BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi

EXO

Genel Bilgiler

EXO (엑소), SM Entertainment tarafından kurulan dokuz üyeli Güney Koreli bir erkek grubudur. Şu anki kadro Xiumin, Suho, Lay, Chen, D.O, Kai, Baekhyun, Chanyeol ve Sehun’dan oluşmaktadır. Mini albümleri Mama ile 12 Nisan 2012’de resmi çıkışlarını yaptılar. İlk stüdyo albümleri XOXO’nun yayınlanmasının ardından EXO, sadece Güney Kore’de değil tüm dünyada en popüler sanatçılardan biri haline geldi. Sağda solda rekorlar kırdılar, büyük marka anlaşmaları yaptılar ve yurt içinde ve yurt dışında birçok ödül aldılar.

EXO başlangıçta iki alt gruba ayrılan on iki üyeyle çıkış yaptı: Suho, Baekhyun, Chanyeol, Kai ve D.O.’dan oluşan Güney Kore içeriğine odaklanan bir birim olan EXO-K ve Xiumin, Lay, Chen ve eski üyeler Kris, Luhan ve Tao’yu içeren Çin odaklı birim EXO-M. Ancak, eski üyelerin 2014’te ayrılmasının ardından, EXO dokuz üyeli bir grup olarak aktif bir şekilde tanıtım yapmaya başladı.

EXO yıllar boyunca liste başı müzikler yayınlamaya devam etti ve Güney Kore’nin efsanevi erkek gruplarından biri olarak statüsünü sağlamlaştırdı. Ayrıca 2016 yılında Chen, Baekhyun ve Xiumin’den oluşan EXO-CBX adlı ilk alt birimlerini kurdular. Üç yıl sonra, 2019’da, Sehun ve Chanyeol’den oluşan bir ikili olan ikinci alt birimleri EXO-SC’ye sahip oldular. Üyelerin solo albümleri ile birlikte, alt birimler dünya çapında büyük hit oldu.

Künye

Şu anki durumu: Aktif
Bağlı olduğu şirket: SM Entertainment
Çıkış tarihi: 8 Nisan 2012
Lider: Suho
Fandom adı: EXO-L
Resmi rengi: Kozmik Latte
Çıkıştan ilk birinciliğe: 432 gün
En büyük üyesi: Xiumin
En küçük üyesi: Sehun
Eski üyeler: Kris-wu, Luhan, Z.Tao

Grup Üyeleri

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.