Site icon K Fandom

Son Dakika: HYBE, Kakao ile anlaşmaya varmasının ardından SM Entertainment’ın satın alımından çekildiğini duyurdu

HYBE, “SM Entertainment’ı satın alma sürecine son vereceğini” açıkladı.

12 Mart’ta HYBE resmi bir açıklama yayınlayarak Kakao ile SM Entertainment hisselerini satın alma konusunda yürüttüğü sürecin sona erdiğini duyurdu.

Geçtiğimiz ay HYBE, SM Entertainment‘ın kurucusu Lee Soo Man ile şirketin yüzde 14,8 hissesini satın almak üzere bir anlaşma imzalamış ve böylece şirketin en büyük hissedarı olmuştu. Anlaşma, Kakao‘nun yeni ihraç edilen hisseleri ve dönüştürülebilir tahvilleri satın alarak SM Entertainment‘ın yüzde 9,05’lik hissesini satın alma girişimine (Lee Soo Man‘ın yasadışı olduğunu belirttiği ve SM Entertainment‘ı mahkemeye vererek başarılı bir şekilde engellediği ve ihtiyati tedbir talebinin kabul edildiği bir girişim) yanıt olarak geldi.

SM Entertainment’ın Kakao‘ya yeni hisseler veya dönüştürülebilir tahviller ihraç etmesinin yasal olarak yasaklanmasıyla, holding bunun yerine mevcut hissedarlardan hisse satın alma girişiminde bulunmaya başladı. Bu haftanın başlarında Kakao, SM Entertainment hissedarlarına HYBE tarafından kısa süre önce teklif edilenden daha yüksek bir fiyatla yeni bir satın alım teklifinde bulundu.

İki gün önce, HYBE ve Kakao‘nun SM Entertainment‘ın yönetim hakları ve kontrolü için verdikleri mücadele konusunda bir anlaşmaya vardıkları bildirilmişti, şimdi ise bu anlaşmanın HYBE’ın satın alma işleminden çekilmesi ile sonuçlandığı doğrulandı.

Yapılan basın açıklamasına göre HYBE bu kararı “hem Kakao hem de Kakao Entertainment ile rekabet nedeniyle pazarın aşırı ısınma belirtileri gösterdiğini gözlemledikten sonra” aldı.

Ajans, “HYBE bu kararı alırken, satın alım teklifiyle birlikte bu satın almanın [HYBE] hissedar değerine zarar verebileceği ve piyasanın aşırı ısınması durumunu körükleyebileceği ihtimalini göz önünde bulundurmuştur.” diye ekledi.

HYBE ve Kakao, SM Entertainment’ın yönetimi konusunda anlaşmaya varmakla kalmadı, aynı zamanda gelecekte “platformla ilgili konularda işbirliği yapma” konusunda da mutabık kaldılar.

HYBE, SM Entertainment ve Kakao arasındaki olayların nasıl başladığıyla ilgili önceki yazımıza göz atabilirsiniz.

kaynak

Exit mobile version