BETAK-Pop grupları profil arşivimiz yayında! K-Fandom Sanatçı Arşivi
HaberK-Pop

Bang Si Hyuk CNN röportajında şirketinin geleceği, SM’in hisselerini satın alması ve kendisinin HYBE’daki rolü hakkında konuştu

3 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz günlerde HYBE‘ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Bang Si Hyuk CNN ile bir röportaj gerçekleştirdi ve şirketinin geleceği, SM’in hisselerini satın alması, K-Pop endüstrisinin büyümesi ve hatta kendisinin HYBE’daki rolü hakkında konuştu.

Bang Si Hyuk, yıllarca BTS’in menajerliğini yapan Big Hit Entertainment‘ı kurmuştu. BTS sanatçı olarak büyürken, daha çok “Bang PD” olarak tanınan Bang, grubu sadece CEO olarak değil aynı zamanda prodüktör olarak da destekledi. Grup büyüdükçe, plak şirketi de faaliyetlerini daha geniş bir alana yaydı. Yeni yan kuruluşlar (BELIFT LAB ve ADOR gibi) kurarken alt şirketler (Source Music ve PLEDIS gibi) satın almaya başladı. Şirket büyüdükçe HYBE ana şirket haline geldi ve Big Hit Entertainment, HYBE‘a ait bağımsız bir şirket olan BIGHIT MUSIC‘e dönüştü. İşler yoluna girdikten sonra Bang Si Hyuk HYBE’ın CEO’luğundan ayrıldı ancak plak şirketinin yönetim kurulu başkanı olarak kaldı.

Bang PD şimdi müzik prodüksiyonuna odaklanmaya geri döndü ve bu amaçla farklı HYBE sanatçılarıyla çalışıyor. Ancak bu kadar çok değişim sürecinden geçtikten sonra, plak şirketindeki sanatçılarla nasıl bir dinamik paylaşıyor? Bu herkes için aynı mı?

CNN’den Richard Quest Bang PD’ye “Sanatçılara karşı rolünüzü nasıl tanımlıyorsunuz?” diye sorduğunda, Bang PD rolünün plak şirketindeki her sanatçıya göre değiştiğini belirtti. Kendisi kesinlikle BTS‘e en yakın olan kişi ve onların hayatında bir baba figüründen bir arkadaşa kadar birçok rol oynadığını ifade etti.

Richard Quest: “Bir baba figürü müsünüz, bir ağabey misiniz, bir akıl hocası mısınız? Bir prdüktör müsünüz, en iyi arkadaş mısınız? Yoksa bunların hepsi birden misiniz?

Bang Si Hyuk: “BTS için, bence yukarıdakilerin hepsi. Cevabımı duyduklarında pek de şaşıracaklarını sanmıyorum.

Diğer HYBE sanatçılarıyla ilişkisi o kadar yakın olmadığını, çünkü alt şirketlerin özerkliğine saygı duyup genellikle sadece diğer prodüktörleri, menajerleri veya akıl hocalarıyla etkileşime girdiğini belirtti. Bazı sanatçıların onu prodüktörleri olarak görürken, diğerleri onu yönetim kurulu başkanı olarak tanımlayabildiğini de ekledi.

Öte yandan HYBE yönetim kurulu başkanı Bang Si Hyuk, SM Entertainment hisselerinin satın alınması konusuna da değindi. Bu satın almanın “düşmanca bir devralma olmadığını” doğrudan dile getirdi.

(HYBE’ın SM hisselerini satın almasını) düşmanca bir anlaşma olarak adlandırmanın propaganda amaçlı olduğunu düşünüyorum” dedi. Bang Si Hyuk “Öncelikle bazı terimlere açıklık getirmenin çok önemli olduğuna inanıyorum. ‘Düşmanca anlaşma’ terimi muğlak değil, aksine net bir anlamı var. Ekonomide, basitçe, bir şirketin piyasada büyük veya tekelci bir hissedarın iradesine karşı toplandığı bir durumu ifade eder.” diye açıkladı.

SM’in devralınmasıyla ilgili olarak Bang Si Hyuk “Öte yandan, şirket hisselerini ana hissedarın rızasıyla ve gerekli süreçleri izleyerek devraldık.” şeklinde konuştu.

HYBE yönetim kurulu başkanı SM Entertainment yönetiminin mevcut durumunu eleştirmeye devam etti ve “Yönetimin dağıtılmış bir şirketi büyük hissedar olmadan dilediği gibi yönetmek istemesinin ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum” şeklinde ifade etti.

SM gibi iyi bir şirketin iyi bir yönetim yapısına sahip olmamasına uzun süredir üzülüyorum. Bu kez hisse alımı yoluyla yönetim sorununu neredeyse çözmüş durumdayız. Pek çok kişinin HYBE’ın SM’i satın almasının etkilerini dört gözle beklediğini söyleyebiliriz.

kaynak


316 gönderi

Yazar bilgisi
Kore magazin içerikleri çeviriyorum.
Makale

İlgili İçerikler
HaberK-Fandom Özel

Dokdo ve Barış

3 dakika okuma süresi
Türkiye ile Kore arasındaki ilişkiler siyasi, kültürel ve ekonomik açıdan oldukça iyi durumdadır.Kültür, coğrafya ve inanç alanlarındaki mesafelere rağmen, Türkiye’nin Kore Savaşı…
HaberK-Pop

Lee Je Hoon, İskemik Kolit Teşhisi ile Ameliyat Oldu

1 dakika okuma süresi
Lee Je Hoon, 1 Ekim gecesi şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İskemik kolit teşhisi konulan oyuncu, 2 Ekim sabahı erken saatlerde…
HaberK-Drama

Twinkling Watermelon: 1995'e Giden Bir Müzik Macerası

2 dakika okuma süresi
tvN’in “Twinkling Watermelon” dizisi tanıtımdan önce yeni fotoğraflarını yayınladı! “Twinkling Watermelon“, müzik yeteneğiyle doğan bir CODA (sağır bir yetişkinin çocuğu) öğrencisinin, şüpheli…

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.