BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

Jonghyun

Lee Jong Hyun (이종현), FNC Entertainment bünyesinde Güney Koreli müzisyen, şarkıcı-söz yazarı ve aktördür. CNBLUE grubunun eski bir üyesidir.

Erken dönem yaşamı

Jonghyun 15 Mayıs 1990’da Güney Kore’nin Busan kentinde doğdu. Üç çocuğun en küçüğü olarak orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi çocukken sürekli taşındı ve sonunda Busan’a dönüp oraya yerleşti. Jonghyun, ailesiyle orada çok zaman geçirdiği için Japonya’yı ikinci evi olarak görüyor.
Jonghyun her zaman bir müzik hayranıydı ve sık sık Amerikan rock müziği dinlerdi. Bir keresinde Eric Clapton’ı gördü ve yaşamak istediği hayatın bir müzisyen hayatı olduğuna karar verdi. Böylece gitar derslerine kaydoldu ve çok hızlı bir şekilde çalmayı öğrendi. Ortaokul günlerinde dövüş sanatlarına da girdi ama müziğin gerçek tutkusu olduğunu biliyordu.
2007 yılında Jonghyun FNC Entertainment için seçmelere katıldı. Seçmeleri geçti ve daha sonra grup arkadaşları olacak bazı müzisyen arkadaşlarıyla tanıştı. Daha sonra FNC Akademisi’nde eğitimine başladı.

Kariyer

2009 yılına gelindiğinde CNBLUE kuruldu ve grup müzik eğitimi almak ve dinleyicilerin ne tür müzikten hoşlandığını görmek için Japonya’ya gitti. Grup sokaklarda canlı performanslar sergiledi ve Japon halkından iyi tepkiler aldı. İşte o zaman ilk albümleri üzerinde çalışmaya başladılar. 2009 yılının Ağustos ayında CNBLUE ilk mini albümleri Now or Never’ı Japonya’da yayınladı. İngilizce bir albümdü ve Japon halkı tarafından iyi karşılandı.

2010 yılının Ocak ayında, “I’m a Loner” adlı ilk mini albümleri Bluetory ile Kore’de resmi olarak çıkış yaptılar. Jonghyun ve şirket arkadaşlarından Juniel 2013 yılının Aralık ayında “Romantic J” single’ı için işbirliği yaptı.

Solo kariyer

Daha sonra 2010 yılında Jonghyun ve grup arkadaşı Kang Min Hyuk Acoustic filminde rol aldı. Jonghyun filmdeki performansıyla beğeni topladı ve tam zamanlı olarak oyunculuk yapabileceği düşünüldü. Ancak, gerçek tutkusu müzik olduğu için müziği bir kenara bırakmak istemedi. Bundan sonra, filmlerde, dizilerde ve varyete şovlarında rol almak için birçok fırsatı geri çevirdi.

Ancak 2012 yılında A Gentleman’s Dignity adlı drama dikkatini çekti ve oyuncu kadrosunun bir parçası oldu. Halkın gözünde başarılı olmasına rağmen, hala isteksiz ve güvensiz hissediyordu. Gücünün müziğinde olduğunu, müzikte iyi olduğunu ve başka şeyler yapmak için kendine güvenmediğini söyledi. Hatta CEO’su A Gentleman’s Dignity seçmelerine katılması için onu zorlamak zorunda kalmıştır.

Bundan sonra Jonghyun giderek daha fazla oyuncu kadrosunda yer almaya başladı. 2013 ve 2014 yıllarında sırasıyla Adolescence Melody ve One Sunny Day’de rol aldı. CNBLUE tanıtımlarına devam ettikçe ve daha fazla dizide rol aldıkça popülerliği yavaş yavaş artıyordu.

Temmuz 2016’da Jonghyun ilk solo albümü Sparkling Night ile Japonya’da çıkış yaptı ve hem Japonya hem de Güney Kore’de hit oldu. Albüm 13000’den fazla kopya satarak Jonghyun’un ilk solo konserini vermesine yol açtı.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.