BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Wendy

Wendy (웬디) SM Entertainment bünyesinde Güney Koreli bir şarkıcıdır. Red Velvet kız grubunun ana vokalisti ve GOT the beat kadın biriminin bir üyesidir.
Solo çıkışını 5 Nisan 2021’de Like Water adlı mini albümle yaptı.

Kariyeri

Çıkış öncesi

Wendy 2011 yılında Koreaboo’nun Küresel Çevrimiçi Seçmeleri aracılığıyla Cube Entertainment için seçmelere katıldı. Daha sonra on beş finalistten biri olarak seçildi ve kazanan olmadığı final turunda yarışmak için Vancouver, British Columbia, Kanada’ya gitti. Yang Hyun Suk’a göre, Wendy YG Entertainment için de seçmelere katıldı, ancak kabul edilmedi. Wendy 2012 yılında SM Global Seçmelerine bir arkadaşına eşlik ettiğinde SM Entertainment’a kabul edildi. Seçmelere katılma niyetinde değildi, ancak arkadaşı seçmelere katılmayı planladığı için kendiliğinden gitti.

2014’ten günümüze: SMROOKIES, Red Velvet, Solo faaliyetler

19 Mart 2014’te SMROOKIES altında stajyer olduğu ortaya çıktı.

Red Velvet’in bir üyesi olarak 1 Ağustos 2014’te grubun ilk dijital single’ı “Happiness” ile çıkış yaptı.

9 Ocak 2016’da Wendy We Got Married’in panelistleri arasına katıldı ve ekibe yeni bir panelist olarak katılacağını duyurdu.  Wendy 25 Ocak 2016’da MBC varyete programı King of Mask Singer’a Space Beauty Maetel adıyla çıktı. Wendy 25 Ekim 2016’dan 8 Şubat 2017’ye kadar yayınlanan KBS2’nin varyete programı Trick & True’nun sabit uçakçılarından biriydi.  22 Şubat 2018’de SK Telecom, Wendy’nin yapay zeka sesli asistan hoparlörlerinden biri ve interaktif bir holografik avatar olarak yer aldığı “Holobox “u tanıttı. 21 Temmuz 2018’de Seulgi ile birlikte KBS’nin varyete programı Battle Trip’in 100. özel bölümünde yer aldı. Wendy, 20 Ekim ve 27 Ekim 2019 tarihlerinde King of Mask Singer’a çıktı ve burada Green Witch adıyla yer aldı.

2019’daki SBS Gayo Daejeon’da geçirdiği sakatlığın ardından, tüm grup etkinliklerine süresiz ara verdi. 20 Mart 2020’de MBC’nin radyo programı ‘Listen to a Books’un yapım ekibi Wendy’nin 12 Nisan’da ‘Alice Harikalar Diyarında’ hikayesini okuyacağını duyurdu. Wendy, “Trolls “ün Kore dublajlı versiyonunun animasyon filminde Poppy rolü için seçildi: Dünya Turu “nun 29 Nisan 2020’de sinemalarda gösterime giren animasyon filminde Poppy rolünü üstlendi. 19 Ağustos 2020’de SM Entertainment, Wendy’nin grubun tanıtım faaliyetlerine kendisini zorlamayacak düzeyde katılacağını belirten bir açıklama yaptı. JTBC ve SM C&C STUDIO, Wendy’nin Ocak 2021’de yayınlanmaya başlayan yeni müzik talk show’u Mysterious Record Shop’un MC’lerinden biri olacağını açıkladı.

10 Mart 2021’de SM Entertainment, Wendy’nin Nisan ayında solo çıkışını yapacağını duyurdu. 24 Mart 2021’de, ilk mini albümü Like Water’ı 5 Nisan’da yayınlayacağını doğrulayan bir teaser fotoğraf yayınlandı.

1 Temmuz’da SBS’den bir temsilci, Wendy’nin radyo programları Young Street’in yeni DJ’i olarak seçildiğini duyurdu.

27 Aralık 2021’de Girls On Top adlı proje grubunun ilk birimi olan GOT the beat’in üyelerinden biri olduğu açıklandı Birim 3 Ocak 2022’de “Step Back” adlı dijital single ile çıkış yaptı.

10 Haziran 2022’de Wendy’nin Kwon Eun Bi’nin Kwon Eun Bi 1. Konseri “Secret Doors” için konuklardan biri olduğu açıklandı. Konsere 19 Haziran 2022 tarihinde katılacak.

Sağlık

25 Aralık 2019’da Wendy, yıllık SBS Gayo Daejeon’da solo performans için prova yaparken sahneden düştü. Pelvisinde, bileğinde ve yanağında ciddi yaralanmalar meydana geldi. SBS daha sonra bir özür yayınladı ve kazanın nedenine ilişkin bir iç soruşturma başlattı. 3 Nisan 2020’de SM Entertainment, Wendy hakkında bir güncelleme yaptı ve hastaneden taburcu edildiğini ve önemli ölçüde iyileştiğini, ancak hala ayakta tedavi gördüğünü açıkladı.

Hakkındaki diğer bilgiler

– Doğum Yeri: Seongbuk-dong, Seoul, Güney Kore.
– Ailesi: Ebeveynler, bir abla.
– Lakapları Olaf, Wan-ah.
– Belirlenmiş rengi mavidir.
– Temsili hayvanı: Geyik (#Çerez Kavanozu’na Mutluluk), Sincap (Yaz Büyüsü’nden sonra)
– Temsili meyvesi: Mavi Etli Portakal
– Temsili silahı: Makas
– Onu temsil eden içecek: Blue Crush (İçindekiler: Mavi Etli Portakal, Mavi Kaset, Mavi Yaprak-Ağaç)
– Uzmanlık alanları: Müzik Enstrümanları (piyano, gitar, flüt ve saksafon)
– Eğitim: Shattuck-Saint Mary’s Okulu; Richmond Hill Lisesi
– Eskiden YouTube videoları çekiyordu ama hesabını sildi
– SM Entertainment’tan önce Cube Entertainment için çalıştı
– SM Rookies takımının bir parçasıydı
– İngilizce ve Korece konuşabiliyor.
– Piyano, gitar, flüt, saksafon çalabiliyor.
– Hobileri: nadir şarkılar bulmak, yemek yapmak, kafelerde dolaşmak, şarkı söylemek.
– Wendy, SF9’dan Zuho’ya yakın.
– Eskiden Irene ve Seulgi ile aynı odayı paylaşıyordu.
– Güncelleme: Yeni bir daireye taşındıktan sonra tüm kızların artık kendi odaları var.
– 25 Aralık 2019 tarihinde Wendy, 2019 SBS Gayo Daejeon provaları sırasında sahneden düştü.
– Leğen kemiği ve bileğinde kırıkların yanı sıra yüzündeki yaralanmalar nedeniyle iyileşmek için bir yıl izin aldı.
– Wendy, 5 Nisan 2021’de ilk mini albümü ‘Like Water’ ile solist olarak çıkış yaptı.
– Wendy’nin ideal tipi: Saygılı, sevecen ve güldüğünde güzel olan biri, ayrıca iyi yemek yiyen biri; Babası gibi biri.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.