BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Lisa

Lalisa Manoban (doğum adı: Pranpriya Manoban, d. 27 Mart 1997, Bangkok, Tayland) daha çok bilinen sahne adıyla Lisa, şu anda Güney Kore’de yaşayan Taylandlı rapçi, şarkıcı, dansçı ve modeldir. BLACKPINK’in en genç üyesidir.

Yaşam ve Kariyer

Doğum adı Pranpriya Manoban’dır ve daha sonra ilk adını yasal olarak Lalisa olarak değiştirmiştir. Etnik kökeni ve milliyeti Taylandlıdır. Lisa’nın biyolojik ebeveynlerinin isimleri kamuoyuna açıklanmamıştır. Üvey babası, şu anda Tayland’da aktif olan İsviçreli ünlü bir şef olan Marco Bruschweiler’dir.

Lisa eğitimi için Praphamontree II Okulu’na gitti. Çocukken Lisa bir model ve dansçıydı. Henüz 13 yaşındayken 2010 yılında YG Entertainment Yarışması’nda seçmeleleri başarıyla tamamladı. Söz konusu yarışmada birinci oldu ve Yang Hyun-suk tarafından YG Entertainment stajyeri olması teklif edildi, Lisa da bunu kabul etti. 2011 yılında, beş yıl sürecek olan K-Pop Idol kariyeri için resmi performans eğitimine başlamak üzere Güney Kore’ye taşındı. Bu süre zarfında, Taylandlı K-Pop Idol stajyerleri Bambam ve Ten ile birlikte We Zaa Cool adlı bir dans grubunun üyesiydi.

2016 yılında Lisa sahne adını aldı ve 8 Ağustos 2016’da çıkış yapan K-pop kız grubu Blackpink’in ana dansçısı, baş rapçisi, yardımcı vokalisti ve maknae’si oldu. Lisa aynı zamanda Koreli olmayan ilk YG Entertainment sanatçısı/ilk yabancı YG Entertainment sanatçısıdır.

18 Nisan 2021’de Harper’s Bazaar Tayland Instagram hesabı Lisa’nın solosunun Haziran ayında yayınlanacağını belirtti. Şu anda YG tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. 19 Mayıs 2021’de DJ Snake, Instagram hikayesinde Lisa ile işbirliği yapacağına dair bir teaser yayınladı. Lisa, Vogue Korea’yla yaptığı röportajda solo albümünün yakın gelecekte yayınlanacağını açıkladı.

12 Temmuz 2021’de OSEN, Lisa’nın solo çıkışının müzik videosunun çekimlerine o hafta başlayacağını ve çıkışının önümüzdeki Ağustos ayında yapılacağını bildirdi.  Birkaç saat sonra YG, Lisa’nın müzik videosunu o hafta çekeceğini doğruladı. YG, YTN star’a ayrıntılı bilgilerin daha sonra resmi materyallerle duyurulacağını açıkladı.

23 Ağustos 2021’de BLACKPINK’in sosyal medya hesaplarında bir coming soon posteri yayınlandı.

25 Ağustos 2021’de BLACKPINK’in sosyal medya hesaplarında iki teaser yayınlandı. Lisa’nın ilk albümü LaLisa 10 Eylül 2021’de yayınlandı. İki gün sonra bir görsel teaser yayınlandı. 6 Eylül 2021’de parça listesi yayınlandı.

10 Eylül 2021’de Lisa, The Tonight Show with Jimmy Fallon’da solo şarkısı Lalisa’yı seslendirdi. Müzik şovu tanıtımları 19 Eylül’de Inkigayo’da başladı.

24 Eylül 2021’de Lisa, BLACKPINK’in YouTube kanalı aracılığıyla Money’nin bir performans videosunu yayınladı.

7 Mart 2022’de Lisa’nın 28 Mart 2022’de 0327 Vol. 3 Photobook’u yayınlayacağı açıklandı.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.