BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Tablo

Tablo (타블로), OURS Co. bünyesinde Güney Koreli müzisyen, şarkıcı-söz yazarı, rapçi ve yapımcıdır. Epik High üçlüsünün bir üyesidir.

Erken dönem yaşamı

Tablo 22 Temmuz 1980’de doğdu. Kendisinden büyük bir erkek ve kız kardeşi var. Aktris Kang Hye-jung ile evlidir ve birlikte Haru adında bir kızları var. Tablo ilk olarak ailesine hip-hop müzisyeni olmak istediğini söylediğinde, onlar dehşete düştüler ve şaşırdılar. Rapçi dışında her şey olabileceğini düşünüyorlardı. Onun mutsuz ve başarısız olacağından korkuyorlardı.
İlkokuldan sonra girdiği Stanford Üniversitesi’nden üç yıl içinde lisans ve yüksek lisans dereceleriyle mezun oldu. Bu durum daha sonra Kore halkı tarafından yalanlanacaktı, çünkü o dönemde hip-hop eğitimsiz ve kaba-saba insanlar için olarak görülüyordu. Bu durum Tablo’nun eğitimini kanıtlamak için olağanüstü çaba sarf etmesine neden oldu. Öyle bir noktaya geldi ki Tablo’nun tüm varlığı sorgulanmaya başlandı ve “sahtekâr” olarak etiketlendi. Neyse ki Tablo sonunda eğitimini kamuoyuna kanıtlayabildi ve ortalık sakinleşti. Tablo etrafındaki tüm dedikodu ve söylentilere rağmen azmetti ve Kore müzik sahnesinde güçlü bir duruş geliştirmeye devam etti.

Kariyer

Tablo, diğer iki müzisyenle birlikte bir grup kurdu (Epik High) ve ilk albümlerini 2003 yılında yayınladılar (Map of the Human Soul). Albüm otomatik olarak kamuoyunda yer edindi. Epik High neredeyse her yıl bir albüm yayınlamaya devam etti. Albümlerden birkaçı Kore listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. Müzikteki başarısını sürdüren Tablo, yazarlıkla da uğraşmaya başladı ve iki kitap yayınladı. Tablo’nun yazdığı hikayelerin bir derlemesi olan Pieces of You’yu 2008’de ve ardından Tablo ile Dreaming programında aldığı kısa mesajların bir derlemesi olan BloNote’u 2016’da yayınladı. Yazmak hakkında sorulduğunda şöyle diyor: “…Yazmayı seviyorum. Küçüklüğümden beri yazıyorum. Yazmak benim için keyifliydi ve ne zaman yazsam hep mutlu olurdum. Bunu ‘iş’ olarak düşündüğüm bir zaman hiç olmadı. Bugün bile hala sık sık yazıyorum. Sanki hayattaki her şey hakkındaki düşüncelerimi şarkı sözleriyle aktarıyormuşum gibi hissediyorum…”

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.