BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Leeteuk

Leeteuk (이특) SM Entertainment bünyesinde Güney Koreli şarkıcı, söz yazarı, aktör ve MC’dir. SUPER JUNIOR erkek grubunun ve alt birimleri SUPER JUNIOR-T ve SUPER JUNIOR-Happy’nin lideridir.

Erken Dönem Yaşam

Leeteuk, 1 Temmuz 1983 tarihinde Park Jeongsu olarak ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Ablası Park In-young bir oyuncudur. Yaklaşık 15 yaşındayken Leeteuk’un anne ve babası boşandı.

Kariyeri

2000 yılında Leeteuk kız kardeşiyle birlikte Myeongdong’da tatildeyken bir SM Entertainment yetenek ajansı tarafından fark edildi. Başarılı bir seçme geçirdi ve ajansla sözleşme imzaladı. Aynı yıl, MBC dizisi All About Eve’de ekstra bir rol aldı ve daha sonra kısa bir süre Pepsi için modellik yaptı.

Leeteuk başlangıçta grup arkadaşı Donghae ile birlikte TVXQ’ya rakip bir grup olarak “Smile” grubunun bir üyesi olarak çıkış yapacaktı. Bu plan suya düştükten sonra, Leeteuk ve Donghae rotasyon grubu SUPER JUNIOR’05’e alındı. Grup ilk çıkışını 6 Kasım 2005’te Super Junior 05 ve başlık parçası “Twins (Knock Out)” ile yaptı. 2006 yılında SM rotasyon grubu için yeni üyeler almaya başladığında, rotasyon sistemi güçlü bir muhalefetle karşılaştı ve SM sonunda Kyuhyun’u gruba ekledikten sonra bu fikirden vazgeçti. Daha sonra “’05” ibaresini bıraktılar ve resmi olarak liderleri Leeteuk ile SUPER JUNIOR olarak bilinmeye başladılar.

Leeteuk 2006’dan 2011’e kadar Eunhyuk ile birlikte KBS “SUPER JUNIOR’s Kiss The Radio” programının sunuculuğunu yaptı. 2011’de askere gitmek için programdan ayrıldı. Kısa bir süreliğine 2016 yılında konuk sunucu olarak geri döndü. Ayrıca SBS Star King ve Strong Heart ve MBC’nin Enjoy Today programlarında sunuculuk yaptı. Ayrıca Nonstop, Dream High ve Salamander Guru and the Shadows da dahil olmak üzere yıllar boyunca dizilerde çok sayıda kamera önü görüntüsü yaptı.

Kişisel Yaşam

2007: Araba kazası

19 Nisan 2007’de, Leeteuk Kiss The Radio için bir program kaydettikten sonra eve dönüyordu. İki menajerleri Shindong, Eunhyuk ve Kyuhyun ile birlikte SUPER JUNIOR’un minibüsündeydi. Aracın sürücüsü otoyolda şerit değiştirirken sol lastik patladı ve araç sürücü tarafındaki korkuluklara çarptı. Araç sağ tarafa doğru takla atmadan önce yaklaşık 30 metre ilerledi. Bu kazanın ciddiyeti her bir üyenin yaralanmasına ve Leeteuk ile Kyuhyun’un hastaneye kaldırılmasına neden oldu. Leeteuk’a toplamda yaklaşık 180 dikiş atılırken, Kyuhyun komadaydı ve hayatta kalma şansı çok azdı. Neyse ki hepsi hayatta kaldı ve bugüne kadar terfi ettiler.

Babanın ölümü

Leeteuk’un hayatının ilerleyen dönemlerinde, babası Leeteuk’un demans hastası olan büyükanne ve büyükbabasının yanında kaldı. Babası geçimini sağlamakta zorlanıyordu ve ağır bir depresyona girdi. Ocak 2014’te, kendini asmadan önce Leeteuk’un büyükanne ve büyükbabasını boğdu. Babası yaptıklarının sorumluluğunu üstlendiği ve çocuklarından af dilediği bir not bıraktı.

Hakkındaki diğer bilgiler

– Güney Kore’nin Seul kentinde doğdu.
– Park Inyoung adında bir ablası vardır.
– Leeteuk 13 yaşından beri stajyerlik yapmaktadır.
– En sevdiği renk beyazdır.
– Shimkoong adında bir köpeği var.
– Gülümsediğinde sağ tarafında beliren bir gamzesi vardır.
– Super Junior’ın alt birimi Super Junior-T ve Super Junior-H’nin üyesidir.
– Performanslarından önce her zaman uyur.
– Cüzdanında asla nakit para taşımaz.
– Dini Hristiyanlıktır.
– Beli 66 cm / 26 inçtir.
– Gelecekte, grup dağıldığında, bir yapımcı olmak istiyor.
– Askere 30 Ekim 2012 tarihinde gitmiştir.
– Resmi olarak 29 Temmuz 2014 tarihinde ordudan terhis edildi.
– 2012 yılında aktris Kang Sora ile eşleştirildiği “We Got Married” adlı TV şovuna katıldı.
– Leeteuk’un ideal tipi: Kibar, sadık ve arkadaş canlısı, anlayışlı, güzel, masum, bilge, canlı, ince, sadece güldüğünde ona bakacak, gözleri yarım ay şekline dönüşecek.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.