BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

MONSTA X

Genel Bilgiler

Monsta X, Starship Entertainment altında altı üyeli bir erkek grubudur. Grup, Aralık 2014 – Şubat 2015 tarihleri arasında Mnet kanalında yayınlanan “NO.MERCY” adlı hayatta kalma programı aracılığıyla kurulmuştur. Programın sonunda yedi üye çıkış yapmak üzere seçildi: Shownu, Wonho, Minhyuk, Kihyun, Hyungwon, Joohoney ve I.M. Grup sonunda 14 Mayıs 2015’te ilk mini albümleri “Trespass” ile yedi üyeli bir grup olarak resmi çıkışlarını yaptı.

İsimleri, çoğu insanın düşündüğünün aksine “canavar” anlamına gelmiyor, İngilizce’de “benim yıldızım” anlamına gelen Fransızca “Mon Sta” ifadesinden geliyor. X, denklemlerdeki değişken karakter olarak sonsuz olasılıkları temsil ediyor. Fandomun adı Fransızca “bebeğim” anlamına da gelen Monbebe’dir. 

17 Mayıs 2017’de Monsta X, Universal Music’in yeni plak şirketi Mercury Records Tokyo altında “Hero” ve “Stuck “ın Japonca versiyonlarını içeren ilk Japonca single albümleriyle Japonya’da çıkış yaptı. “Hero” haftalık Oricon Singles Chart’ta iki numaraya, Tower Records listesinde bir numaraya ve haftalık Billboard Japan Hot 100 listesinde üç numaraya ulaşarak yabancı bir sanatçıdan etkileyici bir çıkış yaptı.

Grup, 13 Ocak 2018’de 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları meşale koşusunun Seul ayağının ilk gününde meşale taşıyıcısı olarak görev yaptı.

31 Ekim 2019’da Starship Entertainment, üye Wonho’nun son zamanlarda ortaya atılan borç para ve mal varlığı iddialarının ardından ayrılacağını ve şirketin kendisi hakkındaki “kötü niyetli ve çarpıtılmış iddialar” için “yasal sorumluluk alma” niyetinde olduğunu kamuoyuna açıkladı. Hayranlar bu durumu onaylamadıklarını ifade ederek Starship’ten Wonho’nun gruba geri alınmasını talep etti. Wonho daha sonra Mart 2020’de uyuşturucu suçlamalarından aklandı ve solo kariyerine devam etmek üzere Starship Entertainment’ın bir yan kuruluşuyla anlaştı.

Künye

Şu anki durumu: Aktif
Bağlı olduğu şirket: Starship Entertainment
Çıkış tarihi: 14 Mayıs 2015
Lider: Shownu
Fandom adı: Monbebe
Resmi rengi: Turkuaz , lacivert , mor
Çıkıştan ilk birinciliğe: 915 Gün
En büyük üyesi: Shownu
En küçük üyesi: I.M
Eski üyeler: Wonho

Grup Üyeleri

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.