Site icon K Fandom

iKON Bobby “NewJeans’in şarkılarını seviyorum… K-pop’ın kalitesi her geçen gün artıyor”

Bu kadar çok kaliteli şarkı görmek beni şaşırtıyor.

iKON Bobby (gerçek adı Kim Ji-won) E-Daily ile yaptığı özel bir röportajda, dördüncü nesil idol grupları tarafından yürütülen K-pop müzik piyasasını nasıl gördüğünden bahsetti.

Bobby “Şarkılar her yönden geliştirildi.” diyerek hayretini dile getirdi. “Önceden bir idol grubunun müziğini dinleyip de ‘tüyler ürpertici derecede iyi’ olduğunu hissettiğim tek zaman Big Bang’in şarkılarını dinlediğim zamandı. Ama bugünlerde her şarkı için iyi ve ‘Vay canına, işte K-pop’un gücü bu,’ diye düşünüyorum.” “K-pop’ın bir tür haline geldiğini hissediyorum.” diye devam etti ve “kişisel olarak, K-pop’un popu yükselten ‘popun bir sonraki seviyesi’ olduğunu düşünüyorum” görüşünü dile getirdi.

Dördüncü nesil idol grupları arasında en çok etkilendiği NewJeans olmuş.

NewJeans’in ‘Ditto’sunu çok beğendim. ‘Hype boy’ ve ‘Cookie’ de çok iyi.” diyen Bobby, müziklerinin ne kadar sofistike olduğuna şaşırdığını da sözlerine ekledi. “Her üyenin sesi etkileyici. Fazlaca havalı duruyorlar.” Bobby sözlerini şöyle sürdürdü: “Genel olarak son zamanlarda yayınlanan tüm K-pop şarkıları yüksek kalitede. Bu kadar çok yüksek kaliteli şarkının çıkması tüylerimi diken diken ediyor.

Mnet’in hip-hop yarışması “Show Me the Money 3“nin eski bir galibi olarak, kendisine son dönem Kore hip-hop piyasasının nasıl gördüğünü de sorduk. Müzikal aktör Lee Chan-hyuk‘un “Show Me the Money 10“de öne çıkan bir sanatçı olarak yer aldığında söylediği “hip-hop artık havalı değil” ifadesi piyasa atmosferinin bir temsili haline geldiğinden, pek çok kişi son zamanlardaki hip-hop piyasasına endişeyle bakıyor.

iKON resmi Twitter hesabından

“Çok hassas bir konu”

Bu konu sorulduğunda Bobby bunun “çok hassas bir konu” olduğu konusunda uyarıyor ve “Her şeyden önce, bence rap yapmakta iyi olan ve yıldız gücüne sahip birçok insan var.” diyor. “Bence pek çok insan sadece hip-hop şarkılarından değil, hip-hop kültürünün kendisinden de keyif almak istiyor.” diyen Bobby, “Popüler olan o kadar çok kısa formatlı içerik var ve o kadar hızlı ilerliyor ki, hip-hop müziği tüketmeye vakitleri yok gibi görünüyor.” diye ekliyor.

Yetenek açısından, Kore hip-hopunun her zamankinden daha fazla geliştiğini düşünüyorum. İyi iş çıkaran çok sayıda insan var.” diye tekrarladı. “Umarım pek çok insan hip-hop’a ‘derinlere inerek’ bakar, o zaman hip-hop’ın cazibesine kapılacaklardır.” dedi.

Röportajın sonlarına doğru, yeni müzikal ilhamlar bulmak için son zamanlarda EDM müziğini incelemeye çok zaman harcadığından da bahsetti. “Müzik dinlemeyi seviyorum, fakat birçok müziğin birbirine benzemesinden endişe ediyordum. Bu yüzden ‘Yeni ne var’ diye düşünüyordum ve sanırım bu yüzden daha önce maruz kalmadığım EDM’e aşık oldum.” dedi. “Gelecekte çeşitli müzik türlerini özümseyebilen ve sindirebilen bir sanatçı olarak büyümek istiyorum.

Bobby’nin geçtiğimiz günlerde çıkan “Cherry Blossom” ve “Drowning” müzik videolarını aşağıdan izleyebilirsiniz.

kaynak

Exit mobile version