BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Krystal

Krystal (크리스탈; tam adı Krystal Jung olarak da bilinir) H& Entertainment bünyesinde Koreli-Amerikalı şarkıcı ve oyuncudur. Kız grubu f(x)’in maknae’si ve proje balad grubu S.M. THE BALLAD’ın bir üyesidir.

Erken dönem yaşamı

Krystal 24 Ekim 1994 tarihinde San Francisco, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Ablası eski Girls’ Generation üyesi Jessica’dır.

Krystal ve kız kardeşi 2000 yılında Güney Kore’ye yaptıkları bir aile gezisi sırasında SM Entertainment tarafından keşfedildi. Ajans, her iki kıza da şarkıcılık kariyeri için profesyonel olarak eğitmek amacıyla şarkı söyleme ve dans dersleri teklif etti. Ancak, Krystal çok genç olduğu için ailesi ilk başta sadece Jessica’nın ajansa katılmasına izin verdi.

Kariyer

Çıkış öncesi

2006 yılında Krystal’ın ailesi sonunda SM Entertainment’a katılmasına izin verdi. 2009’da ilk idol çıkışını yapmadan önce 3 yıl boyunca eğitim aldı.

2009: f(x) ile ilk çıkış

F(x) üyesi olarak 5 Eylül 2009’da grubun ilk dijital single’ı “La Cha Ta” ile çıkış yaptı.

18 Ağustos 2020’de Krystal’ın SM Entertainment’tan ayrıldığı, oyunculuk ajanslarıyla temas halinde olduğu ancak henüz bir sözleşme imzalamadığı bildirildi. Daha sonra bir SM Entertainment temsilcisi tarafından ajansla olan sözleşmesinin Ağustos sonunda sona erdiği ve şu anda yenileme görüşmeleri yaptıkları açıklandı.

2020: Yeni ajans

12 Ekim’de H& Entertainment tarafından Krystal’ın SM Entertainment ile sözleşmesini yenilememeye karar verdikten sonra ajansla anlaştığı doğrulandı.

Kişisel yaşam

Eğitim

Kore Kent Yabancı Okuluna devam etti. Şubat 2013’te başarı ödülü aldığı Hanlim Multi Art School mezun oldu. Sungkyunkwan Üniversitesi’ne katıldı ve burada Tiyatro bölümünde okudu.

İlişki

1 Nisan 2016’da yerel haber kaynağı Dispatch, EXO’dan Kai ile çıktıklarını bildirdi ve aynı gün SM Entertainment tarafından doğrulandı.

1 Haziran 2017’de SM, çiftin yoğun programları nedeniyle ayrıldığını bildirdi.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.