BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Sanha

Yoon San Ha (윤산하; d. 21 Mart 2000), daha çok sahne adıyla Sanha (산하), Fantagio altında Güney Koreli şarkıcı-söz yazarı, aktör ve modeldir. Güney Koreli erkek grubu ASTRO’nun baş vokalisti ve maknae(grubun en küçüğü)’sidir.

Erken dönem yaşamı

Yoon San Ha 21 Mart 2000 tarihinde Dobong-gu, Seul, Güney Kore’de doğdu. Seoul Gain İlkokulu ve Baekwoon Ortaokulu’nda eğitimine devam etti. 2019 yılında Hanlim Multi Art School’dan Pratik Müzik odaklı olarak mezun oldu. Fantagio’ya katılmadan önce, vokal dersleri aldığı ve sekiz ay içinde gitar çalmayı öğrendiği A-Sound Music Academy’ye de katıldı. Ayrıca, babası ve kardeşleri de ona gitar çalmayı öğretti.

Kariyer

2012-15: Çıkış öncesi

Sanha ikinci Fantagio iTeen seçmelerinde şarkı söyledi ve gitar çaldı. Sanha 16 Aralık 2012’de Fantagio’da stajyer oldu ve 4 Şubat 2015’te Fantagio iTeen Photo Test Cut ile resmi olarak tanıtılan üçüncü stajyer oldu. Çok kısa olması nedeniyle ASTRO’nun kadrosundan neredeyse çıkarılıyordu ancak ergenlik gelişim parlaması geçirdikten sonra gruba eklendi.

Çıkışından önce, grup üyeleriyle birlikte To Be Continued adlı web dramasında rol aldı.

2016-günümüz: ASTRO, Moonbin & Sanha ile çıkış ve solo etkinlikler

23 Şubat 2016’da Sanha, altı üyeli ASTRO erkek grubunun bir parçası olarak Spring Up ile çıkış yaptı.

7 Şubat 2018’de Sanha, Bily Acoustie ile birlikte “Because I’m a Fool” şarkısını yayınladı. Daha sonra FM201.8 albümünde yer aldı. Temmuz ayında, gençlere danışmanlık ve tavsiye vermeye odaklanan SBS MTV varyete programı Yogobara’nın sunucularından biri oldu. Eylül ayında, King of Mask Singer’ın 171. ve 172. bölümlerinde “Autumn Boy” takma adıyla yarıştı.

Temmuz 2019’da, MJ ile birlikte tvN D varyete talk show Night Of Blanket Kicks’in MC’lerinden biri olarak onaylandı. Aynı yıl, Love Formula 11M adlı web dramasında Tae Oh rolüyle ilk oyunculuk deneyimini yaşadı. Ayrıca dramanın OST’si “One More Chance” için AOA’dan Chanmi ile işbirliği yaptı.

Sanha, 27 Şubat 2020’de web draması Kkindae için ikinci OST’si “Break “i yayınladı. 4 Mart’ta, grup üyesi Moonbin ve VERIVERY’den Kangmin ile birlikte Güney Koreli müzik programı Show Champion’ın yeni sunucusu olarak duyuruldu.  14 Ağustos’ta Fantagio, Sanha’nın ASTRO’nun ilk alt birimi Moonbin & Sanha’nın bir parçası olacağını ve ilk EP’leri In-Out’un 14 Eylül 2020’de yayınlanacağını doğruladı. Başlık parçaları “Bad Idea” yayınlandıktan sadece sekiz gün sonra ilk galibiyetini alarak ilk galibiyetini alan en hızlı alt birim şarkısı oldu.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.