BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Seulgi

Seulgi (슬기) SM Entertainment bünyesinde Güney Koreli şarkıcı ve dansçıdır. Red Velvet kız grubunun ve alt birimi Red Velvet – Irene & Seulgi’nin bir üyesidir. Ayrıca GOT the beat adlı kadın grubunun bir üyesi ve Girls Next Door adlı proje grubunun eski bir üyesidir.

Kariyeri

Çıkış öncesi

Seulgi 2006 yılında SM Entertainment için açık bir seçmeye katıldı. Bir yıl sonrasına kadar bir geri arama almadı ve 2007’de ortaokuldaki ilk yılında eğitime başladı[1].

2 Aralık 2013’te Taeyong ve Jeno ile birlikte SMROOKIES altında stajyer olarak açıklandı.[2]

2014-2018: Red Velvet, Solo aktiviteler

1 Ağustos’ta “Happiness” adlı dijital single ile Red Velvet’in bir üyesi olarak çıkış yaptı.

Seulgi, 14 Ocak 2015’te ilk gösterimi yapılan SM Entertainment’ın hologram müzikali School Oz’da başrol Dorothy’yi canlandırdı. Seulgi, Nisan 2015’ten Mayıs 2015’e kadar yayınlanan ve diğer idollerle birlikte üç gün boyunca Gyeonggi Sanat Lisesi’ne gittiği JTBC varyete programı Off to School’da yer aldı. 2 Ekim 2016’da MBC’nin müzik varyete programı King of Mask Singer’a Cinema Heaven adıyla çıktı.

23 Şubat 2018’de OSEN, Seulgi’nin Mayıs-Temmuz ayları arasında Meksika’da yayınlanan Law of the Jungle’ın oyuncu kadrosunda yer alacağını bildirdi. 21 Temmuz 2018’de Wendy ile birlikte KBS’nin varyete programı Battle Trip’in 100. özel bölümünde yer aldı.  26 Ekim 2018’de JTBC, Seulgi’nin Cool Kids adlı varyete programının MC’lerinden biri olacağını duyuran bir video yayınladı. 7. Bölümde, MC’ler Hyun-min ile birlikte Seulgi’nin programdan ayrıldığını ve artık MC olmayacaklarını açıkladılar.

2020: Red Velvet – Irene & Seulgi

21 Nisan’da SM Entertainment, Irene ve diğer üye Irene’nin grubun ilk alt biriminde çıkış yapacağını doğruladı. 27 Mayıs’ta birimin adı ve ilk mini albümü Monster’ın yanı sıra resmi logoları Red Velvet’in sosyal medya hesaplarında açıklandı. Alt birim resmi olarak 6 Temmuz’da ilk mini albümleri Monster ile çıkış yaptı.

2021: Seulgi.zip, GOT the beat

2 Nisan 2021’de müzik içerik şirketi 11018, Seulgi’nin SBS’nin Efsanevi Sahne Arşivi K adlı müzik belgeseline bağlanan yeni müzik çeşitliliği The Wise Music Encyclopedia için yeni MC olacağını belirtti. 31 Mayıs’ta Naver NOW, Seulgi’nin 1 Haziran’da prömiyeri yapılacak olan Seulgi.zip adlı kendi şovuna sahip olacağını açıklayan bir açıklama yaptı. Şov her Salı ve Perşembe günü saat 10’da KST’de yayınlandı ve son bölümü 25 Kasım’da yayınlandı.

27 Aralık 2021’de Girls On Top adlı proje grubunun ilk birimi olan GOT the beat’in üyelerinden biri olduğu açıklandı. Birim 3 Ocak 2022’de “Step Back” adlı dijital single ile çıkış yaptı.

2022: Solo çıkış

6 Eylül’de Mydaily Seulgi’nin solo çıkışını Ekim ayında yapacağını bildirdi. Birkaç saat sonra SM haberleri doğruladı ve Seulgi’nin Ekim ayında yayınlanmak üzere albümünü hazırladığını ekledi.

Hakkındaki diğer bilgiler

– Doğum Yeri: Ansan, Gyeonggi-do, Güney Kore.
– Ailesi:< Baba, anne, oppa (t/n: ağabey), büyükanne.
– Takma adları Kkangseul, GomDoli ve Teddy Bear.
– Belirlenmiş rengi sarı/mandalina.
– Temsili hayvanı: Unicorn (#Cookie Jar’a Mutluluk), Kutup Ayısı (sadece Yaz Büyüsü dönemi), Kahverengi Ayı (2019 Season’s Greeting teaser sürümünden itibaren)
– Onu temsil eden meyve: Ananas
– Temsili silahı: Bıçak
– Onu temsil eden içecek: Yellow Breeze (İçindekiler: Ananas, Sarı Igloo, Ayçiçeği)
– Eğitim: Byungmal Ortaokulu; Seul Sahne Sanatları Okulu
– Çıkış öncesi SM Rookies takımının bir parçasıydı ve açıklanan ilk üyeydi.
– 2007’de halka açık seçmelerle kadroya alındı.
– Uzmanlık alanları: Gitar, Japonca.
– Hobileri çizim yapmak ve gitar çalmaktır.
– Henry’nin “Butterfly” şarkısında yer aldı, ayrıca Henry’nin “Fantastic” MV’sinde de yer aldı.
– f(x)’ten Krystal ve Sulli’nin yanı sıra Super Junior’dan Kyuhyun ile de arkadaş.
– f(x)’den Amber Seulgi’ye “Bear” “AyıSeulgi” takma adını verdi.
– Boyu “Kids These Day (Cool Kids)” programı sırasında ölçüldü ve 160cm (5’3″).
– Seulgi, TC Candler “2018’in En Güzel 100 Yüzü” listesinde 20. sırada yer almaktadır.
– Seulgi, diğer 6 kadın idolle birlikte “Idol Drama Operation Team” adlı televizyon programında yer aldı. Girls Next Door adında 14 Temmuz 2017’de çıkış yapan 7 üyeli bir kız grubu oluşturdular.
– SM Station X kız grubu projesinin bir parçasıdır: Seulgi x SinB x Chungha x Soyeon.
– Seulgi’nin ideal tipi: Rahat, çok gülen ve güldüğünde güzel görünen biri.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.