BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Jennie

Jennie Kim (d. 16 Ocak 1996, Cheongdam-dong, Gangnam Bölgesi, Seul, Güney Kore), daha çok bilinen adıyla Jennie, Güney Koreli şarkıcı, rapçi ve dansçıdır. Jennie, BLACKPINK’in bir üyesi ve aynı zamanda solistidir.

Hayatı ve Kariyeri

1996-2015: Erken yaşam ve kariyer

Jennie Kim, anne ve babasının tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi bir CJ & M Direktörü ve Hissedarı, babası ise bir hastane sahibidir. Jennie çocukluk yıllarında evinden taşınarak Auckland, Yeni Zelanda’da yaşamaya başladı ve burada beş yıl geçirerek ACG Parnell College’da öğrenci oldu. Yurtdışında geçirdiği süre boyunca, temel Japonca ve akıcı Korece’nin yanı sıra akıcı İngilizce konuşmayı da öğrendi.

2010 yılında Güney Kore’nin Seul kentine taşınan Jennie, aynı yıl YG Entertainment’ın seçmelerine katılarak altı yıl boyunca YG stajyeri oldu.

Jennie’nin şirket altında eğitim gördüğü altı yıl boyunca, 2012’de etiket arkadaşı Lee Hi’nin Special şarkısında yer aldı ve Big Bang’den G-Dragon’un That XX adlı müzik videosunda göründü. 2013 yılında G-Dragon’un Black şarkısında ve Big Bang’den Seungri’nin GG BE şarkısında yer aldı.

2016’dan günümüze: BLACKPINK ve solo çıkış

2016 yılında, 8 Ağustos 2016’da çıkış yapan kız grubu Blackpink’in ana rapçisi ve baş vokalisti oldu.

Ekim 2018’in ortalarında Jennie’nin resmi solo çıkışının duyurusu yapıldı. Çıkış hazırlıklarının ortasında, Solo parçasının 12 Kasım’da yayınlanmadan önce ilk olarak Black Pink’in Seul’deki In Your Area turunda tanıtılmasına karar verildi. “Solo” yayınlandığı ilk 24 saat içinde tüm zamanların bir kadın K-pop solo sanatçısının en çok izlenen müzik videosu oldu. Jennie daha sonra altı ay içinde 300 milyon YouTube görüntülemesini aşan ilk ve tek Güney Koreli kadın solo sanatçı oldu. “Solo” Güney Kore’de Gaon Chart’ın Dijital ve Akış listelerinde iki hafta üst üste bir numarada yer aldı. Jennie daha sonra 25 Kasım’da SBS’in Inkigayo programında solo sanatçı olarak ilk müzik programı galibiyetini aldı.

Reklam anlaşmaları & Modellik

Jennie, Chanel Beauty’nin yeni modeli olarak seçildi ve Ocak 2018’de Harper’s Bazaar Korea’nın yeni ilham perisi olarak marka için ilk fotoğraf çekimini gerçekleştirdi. Jennie Haziran ayında Chanel Kore’nin elçisi oldu ve Fransa’nın Deauville kentinde Chanel’in yeni kokusu “Les Eaux De Chanel “in lansmanına katıldı. Chanel’in Ev Parfümörü Olivier Polge ile tanışıp röportaj yaptı ve Cosmopolitan Korea ile yeni koku koleksiyonu için bir resim çekimi gerçekleştirdi. Chanel Beauty ile bir ilişki kurduktan sonra Ekim ayında Chanel Küresel Elçisi oldu ve Paris Moda Haftası sırasında Kore temsilcisi olarak ilk Chanel defilesine katıldı ve Pharrell Williams ve Pamela Anderson’ın yanında ön sırada oturdu. Mart 2019’da Fransız moda evi Jennie’yi Chanel’in Küresel/Ev Elçisi olarak ilan etti.

Amore Pacific’in sahibi olduğu Güney Koreli lüks güzellik markası Hera, Ocak 2019’da Jennie’yi “zarif ve lüks imajı” ve kendine güveni nedeniyle yeni modelleri olarak seçtiklerini duyurdu. Jennie, markayı aktris Jun Ji-hyun ile birlikte temsil edecek ve şirket her iki model aracılığıyla hedef kitlesini genişletmeyi amaçlıyor. Jennie’nin marka için ilk reklamı Şubat ayında Red Vibe dudak serisi için yapıldı, satışlar Hera’nın bir önceki dudak ürününden beş kat daha fazla oldu ve ürünlerin artan popülaritesi nedeniyle “Jennie’nin rujları” olarak anıldılar.

Sanatçılık

Etkiler

Jennie rap yapmaya ilk başladığında ilham kaynağı olarak Lauryn Hill ve TLC gibi sanatçıların raplerini inceledi. Jennie, ana etkisi ve rol modeli olarak Rihanna’yı gösterdi.

Müzik videoları, sahne ve ses

Solo çıkışında, kıyafetlerin, konseptin ve koreografinin yapımına çok dahil oldu. Jennie, müzik videosu için 20’den fazla kıyafeti bir araya getirdi. Billboard’a verdiği bir röportajda, süreç boyunca her bir kıyafetin şarkıya nasıl eşlik edeceğini ve neleri farklı yapabileceğini düşündüğünü ve bunun modaya yaklaşmanın birçok farklı yolunu öğrenmesine yardımcı olduğunu hatırladı. Çıkış yapana kadar altı yıl boyunca Blackpink ile çalışan vokal koçu Shin Yoo-Mi, solo çıkış hazırlıkları sırasında Jennie’yi eğitmişti. Bir röportajında Jennie’yi şarkı söyleme, rap yapma ve söz yazma konusunda iyi olan çoklu bir oyuncu olarak tanımladı.

Nisan 2019’da Coachella’da sahne alan ilk Koreli solo sanatçı oldu. Performansı “Coachella 2019’da Gördüğümüz En İyi 10 Şey” listesinde yer aldı ve Billboard tarafından hayranları ve yoldan geçenler için “akıllara durgunluk veren” ve “çarpıcı” olarak nitelendirildi.

Etki ve nüfuz

Jennie marka tanınırlığı ve pazarlama gücüyle tanınmaktadır ve Kore İş Araştırma Enstitüsü tarafından toplanan ve yayınlanan “Bireysel Kız Grubu Üyeleri Marka Gücü Sıralaması “nda aylarca üst üste zirvede yer almıştır. 2018 yılında, Gallup Korea tarafından her yıl yapılan ve 13-29 yaş arası 1.500 Koreli erkek ve kadının katıldığı En Sevilen İdoller anketinde ikinci sırada yer aldı.

Jennie, Instagram tarafından o yıl paylaşılan Instagram hikayeleri ve gönderilerinin aldığı görüntüleme ve beğeni sayısına göre Güney Kore’de “2018’in En Sevilen Hesabı” olarak ödüllendirildi.

Forbes, Jennie’nin “Kore’nin güzellik trendlerinde yeni bir yer edinme” katkısını, Blackpink’in 2019’da Forbes Korea Power Celebrity’nin zirvesinde yer almasının nedenlerinden biri olarak kabul etti.

Hayırseverlik

Kim, 2017 yılından bu yana Cheongdam Woori Hayvan Hastanesi’nin terk edilmiş evcil hayvanların kurtarılması ve yeniden eve yerleştirilmesine yardımcı olan “Ailemizi Koruyun” kampanyasının bir parçası.

8 Nisan 2019’da Ulusal Afet Yardımı Umut Köprüsü Derneği, Jennie ve Blackpink’ten grup üyelerinin Güney Kore’nin Gangwon Eyaleti’ndeki orman yangını mağdurlarına yardım etmek için her birinin 10 milyon ₩ bağışta bulunduğunu bildirdi.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.