BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

RIIZE

Genel Bilgiler

RIIZE (라이즈) SM Entertainment bünyesindeki yedi üyeli bir erkek grubudur. Grup üyeleri şunlardır:Shotaro Eunseok Sungchan, Wonbin, Seunghan, Sohee ve Anton. Çıkışlarını 4 Eylül 2023 tarihinde “Get A Guitar” single albümü ile yapmışlardır.

İsimleri “büyüme” anlamına gelen “RISE” ve “birlikte büyüyen ve hayalini gerçekleştiren bir ekip” anlamına gelen “REALIZE” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Tarihçe

2022-2023: Çıkış öncesi

2 Temmuz 2022 tarihinde, Eunseok ve Seunghan, SM Entertainment’ın stajyer ekibi SMROOKIES’in en yeni üyeleri olarak açıklandı. 4 Eylül 2022 tarihli haberlerde, SM Entertainment’ın 2022 yılının dördüncü çeyreği ve sonrası için hazırladığı programa ilişkin belge ve raporların sızdırıldığı ortaya çıktı. Raporlar, isimsiz bir “yeni erkek grubunun” (신규 보이그룹) çıkış için listelendiğini gösteriyordu. Ekim ayının ilerleyen günlerinde, SM Entertainment’ın ‘Training Unit’i resmi Instagram hesabında, yaklaşmakta olan erkek grubunun üyeleri olduğu tahmin edilen yedi erkeğin siluetlerini gösteren bir dizi görsel paylaştı. 24 Mayıs 2023’te SM, Sungchan, Shotaro, Eunseok, Seunghan ve Kore ve Amerikan uyruklu üyelerin yaklaşan erkek gruplarında çıkış yapacaklarını duyurdu.

2023: “Get A Guitar” ile çıkış

12 Temmuz 2023 tarihinde, SM Entertainment’ın 7 üyeli yeni erkek grubunun Eylül ayında çıkış yapacağı bildirildi. SM, grubun halihazırda müzik videosunu çektiği ve hazırlıkların son aşamasında olduğu yönünde açıklama yaptı ancak çıkış tarihi teyit edilmedi.

18 Temmuz’da, daha önce BoA ve TVXQ! gibi SM sanatçıları için şarkılar yazmış olan usta besteci ve şarkıcı Yoon Sang’ın oğlu Lee Chanyoung’un SM Entertainment’ın yeni erkek grubunun üyelerinden biri olacağı haberi geldi. Buna karşılık SM Entertainment bilgiyi ne doğruladı ne de yalanladı ve yeni erkek gruplarıyla ilgili yeni bilgilerin 1 Ağustos 2023 tarihinde açıklanacağını belirtti. 31 Temmuz 2023 tarihinde SM Entertainment yedi üyeli yeni erkek grubunun adının RIIZE olacağını açıkladı. Grubun adının “büyüme” anlamına gelen “RISE” ve “birlikte büyüyen ve hayalleri gerçekleştiren bir ekip” anlamına gelen “REALIZE” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulduğu açıklandı. SM şunları ekledi: “RIIZE hem yetenek hem de görselliğe sahip yedi seçkin üyeden oluşuyor. Her üye kendi özgünlüğüne ve güçlü yönlerine sahip ve birlikte bir ekip olarak büyümenin ‘gerçek zamanlı serüvenini’ yaratarak K-pop sektöründe yeni bir tarih yazacaklar. RIIZE özellikle ‘Duygusal Pop’ adı verilen ve çeşitli duygularını müzikleriyle ifade ettikleri benzersiz bir müzik türünü sunacak. ‘Duygusal Pop çaylakları’ olarak, günlük tecrübelerinden aldıkları ve müziklerine dahil ettikleri ilhamla herkeste empati uyandırabilen ‘Duygusal Pop sanatçıları’ haline gelmeyi hedefliyorlar.” Ayrıca, 1 Ağustos 2023’te RIIZE’in sadece sosyal medya hesaplarını açmakla kalmayıp aynı zamanda üyelerini de açıklayacağı ve her bir üyeyi halka tanıtmak için çeşitli içerikler paylaşacağı duyurulmuştu.

1 Ağustos’ta grubun Instagram hesabı resmi olarak açıldı ve halihazırda bilinen üyelerin profilleri yayınlandı: Shotaro, Eunseok, Sungchan ve Seunghan. Ayrıca, Lee Chanyoung’un Anton sahne adıyla (İngilizce adı) profili de ortaya çıktı ve böylece grubun bir parçası olduğu doğrulandı. Ayrıca, daha önce bilinmeyen iki üye, Wonbin ve Sohee de tanıtıldı. Aynı günün ilerleyen saatlerinde SM Entertainment grup üyeleri hakkında daha fazla bilgi verdi ve grubun vokaller, performanslar, müzik aletleri, besteler ve büyüleyici görseller de dahil olmak üzere mükemmel müzikal yeteneklere sahip olduğunu belirtti. Ek olarak, mükemmel performans ve gitar becerilerine sahip Wonbin, olağanüstü şarkı söyleme yeteneğine sahip Sohee ve benzersiz bir müzikal anlayışa sahip bestecilikte yeni bir yetenek olan Anton hakkında daha fazla ayrıntı açıklandı.

7 Ağustos’ta RIIZE’in 4 Eylül’de ilk single albümleri “Get A Guitar” ile çıkış yapacağı duyuruldu. “Memories” 21 Ağustos’ta albüm öncesi şarkı olarak yayınlandı.

Üye Bilgileri Tablosu

İsimDoğum TarihiYaşBoyBurçKan GrubuMBTI
Shotaro25 Kasım 200022178 cmYayAISFP
Eunseok19 Mart 200122180 cmBalıkABISFP
Sungchan13 Eylül 200121185 cmBaşakAESTP
Wonbin2 Mart 200221177 cmBalık
Seunghan2 Ekim 200319179 cmTeraziAINFP
Sohee21 Kasım 200319Akrep
Anton21 Mart 200419186 cmKoç

Künye

Grup Adı: RIIZE
Şu anki durumu: Aktif
Bağlı olduğu şirket:  SM Entertainment
Çıkış tarihi: 1 Ağustos 2023
Fandom Adı: Sunz
En büyük üyesi: Shotaro
En küçük üyesi: Anton

Grup Üyeleri

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.