BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Jonghyun

Jonghyun (종현) SM Entertainment altında Güney Koreli bir şarkıcı-söz yazarıydı. Erkek grubu SHINee’nin ana vokalisti ve proje balad grubu S.M. THE BALLAD’ın bir üyesiydi.
Solo çıkışını 12 Ocak 2015’te ilk mini albümü Base ile yaptı ve son albümü Poet | Artist ölümünden sonra 23 Ocak 2018’de yayınlandı.

Kariyeri

Çıkış öncesi

2005 yılında Jonghyun, ZION adlı lise grubuyla bir şarkı festivalinde sahne aldıktan sonra SM Entertainment tarafından keşfedildi. Daha sonra onuncu sınıfta liseyi bırakarak Seul Müzik Enstitüsü’ne geçti.

2008: SHINee ile ilk çıkış

SHINee’nin bir üyesi olarak 22 Mayıs 2008’de grubun ilk mini albümü Replay ile çıkış yaptı.

2015: Base ile solo çıkış

1 Ocak’ta SMTOWN web sitesinde kareye genişleyen bir üçgenin gizemli bir video teaser’ı yayınlandı. Ardından Jonghyun’un 12 Ocak’ta Base mini albümüyle solo çıkışını yapacağı doğrulandı ve 2 Ocak’ta teaser fotoğrafları ve bir teaser videosu yayınlandı. 3 Ocak’ta SMTOWN’un albüme katılan sanatçıların kadrosunu açıklayacağı duyuruldu ve aynı gün Younha da açıklandı. [Ertesi gün, şarkıcı-söz yazarı Wheesung’un albümün söz yazımına katıldığı ortaya çıktı. Mini albümün başlık parçasının rapçi Iron’ın yer aldığı “Crazy (Guilty Pleasure)” olduğu 5 Ocak’ta bir teaser video aracılığıyla duyuruldu. Şarkının neo soul ve funk türlerinden etkilenen orta tempolu bir retro pop şarkısı olduğu açıklandı. [6 Ocak’ta Jonghyun’un Zion.T’nin yer aldığı “Déjà-Boo” şarkısını 7 Ocak’ta ön yayınlayacağı duyuruldu. Mini albümün parça listesi ertesi gün açıklandı ve ek bir şarkıyı gösteren “+???” sembolleriyle birlikte bonus parça da dahil olmak üzere toplam 7 şarkı içeriyordu. Aynı gün “Déjà-Boo” şarkısı ön yayınlandı ve gerçek zamanlı listelerde en üst sırada yer aldı.  8 Ocak’ta “Crazy (Guilty Pleasure)” şarkısının klibiyle birlikte mini albümün öne çıkan medley’i yayınlandı. “Déjà-Boo” şarkısının performans videosu 10 Ocak’ta, sahne almasından iki gün sonra yayınlandı. Mini albüm resmi olarak 12 Ocak’ta yayınlandı ve farklı müzik listelerinde bir numaraya yükseldi. 14 Ocak’ta “Hallelujah” şarkısının dans alıştırması videosu yayınlandı.

Kişisel Yaşam

2013 araba kazası

1 Nisan 2013’te Jonghyun burnunun kırılmasına neden olan bir trafik kazası geçirdi. Bu nedenle SHINee’nin  Why So Serious? – The Misconceptions of Me’nin tanıtımlarına katılamadı.

İlişki

26 Ekim 2010’da SM Entertainment ve Namoo Actors, Jonghyun ve aktris Shin Se Kyung’un aktrisin evinin yakınlarında bir randevuda görüldükten sonra çıktıklarını doğruladı. 20 Haziran 2011’de çiftin yoğun programları nedeniyle ayrıldıkları açıklandı.

Ölüm

18 Aralık 2017’de Jonghyun, Seul’ün Gangnam Bölgesi’ndeki kiralık dairesinde polis ve kurtarma görevlileri tarafından bilinçsiz halde bulundu. O günün erken saatlerinde ablası Sodam acil müdahale ekipleriyle irtibata geçerek intihar edeceğine inandığını bildirmişti. Konkuk Üniversitesi Hastanesi’ne geldiğinde kalbi çoktan durmuştu. Acil kalp masajı yapılmasına rağmen, Jonghyun’un hastanede saat 6:23 civarında öldüğü açıklandı. Jonghyun’un ailesinin isteği üzerine otopsi yapılmadı ve ölümünün olası bir intihar olduğu açıklandı.

Hakkındaki diğer bilgiler

– Seul, Güney Kore’de doğdu.
– Kendisinden büyük bir kız kardeşi vardır.
– Eğitim Seul Müzik Enstitüsü, Chungwoon Üniversitesi, Myonggi Üniversitesi
– 2005’ten beri S.M. Döküm Sistemi eğitimi aldı<
– Takma adları Bling Bling Jonghyun, Dino’dur.
– Ortaokul sırasında bir grubun parçasıydı ve birçok etkinlikte sahne aldı.
– İyi gitar, bas ve piyano çalıyor.
– Yurtta en erken uyanan kişi o.
– Tüm grubun en kısası.
– Kameradan hiç korkmaz.
– Gergin olduğunda çok hızlı konuşma eğilimindedir, ancak genellikle çok konuştuğu için kimse onun bu alışkanlığını fark etmez.
– Hobileri film izlemek, dans etmek, şarkı sözü yazmak ve piyano çalmaktır.
– Jonghyun (SHINee’ye müzik programlarında ödüller getiren) Juliette’i yazdı.
– 12 Ocak 2015’te ilk mini albümü Base ile solo çıkışını yaptı.
– Ağustos 2015’te Jonghyun ilk solo konseri “The Story by Jonghyun “u düzenledi.
– İlk solo albümü BASE’i Crazy adlı şarkıyla yayınladı, ardından Story OP.1, She Is ve Story OP.2’yi yayınladı, ilk solo konseri The Agit’i düzenledi ve yakında The Letter ile devam edecek.
– Jonghyun aralarında en hassas olanı. Kolayca ağlıyor.
– Key uzun zaman önce Jonghyun’a “Jjong” demeye başladı ve şimdi pek çok hayranı da onu böyle çağırıyor.
– Jonghyun, ChangMin (TVXQ), YeSung (Super Junior), Zhang LiYin (Solo şarkıcı), TaeYeon (SNSD), Zhou Mi (Super Junior), Krystal (f(x)), Chen (EXO) gibi diğer SM şarkıcılarıyla birlikte “The Ballad” adlı bir SM birimindeydi.
– Jonghyun, Taeyeon (SNSD), Amber f(x) ve Yeri (Red Velvet) ile yakın arkadaştı.
– Kendi adı altında telif hakkı alınmış en çok şarkıya sahip Kpop idollerinden biridir.
– Birçok şarkı yazmıştır, ancak SM dışında yazmıştır: IU tarafından “Gloomy Clock”; Son Dambi tarafından “Red Candle”; Lim Kim tarafından “No More”; Lee Hi tarafından “Breathe”;
– Jonghyun aynı zamanda “JongHyun’s Blue Night” adlı popüler bir radyo programının sunucusuydu. 9 Mart 2017’de SHINee üyesi ve şarkıcı/yapımcı olarak kendini adaması nedeniyle programdan ayrıldı.
– Jonghyun Diphylleia grayi adlı bir kitap yazdı.
– Jonghyun, 2017’nin En Yakışıklı Yüzleri için 27. sırada yer aldı.
– Onun adını taşıyan “Jonghyun’s Game” adında bir oyun vardır (“Ask Us Anything” adlı varyete programında ünlüdür).
– Resmi rengi mavidir ve “Bling Bling Jonghyun” unvanı nedeniyle hayranlarına “blinger” denir.
– Jonghyun aktris Shin Se-kyung ile çıkmıştır (2010-2011).
– Jonghyun 18 Aralık 2017 tarihinde vefat etti. Jonghyun karbonmonoksit zehirlenmesinden öldü ve polis bunun intihar olduğu sonucuna vardı.
– Jonghyun’un ideal tipi: “Çok çekiciliği olan sevimli bir kızdan hoşlanıyorum. Sevimli yanlarını gösteren ve çok flört eden kızlardan hoşlanıyorum.”

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.