. Yaklaşan JTBC draması Snowdrop’ta başrol olarak çıkış yaptı. Dizi 2021 yılında yayınlandı.

30 Aralık 2020’de, Jisoo’nun Snowdrop adlı dramasının çekimleri bittiğinde solo çıkışını yapacağı duyuruldu.

18 Ağustos’ta JTBC Drama’nın YouTube kanalında Snowdrop’un yaklaşan Drama Line-up’ın bir parçası olduğunu duyuran bir video yayınlandı.

Etkisi ve hayran kitlesi

Gallup Korea’nın 2018 yılı için yaptığı yıllık müzik anketinde Jisoo, oyların %4,8’ini alarak Güney Kore’nin en popüler onuncu idolü seçildi. Nisan 2019’da, 12,8 milyon takipçisiyle Instagram’da en çok takip edilen 10. K-pop idolü oldu.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.