BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

miss A

Genel Bilgiler

miss A (미쓰에이) JYP Entertainment altında Koreli-Çinli dört üyeli bir kız grubuydu. Grubun adı olan “miss A”, “tüm A sınıfı yeteneklere sahip” ve “Asya’nın en iyisi” anlamlarına gelmektedir. Güçlü bir kadın figürüne hitap eden şarkılar ve performanslarla karakterize edilir.

Başlangıçta grup, 2010 yılında JYP Entertainment tarafından kurulan beş stajyerden oluşuyordu. İlk olarak Çin varyete şovlarında “Chinese Wonder Girls” olarak dans rutinleri ve şarkılar sergilediler. Mart 2010’da on beş yaşındaki stajyer Bae Suzy gruba katıldı, ardından üçlü ‘Miss A’ olarak tanındı. 

Miss A, dört üyeli bir grup olarak Güney Kore’deki resmi çıkışını 1 Temmuz’da “Bad Girl Good Girl” single’ı ile yaptı. Şarkı, ilk single albümleri Bad But Good’dan alındı. Miss A, KBS Music Bank’te birinciliği elde ederek bir müzik programında 1. sırayı alan en hızlı kız grubu oldu.

Grup ayrıca SBS’den Inkigayo programında da birinci oldu. 1 Ağustos 2010’da Miss A ilk “Mutizen” ödülünü Mnet’in M! Countdown’da ilk “Mutizen” ödülünü aldı. Şarkı dört hafta boyunca 1 numara olarak kaldı ve Girls Generation tarafından kırılan önceki rekoru kırdı.

Miss A 30 Mart 2015’te Colors adlı genişletilmiş albümlerini yayınladı. Şarkının çıkış single’ı “Only You “nun klibi 24 saat içinde YouTube’da 2 milyondan fazla izlendi.

Colors promosyonlarının sona ermesinin ardından Miss A süresiz olarak inaktif hale geldi. Mayıs 2016’da Jia gruptan ayrıldı; yönetime göre diğer üyeler o sırada solo faaliyetlere odaklanıyordu. Kasım 2017’de Min’in de JYP Entertainment ile sözleşmesi sona erdiği için gruptan ayrıldığı bildirildi.

27 Aralık 2017’de JYP Entertainment grubun dağıldığını doğruladı. 

Çinli üyeler Fei ve Jia solo faaliyetlerine devam etmek üzere Çin’e geri dönerken, Koreli üyeler Güney Kore’de kaldı.

Künye

Şu anki durumu: Dağıldı
Bağlı olduğu şirket: JYP Entertainment
Çıkış tarihi: 1 Temmuz 2010
Fandom adı: Say A
Çıkıştan ilk birinciliğe: 21 Gün
En büyük üyesi: Fei
En küçük üyesi: Suzy

Grup Üyeleri

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.